Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają „nowy typ wczesnych ludzi” w pobliżu izraelskiego miasta Ramle | nowości naukowe i technologiczne

Izraelscy naukowcy twierdzą, że szczątków nie można porównać z żadnym znanym gatunkiem ludzkości.

Izraelscy naukowcy twierdzą, że znaleźli kości należące do „nowego gatunku wczesnych hominidów”, wcześniej nieznanego nauce, rzucając nowe światło na przebieg ewolucji człowieka.

Wykopaliska archeologiczne w pobliżu miasta Ramle prowadzone przez zespół z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie ujawniły prehistoryczne szczątki, których nie można porównać z żadnym znanym gatunkiem rasy ludzkiej, w tym z ludźmi współczesnymi – Homo sapiens.

W badaniu opublikowanym w Science czwartek antropolodzy i archeolodzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie kierowani przez Yossiego Zeidnera nazwali znalezisko „gatunkiem Nesher Ramla Homo” od miejsca, w którym znaleziono kości.

„Morfologia ludzi Nesher Ramla jest wspólna zarówno z neandertalczykami… jak i starożytnym Homo” – napisali naukowcy w oświadczeniu datowanym na 140 000 do 120 000 lat temu.

„Jednocześnie ten typ człowieka bardzo różni się od człowieka współczesnego – ma zupełnie inną budowę czaszki, bez podbródka i bardzo dużych zębów”.

Odkrycie nieznanego wczesnego gatunku człowieka na stanowisku Nesher Ramle w środkowym Izraelu [Ammar Awad/Reuters]

Oprócz ludzkich szczątków w wykopaliskach odkryto duże ilości kości zwierzęcych oraz narzędzi kamiennych.

Archeolog Zeidner powiedział: „Odkrycia archeologiczne związane z ludzkimi skamieniałościami pokazują, że Nesher Ramlet Homo posiadał zaawansowane techniki wytwarzania narzędzi kamiennych i prawdopodobnie wchodził w interakcje z lokalnymi Homo sapiens”.

„Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że wraz z Homo sapiens, archaiczny Homo wędrował po regionie tak późno w historii ludzkości”.

Naukowcy zasugerowali, że niektóre skamieniałości odkryte wcześniej w Izraelu sprzed 400 000 lat mogą należeć do tego samego prehistorycznego gatunku ludzkiego.

Powszechnie akceptowana teoria

Odkrycie Neshera Ramli rodzi pytanie o powszechnie akceptowaną teorię, że neandertalczycy pojawili się w Europie po raz pierwszy przed migracją na południe.

„Nasze odkrycia sugerują, że słynni neandertalczycy z Europy Zachodniej to szczątki znacznie większej populacji, która żyła tutaj, w Lewancie, a nie na odwrót” – powiedział antropolog Yisrael Hershkowitz z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

READ  Teleskop Hubble'a widzi galaktykę spiralną tańczącą w konstelacji Dorado (zdjęcie)

Rachel Sarrig, dentystka i antropolog z Uniwersytetu w Tel Awiwie, powiedziała, że ​​odkrycie wskazuje, że „jako skrzyżowanie dróg między Afryką, Europą i Azją, Ziemia Izraela była tyglem różnych grup ludzkich, który później rozprzestrzenił się na cały starożytny świat. ”.

Sarij powiedział, że małe grupy Nesher Ramla prawdopodobnie migrowały do ​​Europy, później ewoluowały w Neandertalczyków i Azję, a następnie ewoluowały w grupy o podobnych cechach.

Oprócz ludzkich szczątków wykopaliska w Ramle ujawniły duże ilości kości zwierzęcych oraz narzędzi kamiennych [Ammar Awad/Reuters]