Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowy satelita jest w stanie mierzyć opady na Ziemi z kosmosu

Nowy satelita jest w stanie mierzyć opady na Ziemi z kosmosu

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Pionowy i przestrzenny rozkład opadów dobrze rejestruje FY-3G PMR. Źródło: dr Ping Zhang, Narodowe Centrum Satelitarne Meteorologiczne Szkielet platformy FY-3G i ładunki na pokładzie. (a) Widok z przodu. (b) Widok z tyłu.

× Zamknąć

Pionowy i przestrzenny rozkład opadów dobrze rejestruje FY-3G PMR. Źródło: dr Ping Zhang, Narodowe Centrum Satelitarne Meteorologiczne Szkielet platformy FY-3G i ładunki na pokładzie. (a) Widok z przodu. (b) Widok z tyłu.

Pomiar ilości opadów występujących w określonym miejscu jest prosty, jeśli w danym miejscu znajduje się sprzęt zaprojektowany do dokładnego rejestrowania i przesyłania danych o opadach. Natomiast pomiar ilości i jakości deszczu padającego na ziemię w każdym miejscu jest logistycznie bardzo trudny. Co najważniejsze, informacje te mogą dostarczyć bogactwa danych do scharakteryzowania i przewidywania cykli wodnych, energetycznych i biogeochemicznych na Ziemi.

Naukowcy z Chińskiej Administracji Meteorologicznej opracowali i wystrzelili satelitę krążącego w przestrzeni kosmicznej, który za pomocą radaru mierzy opady na Ziemi.

Jest to pierwsza z dwóch zaplanowanych przez zespół misji opadów deszczu, których celem jest dokładne zmierzenie występowania, rodzaju i intensywności opadów na całym świecie, w tym nad oceanami i na złożonym terenie. W szczególności satelita FY-3G został zaprojektowany do oceny trójwymiarowego (3D) profilu opadów i innych systemów pogody opadowej na średnich i niskich szerokościach geograficznych Ziemi.

drużyna opublikował swoje wyniki W numerze miesięcznika z 19 grudnia 2023 r Dziennik teledetekcji.

„Opracowano i pomyślnie wystrzelono pierwszego w Chinach aktywnego satelitę do pomiaru opadów (FY-3G), a także przetestowano platformę satelitarną i instrumenty [was] Ukończony, wykazujący doskonałą wydajność. Aktywne i pasywne instrumenty mikrofalowe w połączeniu z optycznymi instrumentami do obrazowania… pozwalają uzyskać wysokiej rozdzielczości dane monitorujące globalne opady atmosferyczne” – powiedział Ping Zhang, pierwszy autor artykułu poglądowego i główny naukowiec w ramach programu satelitów meteorologicznych na orbicie polarnej FY-3 satelity National Satellite. Centrum Meteorologiczne w Pekinie, Chiny.

„Satelita może również współpracować z satelitą Global Position Measurement (GPM) na orbicie, aby zwiększyć możliwości naukowców w zakresie badania struktury i mechanizmu globalnych opadów, a także prowadzenia badań nad obiegiem wody” – dodał Zhang.

FY-3G to pierwsza misja satelity opadowego z Chin i trzecia tego typu na świecie. Satelita może mierzyć chmury, opady i profile atmosferyczne za pomocą wbudowanego w satelitę zestawu teledetekcyjnego.

W szczególności aktywny teledetekcyjny radar opadów (PMR) współpracuje z pasywnym kamerą mikrofalową MWRI-RM, która jest zoptymalizowana pod kątem lepszego wykrywania słabszych opadów na ziemi i opadów stałych. Kamera optyczna MERSI-RM pomaga innym instrumentom mikrofalowym mierzyć chmury i opady, ułatwiając pomiar opadów na niskiej orbicie i szacowanie opadów w podczerwieni na wysokiej orbicie.

Instrument GNOS-II, również znajdujący się na satelicie, wykorzystuje zmiany w danych Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS) do dokładnego pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości powierzchni morza z kosmosu. FY-3G jest również wyposażony w wielokątowy rejestrator obrazu w podczerwieni z polaryzacją krótkofalową (PMAI) i wbudowany kalibrator o wysokiej dokładności (HAOC).

Głównym instrumentem satelity FY-3G do pomiaru opadów jest radar aktywnego pomiaru opadów (PMR), który tworzy trójwymiarowy widok opadających opadów. Dane zebrane przez urządzenie można następnie wykorzystać do obliczenia intensywności i rodzaju opadów, poprawiając dokładność pomiarów wykonywanych z kosmosu.

„Chiny pomyślnie wystrzeliły satelitę do pomiaru opadów [FY-3G]Wyniki testów przeprowadzonych przez komisję pokazują, że jego wydajność pomiarowa jest lepsza i można uzyskać precyzyjne informacje o pomiarach opadów 3D. FY-3G i GPM mogą tworzyć wirtualną konstelację na orbicie, znacznie zwiększając możliwości pomiaru i badania globalnych opadów. Dane z globalnego monitoringu FY-3G to: [freely available] Do… użytkowników na całym świecie poprzez Centrum danych satelitarnych Fengyunpowiedział Zhang.

Co najważniejsze, projekt FY-3G poprawił naszą wiedzę na temat globalnych opadów, co pomoże naukowcom lepiej interpretować i przewidywać cykle wody i energii na naszej planecie. Dane te zostaną wykorzystane do ulepszenia prognozowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych i będą wyznaczać kierunki rozwoju satelity opadów nowej generacji, FY-5.

Zespół był zachęcony danymi otrzymanymi z FY-3G, jednak potrzebne są dalsze prace nad przetwarzaniem danych, aby w pełni zrozumieć możliwości satelity i przyszłe zastosowania.

„W dalszej kolejności przyspieszymy rozwój bazy danych zdarzeń opadowych oraz zbioru danych o opadach w oparciu o dane satelitarne roku obrotowego 3G. Planujemy także poprawę dokładności ilościowej inwersji opadów aktywnych radarów oraz udoskonalenie globalnego serwisu danych roku obrotowego-3G. Satelita 3G” – powiedział Zhang. Wzmacniam także plan dalszego rozwoju satelity, aby zapewnić ciągłe monitorowanie opadów.

więcej informacji:
Ping Zhang i in., Instrumenty satelitarne FY-3G i produkty opadów: pierwszy raport z chińskiej misji wewnątrzoczodołowej Fengyun, Dziennik teledetekcji (2023). DOI: 10.34133/remotesensing.0097

Wprowadzenie do Journal of Remote Sensing

READ  Studenci Nevada Air słuchają astronautów NASA na pokładzie stacji kosmicznej