Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy rozwiązali zagadkę pieśni wielorybiej

Naukowcy rozwiązali zagadkę pieśni wielorybiej

  • Napisane przez Helen Briggs i Victorię Gill
  • Korespondenci naukowi, BBC News

Źródło obrazu, Olga Filatova z Uniwersytetu Południowej Danii

Skomentuj zdjęcie,

Humbak wpada do morza w pobliżu wyspy Beringa na Kamczatce w Rosji

Naukowcy odkryli, w jaki sposób niektóre z największych wielorybów oceanicznych wydają swoje zapadające w pamięć, złożone pieśni.

Humbaki i inne wieloryby fiszbinowe rozwinęły wyspecjalizowaną „skrzynię głosową”, która umożliwia im śpiewanie pod wodą.

Śpiew wielorybów ogranicza się do wąskiej częstotliwości, która pokrywa się z hałasem wytwarzanym przez statki.

„Dźwięk jest niezwykle ważny dla ich przetrwania, ponieważ tylko w ten sposób mogą odnaleźć siebie nawzajem i połączyć się w parę w oceanie” – wyjaśnił profesor Koen Elemans z Uniwersytetu Południowej Danii, który kierował badaniem.

„[These are some] Powiedział BBC News: „To jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na tej planecie. Należą do największych zwierząt, są inteligentne i bardzo towarzyskie”.

Wyjaśnienie wideo,

Piosenka o humbaku

Wieloryby fiszbinowe to grupa 14 gatunków, w tym płetwal błękitny, humbak, wieloryb biskajski, płetwal karłowaty i wieloryb szary. Zamiast zębów zwierzęta mają talerze zwane fiszbinami, za pomocą których przesiewają z wody ogromne kęsy małych stworzeń.

Sposób, w jaki tworzą złożone i często wytrącające z równowagi utwory, pozostawał do tej pory tajemnicą. Profesor Elemans stwierdził, że odkrycie tego było „bardzo ekscytujące”.

Źródło obrazu, Krem Elia

Skomentuj zdjęcie,

Nurek schodzi pomiędzy trzema mini humbakami wielkości autobusu

On i jego koledzy przeprowadzili eksperymenty z użyciem krtani, czyli „skrzynek głosowych”, ostrożnie wydobytych z tusz trzech wyrzuconych na brzeg wielorybów – karłowatego, humbaka i sejwala. Następnie wdmuchnęli powietrze przez masywne konstrukcje, aby wytworzyć dźwięk.

U ludzi nasz głos pochodzi z wibracji, gdy powietrze przepływa przez struktury zwane fałdami głosowymi w gardle. Zamiast tego wieloryby fiszbinowe mają duże ciało w kształcie litery U z warstwą tłuszczu w górnej części gardła.

Ta anatomia głosu pozwala zwierzętom śpiewać dzięki recyrkulacji powietrza i zapobiega wdychaniu wody.

Źródło obrazu, Patricia Jacqueline Matich, Wiedeń

Skomentuj zdjęcie,

Grafika przedstawiająca chrząstkę krtani humbaka

Naukowcy stworzyli komputerowe modele dźwięków i wykazali, że śpiew wieloryba fiszbinowego ogranicza się do wąskiej częstotliwości, która pokrywa się z hałasem dochodzącym ze statków towarowych.

„Nie mogą po prostu zdecydować się na głośniejsze śpiewanie, aby uniknąć hałasu, jaki wytwarzamy w oceanie” – wyjaśnił profesor Ellimans.

Jego badanie pokazało, jak hałas oceanu może uniemożliwiać wielorybom komunikowanie się na duże odległości. Wiedza ta może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony humbaków, płetwali błękitnych i innych zagrożonych gigantów morskich.

Dają także wgląd w pytania, które badacze zadają od dziesięcioleci na temat tych niesamowitych piosenek, które niektórzy żeglarze przypisywali duchom lub mitycznym stworzeniom morskim.

Ekspert ds. komunikacji wielorybów, dr Kate Stafford z Oregon State University, określiła badanie jako „przełomowe”.

Powiedziała BBC: „Wytwarzanie i odbiór dźwięku to najważniejszy zmysł ssaków morskich, dlatego każde badanie pokazujące, w jaki sposób powstają dźwięki, może posunąć tę dziedzinę do przodu”.

Skomentuj zdjęcie,

Naukowcy twierdzą, że od dziesięcioleci gromadzą się dowody na szkody, jakie zanieczyszczenie hałasem może wyrządzić oceanom

Badania rysują także ewolucyjny obraz powrotu przodków wielorybów z lądu do oceanów oraz adaptacji, które umożliwiły komunikację podwodną.

Lepiej poznaliśmy sposób, w jaki zębowce wydają dźwięki, ponieważ zwierzęta te łatwiej jest badać. Te ssaki morskie, do których należą delfiny, kaszaloty i morświny, wdmuchują powietrze przez specjalną strukturę w kanałach nosowych.

Doktor Ellen Garland z Jednostki Badań nad Ssakami Morskimi na Uniwersytecie w St Andrews powiedziała: „Zawsze zastanawiałam się, w jaki sposób wieloryby fiszbinowe – zwłaszcza humbaki, na których skupiają się moje badania – wytwarzają tak różnorodne dźwięki”.

„Badanie dużych wielorybów jest w najlepszym momencie niezwykle trudne, ale próba odkrycia, jak wydają dźwięki, gdy nawet nie można ich zobaczyć pod wodą podczas wokalizacji, stanowi dodatkowy poziom trudności, dlatego badacze wykazali się dużą kreatywnością”.

Dr Stafford dodał, że zdolność ssaków do emitowania tak złożonych sygnałów głosowych jest „niezwykła” i podkreśliła, „jak wyjątkowe są te zwierzęta”.

READ  Wagner: Zdjęcia satelitarne pokazują aktywność w bazie wojskowej na Białorusi