Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA w brawurowej misji namierzyła złotą asteroidę o wartości 9 biliardów funtów | nauka | Aktualności

NASA skupiła się na „złotej asteroidzie” o szerokości 140 mil, wartej 9 biliardów funtów – z planami wystrzelenia sondy w przyszłym roku. A jeśli się powiedzie, może ujawnić tajemnice dotyczące powstawania planet takich jak Ziemia.

Misja została już przełożona na ten rok — ale agencja kosmiczna ma nadzieję, że wystartuje w końcu w 2023 roku.

Jeśli się powiedzie, naukowcy zdobędą unikalny wgląd w niezwykłą masę skały znajdującą się w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, znaną jako 16 Psyche.

Składający się z żelaza, niklu i złota, jego wartość byłaby poza zasięgiem ziemskim, biorąc pod uwagę, że kwadrylion sumuje się do tysiąca bilionów.

Dla przykładu, według Banku Światowego wartość światowego rocznego produktu krajowego brutto (PKB) wynosi nieco ponad 85,6 biliona funtów – pomimo odległości od ziemi, nie ma perspektyw na zysk w najbliższym czasie.

Nadal nie ma nazwy dla statku kosmicznego, który odbędzie podróż, chociaż został wystrzelony przy użyciu jednej z rakiet SpaceX Falcon Heavy Elona Muska.

Plan startu na następny październik jest wynikiem oddzielnego, niezależnego studium wykonalności i przeglądu, zleconego w czerwcu przez NASA i Laboratorium Napędu Odrzutowego agencji w Południowej Kalifornii, które zbadało przyczyny opóźnień.

tylko w: Rishi Sunak pośredniczył w „kruchym rozejmie”, ostrzega wtajemniczonych z Partii Konserwatywnej

Nowy profil lotu jest podobny do oryginalnego z sierpnia 2022 roku, wykorzystując asystę grawitacyjną Marsa w 2026 roku do zbombardowania statku kosmicznego w drodze do Psyche. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dotrze w sierpniu 2029 roku.

NASA opisuje misję jako „podróż do wyjątkowej metalicznej asteroidy”, która wydaje się być odsłoniętym żelazowo-niklowym rdzeniem starożytnej planety, „jednym z elementów budulcowych naszego Układu Słonecznego”.

Ponieważ niemożliwe jest bezpośrednie zobaczenie lub zmierzenie jądra Ziemi, Psyche daje możliwość poznania historii kolizji i akrecji, które doprowadziły do ​​powstania planet ziemskich.

READ  Na celowniku Wenus, a nie Marsa w pierwszej załogowej misji na inną planetę, eksperci twierdzą | Wenus

Misją kieruje Arizona State University z Jet Propulsion Laboratory i jest odpowiedzialna za zarządzanie misją, operacje i nawigację.

Struktura napędu słonecznego i elektrycznego statku kosmicznego zostanie zbudowana przez firmę Maxar Technologies z ładunkiem obejmującym kamerę, magnetometr i spektrometr promieniowania gamma.

Przemawiając w zeszłym roku, Lindy Elkins Tanton z Arizona State University, która kieruje misją Psyche, jako główny badacz, powiedziała: „Jeśli okaże się, że jest to część metalowego rdzenia, będzie częścią pierwszej generacji wczesnych rdzeni w naszym Układ Słoneczny.”

„Ale tak naprawdę nie wiemy i nie będziemy wiedzieć niczego na pewno, dopóki tam nie dotrzemy.

Chcieliśmy zadać wstępne pytania dotyczące materiału, z którego zbudowano planety.

„Jesteśmy pełni pytań i niewiele odpowiedzi. To prawdziwa eksploracja.”