Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Słoneczne „tsunami” zapala przyciemnianie radia przed burzą, co budzi obawy przed narażeniem na promieniowanie |  nauka |  Aktualności

Słoneczne „tsunami” zapala przyciemnianie radia przed burzą, co budzi obawy przed narażeniem na promieniowanie | nauka | Aktualności

Zaczęła się formować burza słoneczna, która 31 marca wejdzie w kontakt z polem magnetycznym Ziemi. Zjawisko pogody kosmicznej to zaburzenie spadających cząstek z powodu erupcji elektromagnetycznych Słońca. Nadejdzie wraz z erupcją plamy słonecznej AR2975 28 marca, powodując tzw. rozbłysk słoneczny.

Plamy słoneczne tworzą się w regionach, w których pola magnetyczne są szczególnie silne i pojawiają się jako ciemna plama na powierzchni Słońca.

Rozbłysk słoneczny to nagły przypływ energii spowodowany zderzeniem lub przekroczeniem linii pola magnetycznego w pobliżu plam słonecznych.

Według SpaceWeather.com erupcja spowodowała „słoneczne tsunami”, które przeszło przez słoneczną atmosferę.

Poświata klasy M-4 spowodowała, że ​​radio zgasło, według fizyk kosmicznej Tamithy Skov.

Dzieje się to przed burzą słoneczną, która formowała się przed zderzeniem.

Skov napisał na Twitterze: „Dzisiejsza poświata M4 spowodowała wyłączenie radia R1, a teraz burza radiacyjna S1 narasta!”

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wyjaśnia, że ​​„burze promieniowania słonecznego występują, gdy wielkoskalowy wybuch magnetyczny, często koronalny wyrzut masy i związany z nim rozbłysk słoneczny, przyspiesza naładowane cząstki w atmosferze słonecznej do bardzo dużych prędkości”.

Skala pogody kosmicznej NOAA ocenia je od S1 do S5, od najniższej intensywności do najwyższej.

Czytaj więcej: Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: NASA spodziewa się, że Ziemia zostanie uderzona bezpośrednio w wyniku „szybkiej” kolizji

Biorąc pod uwagę zarówno burze słoneczne, jak i rozbłyski słoneczne, należy zauważyć, że burza słoneczna to termin opisujący efekty atmosferyczne doświadczane przez Ziemię w wyniku zdarzeń, takich jak rozbłyski słoneczne, które występują na Słońcu.

Podobno wydarzenie to wywołało również koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi, duży wyrzut plazmy i jakiś rodzaj burzy słonecznej.

Amerykańskie Centrum Pogody Kosmicznej (SWPC) ocenia burze słoneczne w skali „G1 Minor”, ​​najmniej intensywne, aż do „G5 Extreme”.

READ  Szefowie Sił Powietrznych NATO dyskutują o tym, jak jeszcze bardziej przyspieszyć integrację Sił Powietrznych i Kosmosu> Siły Powietrzne> Zobacz artykuł

Ale nawet najsłabsze burze mogą zagrozić „wahaniom sieci energetycznej” i mieć „niewielki wpływ na operacje satelitarne”.

Nawet słabsze burze słoneczne są w stanie przerwać komunikację radiową promieniowaniem o wysokiej energii, które mogą nieść, a promieniowanie to obejmuje całe spektrum elektromagnetyczne.

Pierwiastki takie jak ultrafiolet i promieniowanie rentgenowskie spowodują zmiany w jonosferze Ziemi (górnej części ziemskiej atmosfery), powodując problemy z komunikacją radiową.

To pilna historia. Więcej do śledzenia.