Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA odbiera sygnał z przestrzeni kosmicznej oddalonej o 16 milionów mil

NASA odbiera sygnał z przestrzeni kosmicznej oddalonej o 16 milionów mil

NASA otrzymała sygnał ze statku kosmicznego oddalonego o 16 milionów mil.

Agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​wiadomość dostarczona za pomocą zdalnego lasera może „przekształcić” komunikację ze statkiem kosmicznym.

Stanowi to udany test eksperymentu DSOC w ramach eksperymentu Deep Space Optical Communications Experiment NASA. Jest to także pierwszy raz, kiedy dane zostały pomyślnie przesłane za pomocą lasera z odległości większej niż Księżyc – i oznacza to szybki wzrost w odległości ponad 40-krotności powierzchni Księżyca.

Obecnie prawie cała komunikacja z pojazdami kosmicznymi odbywa się za pomocą sygnałów radiowych, wysyłanych i odbieranych z ogromnych anten na Ziemi. Okazały się niezawodne, ale ich przepustowość jest ograniczona, co oznacza, że ​​wysyłanie dużych plików, takich jak zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości, jest powolne lub niemożliwe.

Prace NASA nad DSOC są próbą wykorzystania zamiast tego komunikacji optycznej za pośrednictwem laserów. Agencja kosmiczna twierdzi, że technologia ta może zwiększyć szybkość transmisji danych nawet 100-krotnie.

Pierwsza próba przetestowania technologii poza Księżycem miała miejsce podczas misji NASA Psyche, która w zeszłym miesiącu opuściła Ziemię z misją badania odległej asteroidy. Statek kosmiczny wyposażony jest w nadajnik-odbiornik laserowy, który może wysyłać i odbierać sygnały laserowe w bliskiej podczerwieni.

W zeszłym tygodniu sprzęt ten został zainstalowany na latarni laserowej NASA w Kalifornii. NASA twierdzi, że przełom „pierwszego światła” jest częścią grupy eksperymentów, które, jak ma nadzieję, udowodnią sukces technologii laserowej.

„Osiągnięcie pierwszego światła to jeden z wielu ważnych kamieni milowych dla DSOC w nadchodzących miesiącach, torujący drogę do komunikacji z większą szybkością transmisji danych, umożliwiającej przesyłanie informacji naukowych, obrazów w wysokiej rozdzielczości i strumieniowego przesyłania wideo, aby wesprzeć kolejny gigantyczny krok ludzkości: wysyłanie ludzi” – powiedział Trudy Curtis, dyrektor ds. promocji technologii w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych w siedzibie NASA w Waszyngtonie, powiedziała: „Podróżujemy na Marsa”.

READ  Współtworzenie przestrzeni publicznej: jak możemy prosperować?

NASA porównuje precyzyjne nakierowanie sygnału laserowego do próby skierowania światła na monetę z odległości mili. Co więcej, laser i jego cel nieustannie się poruszają: w ciągu 20 minut, jakie zajęłoby światłu dotarcie na Ziemię z najdalszej odległości Psyche, zarówno planeta, jak i statek kosmiczny przesuną się zauważalnie.

Zespół będzie teraz pracować nad udoskonaleniem systemów zapewniających, że statek kosmiczny skieruje wiązki laserowe we właściwym kierunku. Kiedy tak się stanie, NASA podejmie próbę eksperymentu, aby udowodnić, że statek kosmiczny jest w stanie utrzymać transmisję danych o dużej przepustowości w różnych odległościach od Ziemi.

Zrobi to poprzez podzielenie danych na części, które można zakodować w fotonach światła wysyłanego przez statek kosmiczny. Światło to dociera następnie do teleskopu na Ziemi i można je ponownie złożyć w obrazy lub inne ważne dane, które w przyszłości będą przesyłane przez statki kosmiczne – a być może i ludzi –.