Naukowcy stworzyli wydrukowany w 3D czubek palca, który wykorzystuje sztuczne sygnały nerwowe do wyczuwania dotyku jak ludzka skóra.
Może zrewolucjonizować dziedziny miękkiej robotyki i protetyki, naśladując sposób, w jaki zakończenia nerwowe wykrywają najdrobniejsze szczegóły.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu twierdzą, że ich celem jest „uczynienie sztucznej skóry lepszą – lub nawet lepszą – niż prawdziwa skóra”.
Według profesora Nathana Lepory z Wydziału Matematyki Inżynierii Uniwersytetu Bristolskiego, nasz zmysł dotyku jest wytwarzany przez złożone struktury wewnątrz naszej skóry.
Ta rekreacja polegała na drukowaniu w 3D sieci przypominających szpilki wypukłości zwanych brodawkami, które łączą miękkie i twarde materiały w celu stworzenia skomplikowanych struktur podobnych do tego, co znajduje się w biologii.
Profesor Lepora z Bristol Robotics Laboratory dodaje: „Odkryliśmy, że nasz drukowany w 3D dotykowy czubek palca może wytwarzać sztuczne sygnały neuronowe, które wyglądają jak nagrania z prawdziwych neuronów dotykowych”.
„Ludzkie nerwy dotykowe przekazują sygnały z różnych zakończeń nerwowych zwanych mechanoreceptorami, które mogą wskazywać na nacisk i kształt kontaktu”.
Profesor wyjaśnił: „W naszej pracy przetestowaliśmy nasze drukowane w 3D protezy czubków palców, ponieważ wyczuwały te same zakrzywione kształty i odkryli niesamowite dopasowanie z danymi neuronalnymi”.
Dodał, że posunięcie to jest „ekscytującym rozwojem w dziedzinie robotyki miękkiej”.
„Zdolność do drukowania 3D dotykowej skóry może stworzyć bardziej wykwalifikowanych robotów lub radykalnie poprawić wydajność protez dłoni, dając im wewnętrzny zmysł dotyku” – powiedział.
Ale podczas gdy sygnały z protezy czubka palca i ludzkich nerwów pasowały do siebie, proteza palca nie była wrażliwa na najdrobniejsze szczegóły.
Profesor Lepora podejrzewa, że dzieje się tak, ponieważ materiał wydrukowany w 3D jest grubszy niż prawdziwa skóra.
Jego zespół bada teraz, czy istnieje sposób na stworzenie struktur drukowanych w 3D w mikroskopijnej skali ludzkiej skóry w celu uczynienia „sztucznej skóry lepszą – lub nawet lepszą – niż prawdziwa skóra”.
Wyniki zostały opublikowane w dwóch artykułach opublikowanych w Journal of the Royal Society Interface.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie