Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowy wariant GeForce RTX 3050 zapewnia taką samą wydajność, ale przy mniejszej mocy

Nowy wariant GeForce RTX 3050 zapewnia taką samą wydajność, ale przy mniejszej mocy

MSI

GeForce RTX 3050 Nvidii To nie jest niczyja koncepcja potęgi, ale jest to dobry procesor graficzny 1080p i nadal jest to najtańszy sposób na zakup w ekosystemie serii RTX 3000 Nvidii, jeśli chcesz obsługiwać DLSS 2.0 lub implementację ray tracingu przez Nvidię. MSI opublikowało specyfikacje dla Poprawiona wersja Od Jeden z ich procesorów graficznych RTX 3050 (Przez VideoCardz) i reklamowanie tych samych ogólnych funkcji i poziomów wydajności przy jednoczesnym obniżeniu znamionowego zużycia energii o 15 W.

Niższe zużycie energii wydaje się wynikać z zastosowania przez GPU mniejszej matrycy graficznej, zwanej GA107. Starsze RTX 3050 wykorzystują te same matryce GA106, co seria RTX 3060, ale z wyłączonymi wieloma rdzeniami CUDA w 3840. Mogłoby to pozwolić Nvidii na ponowne wykorzystanie częściowo uszkodzonych matryc GA106, ale wraz ze wzrostem przepustowości chipów i spadkiem liczby wadliwych matryc oznacza albo dostarczanie mniejszej liczby RTX 3050, albo umieszczanie doskonale dobrych chipów w tańszych procesorach graficznych. Matryca GA107 zawiera maksymalnie 2560 rdzeni CUDA i wydaje się wymagać nieco mniej energii niż matryca GA106 z taką samą liczbą włączonych rdzeni.

Obie karty MSI, o których mowa, mają prawie takie same specyfikacje, z wyłączeniem zużycia energii: taktowanie w trybie boost 1807 MHz, przepustowość pamięci 14 Gb/s dzięki GDDR6 na 128-bitowym interfejsie pamięci i 2560 rdzeni CUDA. Kolejną zmianą jest to, że nowsza wersja ma dwa porty DisplayPort i dwa porty HDMI, zamiast trzech portów DisplayPort i jednego portu HDMI, co jest niewielką zmianą prawdopodobnie niezwiązaną ze zmianą GPU. Inną rzeczą jest to, że karta wymaga teraz 6-pinowej wtyczki zasilającej zamiast 8-pinowej.

Nieco mniejsze zużycie energii to dobra rzecz, ale ta nowa karta RTX 3050 nadal wymaga do 115 watów mocy, czyli znacznie więcej niż maksymalne 75 watów, które każda karta rozszerzeń może bez konieczności dostarczać przez gniazdo PCI Express. złącze zasilania. Procesory graficzne, które nie mają złącza zasilania, są dość rzadkie, ale nadal są interesujące dla osób modernizujących bardzo mały komputer lub tanią obudowę od HP lub Dell z zasilaczem o mniejszej pojemności i bez 6- lub 8-pinowego złącza zasilania .

READ  Wyciek z Pixel Watch sugeruje, że Google zmierza w zupełnie innym kierunku niż Apple

Te ciche aktualizacje GPU zwykle w końcu stają się domyślnymi konfiguracjami, a starsze wersje są stopniowo wycofywane w miarę wyczerpywania się zapasów — tak się stało w przypadku wersji „Light Hash Rate” (LHR) procesorów graficznych RTX 3080 i 3070, Wersja GDDR6 GTX 1650i RTX 2060 Z 12 GB RAM zamiast 6 GB, pośród innych. Spodziewaliśmy się, że w końcu stanie się to z RTX 3050, ale na razie spodziewamy się, że większość kart będzie nadal korzystać z częściowo okaleczonej matrycy GA106.