Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy: Sprzedaż Kandinsky’ego w toku po tym, jak Polska zgłosiła kradzież

Niemcy: Sprzedaż Kandinsky’ego w toku po tym, jak Polska zgłosiła kradzież

Niemiecki dom aukcyjny poinformował w piątek, że ostatnia sprzedaż akwareli Wassily’ego Kandinsky’ego została wstrzymana w odpowiedzi na krytykę. Twierdzenie polskiego rządu, że obraz został skradziony.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w czwartek, że zawiadomiło dom aukcyjny Grysibach w Berlinie o kradzieży dzieła sztuki z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1984 roku.

Grisebach, która w tym tygodniu sprzedała swój obraz „Ohne Titel” („Bez tytułu”) z 1928 r. za prawie 390 000 euro (404 000 USD), powiedziała, że ​​jej eksperci ustalili, że obraz był w posiadaniu sprzedawcy od dziesięcioleci i wcześniej został sprzedany za cenę aukcyjną Przed Sotheby’s. w Londynie na początku lat 80.

Dom aukcyjny powiedział, że został ostrzeżony o możliwej kradzieży na krótko przed aukcją w tym tygodniu, ale stwierdził, że nie ma podstaw prawnych, aby uniemożliwić sprzedaż. Jednak Grisebach powiedział, że skontaktował się z kupującym i sprzedającym, aby zażądać „dodatkowej kontroli sądowej”, która zapewniłaby „wiążące wyjaśnienie” statusu obrazu.

W oczekiwaniu na to Grisebach powiedział, że wstrzyma sprzedaż.

Polskie ministerstwo poinformowało AP, że obraz został zakupiony przez Muzeum Narodowe w lipcu 1982 r. na aukcji zorganizowanej przez krakowski oddział marszandów Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Społecznych RP, ale został skradziony w czerwcu 1984 r. W tym samym roku został sprzedany przez londyński dom aukcyjny i przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, według ministerstwa, które twierdzi, że obraz jest wpisany na międzynarodową listę jako skradziony. Dzieło powróciło do Europy w 1988 roku i zostało sprzedane na aukcji w Monachium w Niemczech.

Kandinsky, urodzony w 1866 roku w Moskwie, był rosyjskim pionierem sztuki abstrakcyjnej. W latach 1896-1914 mieszkał i nauczał w Monachium, aw latach 1922-1933 wrócił do Niemiec. Zmarł w 1944 roku we Francji.