Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niefortunna japońska misja księżycowa wylądowała na nosie

Niefortunna japońska misja księżycowa wylądowała na nosie

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Skomentuj zdjęcie,

Lądownik Slim może powrócić do życia, jeśli uda się uruchomić jego ogniwa słoneczne

Japoński lądownik księżycowy wylądował na nosie podczas historycznego lądowania na Księżycu.

Pierwsze zdjęcie nieszczęsnego statku kosmicznego Slim pokazuje, że został on obrócony o 90 stopni w stosunku do pozycji, w której powinien znajdować się w stanie spoczynku.

To w pewnym stopniu wyjaśnia trudności napotykane przy wytwarzaniu energii elektrycznej niezbędnej do działania.

Zdjęcie wykonał mały robot wielkości baseballu o nazwie Sora-Q, który został wyrzucony ze statku Slim na chwilę przed lądowaniem w ubiegłą sobotę.

Japońska agencja kosmiczna JAXA stwierdziła w oświadczeniu: „Awaria głównego silnika wpłynęła na pozycję statku kosmicznego do lądowania”.

Wygląda na to, że jeden z dużych silników odrzutowych Slima (Smart Lander for Investigating Moon) przestał działać podczas lądowania.

Skomentuj zdjęcie,

Artystyczna wizja kierunku, w którym powinien podążać statek kosmiczny Slim

Aby przesłać obraz z powrotem na Ziemię, Sora-Q musiał najpierw przesłać go do innego robota-łazika, Lunar Excursion Vehicle 1 lub Lev-1. Ten skaczący robot jest wyposażony w sprzęt radiowy, który może komunikować się z kontrolą misji niezależnie od Slima.

Sam lądownik został wyłączony trzy godziny po przybyciu na miejsce, ponieważ nie był w stanie zasilić swoich ogniw słonecznych. Ponieważ bateria szybko się rozładowywała, urzędnicy JAXA podjęli decyzję o przełączeniu Slima w tryb hibernacji.

Ich założenie – co zdaje się potwierdzać zdjęcie Sora-Q – jest takie, że główny statek kosmiczny jest zorientowany w sposób uniemożliwiający ogniwom słonecznym zobaczenie Słońca.

Mamy nadzieję, że Slim obudzi się, gdy zmieni się kąt oświetlenia w miejscu lądowania.

Skomentuj zdjęcie,

Ta mozaika kamery pokładowej Slima zawiera 257 pojedynczych widoków

Przed hibernacją kontrolerzy byli w stanie uzyskać serię zdjęć powierzchni wykonanych przez pokładową kamerę na podczerwień.

Zdjęcia te pokazują, że statek kosmiczny znajdował się na zboczu, otoczony małymi skałami.

Nienaruszone miejsce lądowania znajduje się na krawędzi krateru równikowego zwanego Shiuli.

Lądowanie w sobotę o godzinie 00:20 JST (15:20 GMT) uczyniło JAXA dopiero piątą narodową agencją kosmiczną, która dokonała miękkiego lądowania na Księżycu – po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim, Chinach i Indiach.

Statystycznie okazało się, że miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca okazało się bardzo trudne. Tylko połowa prób zakończyła się sukcesem.

Skomentuj zdjęcie,

Grafika: Hopper, Lev-1 (L) i Sora-Q (R) toczący się i zmieniający kształt lej zasypowy

JAXA zaufała nowym, precyzyjnym technologiom nawigacji.

Komputer pokładowy lądownika wykorzystywał szybkie przetwarzanie obrazu i mapowanie kraterów, aby uniknąć zagrożeń docierających do punktu lądowania.

Inżynierowie chcieli dostać się na odległość 100 metrów (330 stóp) od docelowej lokalizacji. To zostało osiągnięte.

„Analiza danych uzyskanych przed odcięciem prądu potwierdziła, że ​​Slim dotarł na powierzchnię Księżyca około 55 metrów na wschód od pierwotnego miejsca lądowania” – podała JAXA, dodając, że komputer pokładowy również podjął decyzję w końcowych momentach lądowania. lądowanie. Przesuń pojazd na jedną stronę, aby ominąć przeszkody.

Ucieszy to urzędników, podobnie jak sukces obu pojazdów. Sora-Q nie tylko wszedł na powierzchnię księżyca i zrobił mu zdjęcie, ale także Lev-1 zdołał skoczyć. Podobnie jak w przypadku Slima, Lev-1 również został wyłączony.

„Osiągnięcie ruchów księżycowych Lev-1, komunikacji między robotami pomiędzy Lev-1 i Sora-Q oraz w pełni autonomicznych operacji stanowi przełomowe osiągnięcie. Będzie to postrzegane jako cenna demonstracja technologii dla przyszłych eksploracji Księżyca. Wiedza i zdobyte doświadczenie zostanie wykorzystane w misjach” – oznajmiła agencja.

Skomentuj zdjęcie,

Docelowe miejsce lądowania znajdowało się na zboczach w pobliżu krateru Xiuli, który znajduje się na południe od równika Księżyca.

READ  NASA Astronomiczne zdjęcie dnia 26 marca 2023 r.: Odkrywcy kosmosu