Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowe zdjęcia pokazują postęp nowej fregaty w Glasgow

Nowe zdjęcia pokazują postęp nowej fregaty w Glasgow

HMS Cardiff, druga fregata klasy miejskiej typu 26, zaczyna wyglądać dobrze, gdy statek kontynuuje prace budowlane w Govan w Glasgow.

Statek przechodzi prace konstrukcyjne, a następnie zostanie zwodowany i przetransportowany do zakładu BAE Systems w Scotstoun w 2024 r. w celu wyposażenia.

Nowy materiał z drona pokazuje postęp budowy HMS Cardiff, drugiej fregaty Typ 26 Królewskiej Marynarki Wojennej, podczas budowy statku i przyszłej „fabryki fregat” w Glasgow.

Aby uniknąć wątpliwości, nagrania z drona zostały uzyskane zgodnie z prawem przez wykwalifikowaną osobę, zgodnie z brytyjskimi przepisami i wytycznymi dotyczącymi dronów. Dodatkowo dron jest ubezpieczony, a plan lotu zapewniany z wykorzystaniem programu bezpieczeństwa drona.

Simon Lister, dyrektor zarządzający działu statków morskich w BAE Systems, wyraził wcześniej swoją dumę i satysfakcję z osiągniętego postępu.

„Debiut HMS Cardiff to moment niezwykle dumny dla wszystkich zaangażowanych w jego budowę. Ukończyliśmy już wszystkie główne moduły statku, a w nadchodzących tygodniach nasze wykwalifikowane zespoły zintegrują statek w ramach przygotowań do jego pływania w przyszłym roku. – powiedział Lester.

Pierwsza fregata typu 26, HMS Glasgow, jest obecnie wyposażana w zakładzie BAE Systems w Scotstoun. Oczekuje się, że budowa ośmiu fregat Typ 26 będzie kontynuowana do połowy lat 30. XX wieku. Oczekuje się, że HMS Glasgow będzie pierwszą flotą, która dołączy do Królewskiej Marynarki Wojennej w połowie 2020 roku.

HMS Cardiff będzie ostatnią fregatą, której sekcje kadłuba na świeżym powietrzu zostaną zintegrowane ze sztywną platformą. Wynika to z budowy nowej hali stoczniowej o wartości 100 milionów funtów w zakładzie w Govan, która umożliwi proces integracji pozostałych sześciu statków pod przykryciem, dzięki czemu będą one mniej narażone na warunki atmosferyczne.

Nowa fabryka fregat buduje postępy uchwycone przez drona

tło

Fregaty klasy City, zwane także fregatami Typu 26, składać się będą z ośmiu nowoczesnych okrętów. Oczekuje się, że początkowe trio – HMS Glasgow, Cardiff i Belfast – dołączy do floty Royal Navy przed 2030 r., a kolejne HMS Birmingham, Sheffield, Newcastle, Edynburg i Londyn mają dołączyć po 2030 r. Okręty te mają wyporność 6900 ton i długości 149, zostały zaprojektowane m. z myślą o wydajności i dyskrecji, rozwijają prędkość maksymalną 26 węzłów i imponujący zasięg 7000 mil morskich.

READ  MercurySteam, twórca Metroid Dread, pracuje nad trzecioosobową grą akcji „osadzonej w mrocznym świecie fantasy” • Eurogamer.net

Statki klasy City są wyposażone w radar obserwacyjny Artisan 3D firmy BAE System, zaawansowaną technologię zdolną do monitorowania ponad 800 obiektów w odległości do 200 kilometrów i eliminacji intensywnych zakłóceń radiowych. Statki te mieszczą 208-osobową załogę i oferują komfortowe pomieszczenia mieszkalne wraz z obiektami sportowymi, pokojami rekreacyjnymi i kompleksową placówką medyczną.

Pod względem możliwości bojowych i skradania się klasa City jest na szczycie. Okręty te, przeznaczone przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych, mają akustycznie ciche kadłuby, które redukują podwodny hałas, który jest niezbędny dla wydajności dwóch silników elektrycznych, czterech szybkich generatorów diesla i turbin gazowych z napędem bezpośrednim. Zaawansowany zestaw sonarów zwiększa jego możliwości zwalczania okrętów podwodnych, umożliwiając aktywne i pasywne wykrywanie, a także ostrzeganie przed torpedami.

Fregaty klasy City charakteryzują się także potężnymi możliwościami w zakresie obrony powietrznej i walki powierzchniowej i są wyposażone w 12 ogniw systemu pionowego startu (VLS) do rakiet ziemia-powietrze Sea Ceptor, uzupełnionych dodatkowymi 24 wielofunkcyjnymi ogniwami MK 41 VLS. Każda komórka może pomieścić cztery Sea Ceptory, co daje w sumie 48 rakiet na statek.

MK 41 VLS zwiększa elastyczność, umożliwiając wykorzystanie różnorodnych rakiet do zwalczania pojawiających się zagrożeń, zapewniając, że statki te będą gotowe na każdą ewentualność.