Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Orion robi sobie „selfie” z księżycem przed wejściem na orbitę • Rekord

Dziewięć dni po rozpoczęciu podróży na Księżyc i dalej, bezzałogowa kapsuła NASA Orion ma odpalić swoje silniki w celu wypalenia, które umieści statek na odległej orbicie wstecznej (DRO) około 50 000 kilometrów od powierzchni Księżyca.

DRO zapewnia bardzo stabilną orbitę, która wymaga bardzo małej ilości paliwa, co pozwala NASA w pełni przetestować systemy Oriona w głębokim środowisku kosmicznym z dala od Ziemi przez dłuższy czas.

Orbita jest tak duża, że ​​Orion potrzebuje sześciu dni na wykonanie półobrotu, po czym statek kosmiczny zejdzie z orbity i wróci do domu.

Kapsułki Orion są zaprojektowane tak, aby były częściowo wielokrotnego użytku. Chociaż ta iteracja prawdopodobnie trafi do muzeum, jeśli wróci w jednym kawałku, NASA ma nadzieję uratować systemy awioniki dla Artemis II, którego start zaplanowano na 2024 r. W przeciwnym razie zespół będzie w stanie zebrać wiele danych na temat tego, co mogą zostać użyte ponownie (takie jak osłona termiczna) po zakończeniu lotu próbnego.

Kierownik misji Artemis I, Mike Sarafin, nazwał dziewiczy lot Oriona „prawdziwym testem warunków skrajnych”. „Bez załogi na pokładzie pierwszej misji DRO pozwala Orionowi spędzić więcej czasu w przestrzeni kosmicznej, wykonując rygorystyczną pracę polegającą na zapewnieniu, że systemy statku kosmicznego, takie jak naprowadzanie, nawigacja, komunikacja, zasilanie, kontrola termiczna i inne, są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa astronautom w przyszłych misjach załogowych” – powiedział.

Obraz powierzchni Księżyca wykonany przez Oriona

Obraz powierzchni Księżyca wykonany przez Oriona (źródło: NASA)

Orion zebrała siano w swojej podróży do DRO, Około 130 km od regolitu Zrobił też kilka świetnych zdjęć swoją optyczną kamerą nawigacyjną odwrotnej strony Księżyca, której nigdy nie widziano z Ziemi z powodu śluzy pływowej satelity.

Zdjęcia z szóstego dnia misji zostały przesłane do serwisu Konto Artemis I Flickr.

READ  Oszczędność miejsca: Jak projektant wnętrz stworzył dom z dwoma łóżkami w zrujnowanym domku w Peckham

Wczoraj o 21:52 UTC przed wejściem do DRO statek kosmiczny zakończył szóstą i ostatnią korektę kursu wyjściowego, odpalając pomocnicze silniki Europejskiego Modułu Serwisowego przez 17 sekund, aby rozpędzić Oriona z prędkością 8,9 stopy na sekundę. Podczas przebywania na orbicie trzy konserwacje orbitalne utrzymają Oriona na kursie.

Orionowe „selfie” z księżycem

„selfie” Oriona z Księżycem (Źródło: NASA)

NASA skorzystała z okazji, aby zrobić „selfie” Oriona z Księżycem za pomocą kamery zamontowanej na jednym z paneli słonecznych o godzinie 03:57 UTC, pokazując ogromne odległości. Wpis DRO ma się zapalić dzisiaj o 21:52 UTC. ®