Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy uważają, że czarne dziury czają się znacznie bliżej Ziemi, niż wcześniej sądzono

Naukowcy uważają, że czarne dziury czają się znacznie bliżej Ziemi, niż wcześniej sądzono

Uważano, że najbliższa Ziemi czarna dziura znajduje się w odległości 1560 lat świetlnych, ale nowe badania sugerują, że czarna dziura może znajdować się w odległości około 150 lat świetlnych.

Czarne dziury to jedne z najpotężniejszych i najbardziej tajemniczych obiektów w znanym wszechświecie, a obiekt może znajdować się znacznie bliżej Ziemi, niż wcześniej sądzono.

reklama

Badanie wykazało możliwy dowód Czarna dziura Najbliższa Ziemi gromada otwarta gwiazd nazywa się Gromada Hiady.

Dane z misji Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ujawniły dwie najbliższe znane czarne dziury i drugą najbliższą czarną dziurę w 2022 r., Gaia BH1 i Gaia BH2, które znajdują się odpowiednio 1560 lat świetlnych i 3800 lat świetlnych od Ziemi .

Nowy papierJednak badania opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society sugerują, że czarne dziury mogą istnieć znacznie bliżej Ziemi, w odległości zaledwie 150 lat świetlnych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech i Uniwersytetu w Barcelonie w Hiszpanii wykorzystali symulacje do śledzenia ruchu i ewolucji wszystkich gwiazd w gromadzie otwartej Hiady, oddalonej o około 150 lat świetlnych.

Czarne dziury nadal istnieją w gromadzie Hiady lub w jej pobliżu

Gromada otwarta to grupa setek lub tysięcy gwiazd luźno połączonych ze sobą siłą grawitacji i mających wspólne cechy, takie jak wiek czy skład chemiczny.

Wyniki symulacji porównano z rzeczywistymi pozycjami i prędkościami gwiazd w Hiadach, które są obecnie dokładnie znane z obserwacji przeprowadzonych przez satelitę Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

„Nasze symulacje nie mogą jednocześnie odpowiadać masie i objętości Hiad, chyba że obecnie (lub do niedawna) w centrum gromady istnieją jakieś czarne dziury” – powiedział Stefano Torniamenti, doktorant na Uniwersytecie w Padwie i pierwszy autor. papier.

Obecne właściwości gromady Hiady najlepiej odtworzono, gdy w symulacjach uwzględniono dwie lub trzy czarne dziury, chociaż naukowcy stwierdzili również, że te, które obejmowały czarne dziury, które zostały „wyrzucone” z gromady, nadal dobrze pasowały.

READ  Łazik marsjański Perseverance NASA uchwycił widmowego „diabła pyłowego” o wysokości 2,2 km poruszającego się po powierzchni Czerwonej Planety

Wyniki wskazują, że nadal tam jest czarne dziury W gromadzie lub bardzo blisko, co czyni je najbliższymi kandydatami na czarne dziury w naszym Układzie Słonecznym.

„Ta obserwacja pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób obecność czarnych dziur wpływa na ewolucję gromad gwiazd i w jaki sposób gromady gwiazd z kolei przyczyniają się do powstawania fal grawitacyjnych” – powiedział Mark Giles, członek Wydziału Fizyki Kwantowej Uniwersytetu w Barcelonie .

„Wyniki te dają nam również wgląd w rozmieszczenie tych tajemniczych obiektów w galaktyce”.

reklama

Co to jest czarna dziura?

Uważa się, że większość czarnych dziur powstaje z masywnych gwiazd, które doświadczyły eksplozji supernowej.

Masa gwiazdy zapada się w sobie, ściskając w ciaśniejszy obszar, aż staje się obiektem tak gęstym, że nawet światło nie jest w stanie uciec przed jej grawitacją.

Ponieważ czarnych dziur nie można obserwować bezpośrednio przy użyciu obecnej technologii, o ich istnieniu zwykle wnioskuje się na podstawie badania ich wpływu na inną pobliską materię. Na przykład, jeśli czarna gwiazda rozerwała przechodzącą gwiazdę, proces ten wygenerowałby promieniowanie rentgenowskie, które zostałoby wystrzelone w przestrzeń, abyśmy mogli je wykryć.

Badania nad czarnymi dziurami przyspieszyły po odkryciu w 2015 roku fal grawitacyjnych, które przypisano zderzeniu dwóch czarnych dziur w odległości 1,3 miliarda lat świetlnych.