Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane przez najnowszy statek kosmiczny zmierzający na Księżyc

Niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane przez najnowszy statek kosmiczny zmierzający na Księżyc

Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Florydzie – Firma próbująca być pierwszym prywatnym podmiotem, który wyląduje statek kosmiczny na Księżycu, opublikowała niedawno oszałamiające zdjęcia Ziemi.

Intuitive Machines twierdzi, że zdjęcia zostały wykonane przez lądownik księżycowy po tym, jak oddzielił się od rakiety SpaceX Falcon 9. Na zdjęciach statek kosmiczny znany jako Nova-C pojawia się z Ziemią w odległym tle.

W czwartek rano firma z siedzibą w Houston wystrzeliła misję Odyseusz z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego.

Mówi się, że start na pokładzie rakiety SpaceX był idealny, a obecnie statek przebywa w podróży liczącej 330 000 km w stronę powierzchni Księżyca.

SpaceX uruchamia intuicyjne maszyny do lądowania na Księżycu, aby rozpocząć w tym roku drugą próbę prywatnego lądowania na Księżycu

Ziemię widać z lądownika Nova-C podczas podróży na Księżyc.
(maszyny intuicyjne)

Ziemię widać z lądownika Nova-C podczas podróży na Księżyc.
(maszyny intuicyjne)

Ziemię widać z lądownika Nova-C podczas podróży na Księżyc.
(maszyny intuicyjne)

Próba lądowania zaplanowana jest na czwartek, a jeśli się powiedzie, Intuitive Machines stanie się pierwszą prywatną firmą, która wyląduje na Księżycu.

Oczekuje się, że technologia znajdująca się na pokładzie statku kosmicznego umożliwi zbadanie pyłu księżycowego i pogody kosmicznej, a także określenie ilości paliwa potrzebnej do pomyślnego wylądowania na Księżycu.

NASA stwierdziła Dane zebrane podczas misji pomogą utorować drogę eksploracji człowieka podczas przyszłej misji Artemis.

the Agencja kosmiczna docenia Jeśli lądowanie przebiegnie zgodnie z planem, pojazd będzie mógł pracować w pełnym słońcu przez około dwa tygodnie.

READ  Firma kosmiczna Jeffa Bezosa wykonała swój pierwszy lot od katastrofy w 2022 roku

„Jesteśmy w pełni świadomi ogromnych wyzwań, jakie stoją przed nami” – powiedział Steve Altemus, dyrektor generalny Intuitive Machines, w oświadczeniu wydanym po pomyślnym wprowadzeniu na rynek. „Jednak stając twarzą w twarz z tymi wyzwaniami, zdajemy sobie sprawę z ogromu stojącej przed nami możliwości: cichego powrotu Stanów Zjednoczonych na powierzchnię Księżyca, po raz pierwszy od 52 lat”.

Harmonogram startów na 2024 r. pokazuje utrzymujące się stałe tempo wystrzeliwania rakiet

Eksperci kosmiczni jako pierwsi powiedzą Państwu, że pomyślne lądowanie na jedynym naturalnym satelicie Ziemi jest trudne, a kilka ostatnich misji na Księżyc zakończyło się niepowodzeniem.

Z siedzibą w Pittsburghu W styczniu firma Astrobotic Technology wystrzeliła statek kosmiczny z zamiarem lądowania na Księżycu, ale wyciek paliwa wykryty po starcie uniemożliwił misji podjęcie próby lądowania na Księżycu.

W sierpniu Rosja próbowała wylądować statkiem kosmicznym na południowym biegunie Księżyca, ale wydaje się, że misja zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ niedaleko oczekiwanego miejsca lądowania pojawił się nowy krater.

Japońska agencja kosmiczna JAXA ogłosiła w styczniu, że jej misja na Księżyc zakończyła się sukcesem, ale zdjęcia pokazały, że automatyczny lądownik był zwrócony w złym kierunku.

To spowodowało, że operatorzy w ograniczonym stopniu korzystali z lądownika i nie jest jasne, czy statek kosmiczny przetrwa długą księżycową noc, twierdzi Japońska Agencja Badań Kosmicznych.

Oczekuje się, że w 2024 r. wystrzelonych zostanie kilka dodatkowych lądowników księżycowych, zatem entuzjaści kosmosu pozostają optymistami, że przyszła misja osiągnie to, co udało się nielicznym.

Jak oglądać Fox Weather