Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA: Misja marsjańska helikoptera Ingenuity zakończyła się po uszkodzeniu łopaty wirnika |  Wiadomości naukowe i technologiczne

NASA: Misja marsjańska helikoptera Ingenuity zakończyła się po uszkodzeniu łopaty wirnika | Wiadomości naukowe i technologiczne

Agencja kosmiczna twierdzi, że mały samolot zrobił znacznie więcej, niż oczekiwano, a nawet zdołał przetrwać surowe zimy na Marsie.


Piątek 26 stycznia 2024 02:36, Wielka Brytania

Minihelikopter NASA Ingenuity odbył swój ostatni lot na Marsie po uszkodzeniu jednej z łopat wirnika.

Znajduje się na Czerwonej Planecie od lutego 2021 roku, a dwa miesiące później dokonał wyczynu Pierwszy napędzany, kontrolowany lot na inną planetę.

Ingenuity wykonał 72 loty na łącznym dystansie 18 mil – 14 razy dłużej niż planowano w ramach pierwotnie 30-dniowej misji.

Samolot napędzany energią słoneczną odniósł ogromny sukces NASA Pomógł zlokalizować lokalizacje Wytrwałość łazika który mu towarzyszył.

Jednak szef NASA Bill Nelson powiedział w czwartek, że misja dobiegła końca, po tym jak obraz z kamery pokazał, że wirnik jest uszkodzony.


zdjęcie:
Uważa się, że cień wskazuje na uszkodzenie wirnika. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Wygląda na to, że uszkodzenia powstały w momencie lądowania na początku tego miesiąca, ponieważ w trakcie zdarzenia łazik chwilowo stracił kontakt z Perseverance.

„Badamy możliwość, że ostrze uderzyło w ziemię” – powiedział Nelson.

Ważący 1,8 kg łazik był w stanie przetrwać 1000 dni marsjańskich, włączając zimę, kiedy temperatura w pobliżu biegunów spada do -125 stopni Celsjusza (-195 Fahrenheita).

Eksperci NASA przeprowadzą końcowe testy Ingenuity i pobiorą ostateczne zdjęcia.

Helikopter pozostaje w pozycji pionowej i jest w kontakcie z kontrolerami lotu, ale NASA stwierdziła, że ​​łazik Perseverance znajduje się obecnie zbyt daleko, aby sfotografować miejsce jego ostatecznego spoczynku.

„Chociaż wiemy, że ten dzień jest nieunikniony, ogłoszenie zakończenia misji nie może być łatwiejsze” – powiedziała Lori Glaze, dyrektor Działu Nauk Planetarnych w NASA.

„Byłoby niemal niedopowiedzeniem stwierdzenie, że wynik przekroczył oczekiwania”.