Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fakty: Co to jest obiekt kosmiczny, w którym spotykają się Kim i Putin?

Fakty: Co to jest obiekt kosmiczny, w którym spotykają się Kim i Putin?

WŁADYWOSTok, Rosja (Reuters) – Prezydent Władimir Putin ma w środę spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, prawdopodobnie w najnowszym rosyjskim miejscu startu w przestrzeń kosmiczną, pośród lasów wschodniej Rosji.

Co to jest lotnisko kosmiczne Wostochny?

* Centrum kosmiczne, które weszło do służby w 2016 roku, znajduje się w dalekowschodnim regionie Amur w Rosji, niedaleko granicy rosyjsko-chińskiej i około 1500 kilometrów (930 mil) od portu we Władywostoku. W języku rosyjskim nazwa oznacza po prostu „Plac Przestrzeni Wschodniej”.

* Putin nakazał budowę bazy kosmicznej, aby zmniejszyć zależność od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, który uzyskał niepodległość po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

* Zaledwie kilka kilometrów od kompleksu Wostoczny znajdowała się kiedyś radziecka międzykontynentalna baza rakiet balistycznych znana jako „Swobodny 18”. Baza ta została zamknięta w 1993 roku.

* Spotkanie z Kimem, określone przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa jako „Człowiek rakietowy”, w Wostochnym uwypukliło obawy Zachodu dotyczące rozwoju zdolności rakietowych Korei Północnej.

Najnowsza północnokoreańska międzykontynentalna międzykontynentalna rakieta balistyczna Hwasong-18 – pierwsza międzykontynentalna rakieta balistyczna wykorzystująca stałe paliwo rakietowe – wywołała debatę na temat potencjalnych powiązań Rosji z dramatycznym rozwojem rakiety państwa posiadającego broń nuklearną.

* Wostoczny kosztował miliardy dolarów, co dało impuls lokalnej gospodarce. Jednak proces budowy był pogrążony w częstych opóźnieniach i kilku skandalach korupcyjnych.

* Pierwszy start miał miejsce w 2016 r., kiedy wystrzelono rakietę Sojuz-2. Ostatnim wystrzeleniem była rakieta Sojuz przenosząca nieszczęsny statek kosmiczny Łuna 25, który zderzył się z Księżycem.

(Raport: Guy Faulconbridge. Redakcja: Gerry Doyle)

READ  Asteroida zmierzająca w kierunku Ziemi może przybyć w Walentynki 2046 - NASA