Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA twierdzi, że porzucony helikopter drga na powierzchni Marsa

NASA twierdzi, że porzucony helikopter drga na powierzchni Marsa

„To była praca życia dla nas wszystkich”.

Wstrząsy

Być może jej misja dobiegła końca, ale to już koniec Nieumarły jeszcze!

W zeszłym tygodniu NASA tragicznie ujawniła, że ​​jej ukochany marsjański helikopter Ingenuity doznał tak poważnego uszkodzenia łopatek wirnika, że ​​nie mógł kontynuować swojej misji, skutecznie kończąc odważną podróż pionierskiego helikoptera na Marsa.

Ale choć czworonożny helikopter może już nie być w stanie latać, NASA ma dla swojego borykającego się z problemami samolotu inną misję: trochę drgnąć.

Tak naprawdę. Według Do stronie internetowej Space.comW czwartkowej transmisji na żywo Teddy Tzanitos, naukowiec z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) i lider zespołu Ingenuity, zauważył, że on i jego zespół planują nieznacznie obrócić i „przesunąć” skrzydła Ingenuity w ciągu najbliższych kilku dni. Chociaż uszkodzenia helikoptera są jasne, NASA nadal nie jest jasna, co dokładnie stało się z helikopterem ani jak rozległe były uszkodzenia. Dlatego też w ostatnich dniach istnienia Ingenuity otrzymało zadanie nagrania filmów przedstawiających trzęsący się i obracający się obiekt, co stanowiło ostatnią próbę pomocy NASA w zrozumieniu jak największej liczby szczegółów jego upadku.

Geniusz na zawsze

Nawet po swojej śmierci Ingenuity — pierwszy stworzony przez człowieka pojazd, który wykonał kontrolowany lot na innej planecie — jest darem, który wciąż daje. Kiedy w 2021 r. Ingenuity po raz pierwszy wylądował na zakurzonym czerwonym sąsiadze Ziemi, przewidywano, że Ingenuity wykona zaledwie pięć lotów. Jej wyniki znacznie przekroczyły oczekiwania, poszybując w górę w zdumiewających 72 przypadkach.

„Zespół NASA JPL nie tylko zademonstrował technologię” – powiedziała podczas transmisji na żywo Tiffany Morgan, zastępca administratora programu eksploracji Marsa NASA. stronie internetowej Space.com„Pokazali podejście, które, jeśli zastosujemy w przyszłości, naprawdę pomoże nam odkrywać inne planety i będzie równie niesamowite i niesamowite, jak kreatywność”.

READ  Maxar pomoże L3Harris śledzić pociski z kosmosu

Oprócz osobistych osiągnięć Ingenuity okazała się także doskonałym partnerem łazika marsjańskiego Perseverance należącego do NASA. Gdy łazik wtoczył się na zakurzoną czerwoną planetę poniżej, Ingenuity był w stanie zapewnić wsparcie powietrzne, badając powierzchnię Marsa w poszukiwaniu interesujących obiektów i potencjalnych zagrożeń. Jak Morgan podobno dodał w transmisji na żywo, „umożliwiło to planistom poruszanie się po terenie, a także identyfikację potencjalnie istotnych celów naukowych”.

Choć dzieło Ingenuity zostało już ukończone, jego dziedzictwo z pewnością będzie nadal żywe.

„Naprawdę nie mogę się doczekać przyszłości” – powiedział Morgan. stronie internetowej Space.com„I co możemy zrobić z potomstwem pomysłowości.”

„Nie moglibyśmy być bardziej dumni i szczęśliwsi z tego, czego dokonał nasz mały chłopiec” – dodał Tzanitos. „To była praca życia dla nas wszystkich”.

Więcej o geniuszu: Nie żyje helikopter marsjański NASA