Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli, że suszarki UV do paznokci mogą powodować uszkodzenia DNA i mutacje

Naukowcy odkryli, że suszarki UV do paznokci mogą powodować uszkodzenia DNA i mutacje

Od czasu pojawienia się na rynku około 2010 roku, lakier do paznokci stał się podstawą w salonach paznokci w Stanach Zjednoczonych i wielu częściach świata i łatwo zrozumieć, dlaczego. W porównaniu do tradycyjnych lakierów do paznokci, warianty żelowe są bardziej odporne na ścieranie i rozmazywanie oraz zachowują połysk do momentu usunięcia lakieru z paznokci. Co najlepsze, jeśli jesteś typem niecierpliwego, nie musisz czekać godziny lub dłużej, aż żel do wyschnięcia. Wszystkie te korzyści wynikają ze sposobu, w jaki poleruje się lakier. Zamiast czekać, aż żel do polerowania wyschnie naturalnie, umieść dłonie w świetle UV, które aktywuje chemikalia wewnątrz żelu, powodując jego stwardnienie.

Chociaż niebezpieczeństwa związane z promieniami UV – szczególnie w solariach – są dobrze znane, dopiero w tym tygodniu naukowcy zbadali, w jaki sposób promienie UV używane do utwardzania lakierów żelowych mogą wpływać na ludzką skórę. Można by pomyśleć, że to, co wiemy o solarium, ma zastosowanie i tutaj, ale urządzenia używane w salonach stylizacji paznokci emitują inne spektrum światła ultrafioletowego. Grupa badaczy z Postanowiłem zbadać te urządzenia po przeczytaniu artykułu o uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką postać raka skóry.

Wykorzystując różne grupy ludzkich i mysich komórek, naukowcy odkryli, że pojedyncza 20-minutowa sesja z suszarką UV do paznokci doprowadziła do śmierci do 30 procent komórek na szalce Petriego. Trzy kolejne 20-minutowe sesje spowodowały śmierć od 65 do 70 procent odsłoniętych komórek. Wśród pozostałych komórek naukowcy dostrzegli dowody uszkodzenia mitochondriów i DNA, oprócz mutacji obserwowanych u pacjentów z czerniakiem.

„Wyniki naszych eksperymentów i wcześniejsze dowody zdecydowanie sugerują, że promieniowanie z suszarek do paznokci UV może powodować raka dłoni, a suszarki do paznokci UV, takie jak solaria, mogą zwiększać ryzyko wczesnego raka skóry” – napisali naukowcy w artykule. badanie opublikowane w czasopiśmie Wtorek. Ostrzegają, że potrzebne są dłuższe badania epidemiologiczne, zanim będą mogli ostatecznie stwierdzić, że stosowanie suszarek UV prowadzi do zwiększonego ryzyka raka skóry, dodając: „Badania te prawdopodobnie zajmą co najmniej dekadę, a następnie zostaną przekazane ogółowi społeczeństwa. ” „

READ  New Britain świętuje 10. doroczny festiwal Little Boland – NBC Connecticut

Możesz pomyśleć, że radą jest unikanie suszarek UV, ale to nie takie proste. Manicure żelowy nie bez powodu stał się branżowym standardem. Dla wielu osób zwykły lakier do paznokci zaczyna ścierać się po mniej więcej dniu, co często sprawia, że ​​tradycyjny lakier do paznokci nie jest wart czasu, pieniędzy ani wysiłku.