Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy zaprzeczają polskim „fałszywym wiadomościom” o śmiertelności ryb |  Aktualności |  DW

Niemcy zaprzeczają polskim „fałszywym wiadomościom” o śmiertelności ryb | Aktualności | DW

W poniedziałek polski rząd odrzucił twierdzenia, że ​​Niemcy rozpowszechniały fałszywe wiadomości po wyginięciu dużych ryb w Odrze.

Zdaniem rządu przyczyn zaniku drogi wodnej, która stanowi główną granicę ze wschodnim sąsiadem Niemiec, może być kilka.

Co kryje się za zarzutami „fałszywych wiadomości”?

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Andreas Kübler powiedział, że rząd był zaskoczony i zasmucony sugestią Warszawy, że Niemcy rozpowszechniają „fałszywe wiadomości”.

„W Niemczech krąży coraz więcej fake newsów” – napisała w sobotę polska minister środowiska Anna Moskwa na Twitterze, odnosząc się do doniesień, że laboratorium wykryło nadmierne poziomy pestycydów w wodzie.

Kobler powiedział, że przyczyna wymierania ryb jest złożona, a Niemcy nigdy nie sugerowały, że jedyną przyczyną są pestycydy.

„To naprawdę wygląda jak koktajl chemiczny. Zgodnie z naszymi dotychczasowymi odkryciami żadna z tych substancji nie mogła sama spowodować śmierci ryb” – powiedział. ”.

„Nikt w Niemczech nie mówi, że pestycydy są jedyną przyczyną śmiertelności ryb” – powiedział Kobler. „Wyniki laboratoryjne są obecnie interpretowane jako godne ubolewania, że ​​udostępnienie ich przez polskie Ministerstwo Środowiska jest godne ubolewania”.

Kobler ubolewa, że ​​przyczyną może być wiele substancji organicznych i nieorganicznych.

W swojej ocenie polskie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że ilość pestycydu jest poniżej limitu, co może mieć wpływ na ryby i inne organizmy.

Od lipca wydobyto z rzeki ponad 100 ton metrycznych (220 000 funtów) martwych ryb. Katastrofa nadwyrężyła stosunki, a Berlin oskarżył Warszawę o to, że nie poinformowała o katastrofie i nie działa szybko. Polscy rybacy zauważyli, że pierwsza ryba padła.

Obaj zgadzają się na toksyczne glony

Kobler powiedział dziennikarzom, że śmiertelność ryb – jak sugerowała Polska – może być częściowo spowodowana przez toksyczne glony w wodzie.

„Masowy wzrost toksycznych alg morskich mógł przyczynić się do śmiertelności ryb” – powiedział.

READ  Żołnierz sprzeciwia się niektórym kamieniom milowym w krajowym planie naprawy Polski - Pierwsze wiadomości

Jednak, dodał Kübler, powstawanie takich glonów „nie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym” i „nie występuje w takim stopniu w warunkach naturalnych”.

Powiedział, że glony mogły rozwinąć się z powodu wysokiego zasolenia rzeki, które „nie jest powszechne w odrze i występuje tylko w wyniku zrzutów przemysłowych”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że przyczyną tego mogą być odpady chemiczne.

Jednak „żadna z przebadanych do tej pory próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych” – powiedział w zeszłym tygodniu minister środowiska Moskwa.

Tymczasem niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedziała, że ​​katastrofa podkreśliła kruchość Odry jako ekosystemu. Wezwał do zaprzestania pogłębiania lub poszerzania rzeki dla żeglugi.

„Zdrowe i spójne rzeki pomagają zapewnić równowagę wodną i łagodzić suszę” – powiedział.

Firmy i ministerstwa z Czech, Niemiec i Polski wyraziły zainteresowanie poszerzeniem Odry dla transportu rzecznego.

rc/rt (dpa, Reuters, AP)