science

NASA odkrywa tajemniczy system pod Antarktydą „połączony z całą Ziemią” | nauka | Aktualności

Lodowy kontynent jest domem dla około 5000 naukowców przez cały rok, którzy badają nieskażony obszar, aby dowiedzieć się więcej o historii Ziemi i skutkach zmian klimatycznych. Suchy krajobraz daje im dostęp do wyjątkowego siedliska, w którym mogą ukończyć swoje badania, pomimo temperatur tak niskich, jak -90°C. Ale pod zamarzniętą powierzchnią dzieje się o wiele więcej, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

Naukowcy z NASA ogłosili, że odkryli dwa nowe jeziora zakopane pod lodem Antarktydy.

Stanowi część rozległej sieci podziemnych dróg wodnych ukrytych pod lodem od 1,2 do 2,5 mil.

Mówi się, że jeziora te nieustannie napełniają się i opróżniają w tajemniczych cyklach, które mogą wpływać na szybkość poruszania się pokrywy lodowej oraz sposób i miejsce dotarcia wody z roztopów do Oceanu Południowego – jest to proces niezbędny dla globalnego cyklu oceanicznego.

Kierownik badania, profesor Matthew Siegfried, geofizyk z Colorado School of Mines, powiedział: „Nie mówimy tylko o pokrywie lodowej.

„Naprawdę mówimy o systemie wodnym połączonym z całym systemem Ziemi”.

Ten system wodny na dnie pokrywy lodowej został po raz pierwszy odkryty dzięki pomocy misji NASA ICESat w 2003 roku.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że różnice wysokości lodu na Antarktydzie Zachodniej odzwierciedlają ogromny ruch wody subglacjalnej pod pokrywą lodową.

Wcześniej uważano, że ukryte jeziora wód roztopowych istnieją w izolacji, odizolowane od siebie.

Jednak w 2007 roku naukowcy odkryli, że wahania wysokości lodu na powierzchni Antarktydy wskazują na ruch przepływu wody między ukrytą siecią jezior subglacjalnych, które na przemian wypełniają się i odprowadzają, zanim ich wody przedostaną się do Oceanu Południowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bomba antarktyczna: „bezprecedensowy” materiał filmowy ujawnił misję zimnej wojny pod lodem

Teraz kontynuacja misji ICESat – ICESat-2 – daje naukowcom lepsze zrozumienie tajemniczej sieci.

READ  Czarna dziura wyzwala przedwczesną eksplozję supernowej - pierwsza obserwacja zupełnie nowego typu supernowej

Profesor Siegfried wyjaśnił: „Odkrycie tych połączonych systemów jezior na styku lodu, który porusza wodę, z wszystkimi tymi wpływami na glacjologię, mikrobiologię i oceanografię – było to ważne odkrycie misji ICESat.

„ICESat-2 jest jak zakładanie okularów po użyciu ICESat, dane są tak wysokiej rozdzielczości, że naprawdę możemy zacząć mapować granice jeziora na powierzchni”.

Nowe badania zespołu połączyły dane z ICESat-2 i pierwotnej misji ICESat, wraz z pomiarami z CryoSat-2, satelity monitorującego lód obsługiwanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Badając dane z lat 2003-2020, naukowcy mogą monitorować aktywne jeziora subglacjalne.

W swoim artykule zauważają, że: „Odkształcenie powierzchni spowodowane wypełnianiem i osuszaniem aktywnych jezior subglacjalnych stanowi jedno z niewielu zdalnie dostępnych okien w ewolucji podstawowych systemów wodnych.

„Systemy te są poza tym ukryte pod lodem do 2,5 mil i pozostają główną fizyczną niepewnością co do przyszłych prognoz dynamiki pokrywy lodowej.

„Wysokościomierz laserowy ICESat-2 może nie tylko poszerzyć rejestr aktywności jezior subglacjalnych, ale także zapewnić lepsze zrozumienie procesów hydrologicznych poprzez uchwycenie bardziej intensywnych i drobniejszych szczegółów przestrzennych”.