Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy zaoferują polski system patriot po nieudanej katastrofie rakietowej

BERLIN (Reuters) – Niemcy dostarczyły Warszawie system obrony przeciwrakietowej Patriot w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po katastrofie błędnego pocisku w Polsce w zeszłym tygodniu, powiedziała minister obrony Christine Lambrecht w niedzielnym oświadczeniu prasowym.

Niemiecki rząd zapowiedział już, że pomoże swoim sąsiadom patrolami lotniczymi z niemieckimi Eurofighterami, co początkowo budziło obawy, że wojna na Ukrainie może rozprzestrzenić się za granicę.

„Wsparliśmy Polskę w ochronie przestrzeni powietrznej – naszymi Eurofighterami i patriotycznymi systemami obrony powietrznej” – powiedział Lambrecht dla Rheinische Post i General Anzeiger.

Pocisk, który uderzył w Polskę w zeszłym tygodniu, zabijając dwie osoby, wydaje się być wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a nie rosyjski atak, powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot firmy Raytheon, mają za zadanie przechwytywać nadlatujące pociski.

NATO zaczęło wzmacniać swoją obronę powietrzną w Europie Wschodniej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. W październiku kilkunastu sojuszników z NATO, na czele z Niemcami, rozpoczęło starania o wspólne pozyskanie systemów obrony powietrznej dla wielowarstwowych zagrożeń, w tym systemu Patriot.

Niemcy miały 36 jednostek Patriot podczas zimnej wojny, kiedy były wiodącym krajem NATO. Siły niemieckie mają obecnie 12 dywizji Patriot, z których dwie zostały rozmieszczone na Słowacji.

(Raportowanie Sabine Seibold i Madeline Chambers. Montaż przez Jane Merriman)

READ  Kwalifikacje do Mistrzostw Świata FIFA 2022: Polski napastnik Robert Lewandowski omija starcie Anglii z powodu kontuzji kolana