Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NATO wtyka dwa palce w Putina lotem amerykańskich samolotów i bombowców

Szereg bombowców i myśliwców ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch i Rumunii przeleciał nad Europą w pokazie siły NATO skierowanym przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Nagranie zrobione z kokpitu amerykańskiego bombowca B-52 – jednego z dwóch biorących udział w wydarzeniu – pokazuje samolot lecący nad kontynentem.

Dowództwo Sił Powietrznych NATO opublikowało wczoraj nagranie na Twitterze, wyrażając jedność w obliczu rosnącego zaniepokojenia możliwymi kolejnymi krokami Rosji w wojnie na Ukrainie.

„B-52 szkolą się w alianckich siłach powietrznych podczas BTF” – napisano na Twitterze [Bomber Task Force] Zadanie wzmocnienia naszego partnerstwa euroatlantyckiego.

Kilka niedawnych incydentów między samolotami w Europie Wschodniej pokazało, że niebo jest coraz ważniejszym centralnym punktem wojny.

Dwa dni temu opublikowano wideo, które według rosyjskiego Ministerstwa Obrony pokazało, jak pojedynczy Su-35 przedziera się przez kraj w celu przechwycenia dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-52 nad Morzem Bałtyckim.

Ministerstwo poinformowało, że oba samoloty leciały w kierunku rosyjskiej granicy.

W zeszłym tygodniu dwa rosyjskie myśliwce brały udział w incydencie, który zakończył się katastrofą amerykańskiego drona szpiegowskiego Reaper na Morzu Czarnym.

Paliwo zostało zrzucone na drona, a jeden z samolotów uderzył w śmigła, co Departament Stanu USA nazwał „niebezpiecznym i nieprofesjonalnym przechwyceniem”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opublikował wczoraj swój raport roczny za rok 2022, w którym mówił o stosunkach między Rosją a Chinami (fot. EPA).

Wczoraj sekretarz generalny NATO ostrzegł, że sojusz wojskowy „zauważył oznaki”, że Rosja zwróciła się do Chin o „śmiercionośną pomoc”.

„Nie widzieliśmy dowodów na to, że Chiny dostarczają Rosji śmiercionośną broń” – powiedział Jens Stoltenberg publiczności w Brukseli.

„Ale widzieliśmy pewne oznaki, że poproszono o to Rosję i jest to coś, co rozważają chińskie władze w Pekinie”.

Prezydent Chin Xi Jinping opuścił dziś rano Moskwę po wizycie, która obejmowała kilka spotkań z Władimirem Putinem.

READ  Najazd czy skłoter? Stoisko YouTubera rozpala walkę o dziką kanadyjską dzicz | Kanada

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez chińskie MSZ napisano, że obaj przywódcy wezwali do zaprzestania działań, które „zwiększają napięcia” i „przedłużają” wojnę na Ukrainie, jednocześnie wzywając NATO do „poszanowania suwerenności, bezpieczeństwa i interesów” innych krajów.

W wyraźnym znaku wzajemnego pragnienia obu krajów zmiany w globalnej dynamice władzy, Xi powiedział Putinowi w pożegnalnym przesłaniu: „Razem musimy przyspieszyć takie zmiany, jakie nie miały miejsca od 100 lat”.

Wkrótce po jego wyjeździe prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Telegramie wideo pokazujące, jak powiedział, rosyjska rakieta uderzająca w budynek mieszkalny w mieście Zaporoże, zabijając co najmniej jedną osobę.

Czy masz historię? Skontaktuj się z naszym zespołem wiadomości, wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected]. Możesz też przesłać swoje filmy i zdjęcia tutaj.

Aby uzyskać więcej takich historii, sprawdź strona z wiadomościami.

Śledź Metro.co.uk na Świergot I Facebook Aby otrzymywać najnowsze aktualizacje wiadomości. Możesz teraz także wysyłać artykuły z Metro.co.uk bezpośrednio na swoje urządzenie. Zapisz się do naszych codziennych alertów tutaj.