Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Potężna burza słoneczna uderzająca dzisiaj w Ziemię może spowodować ogromne zakłócenia w sieciach energetycznych i satelitach

Oczekuje się, że ogromny rozbłysk słoneczny uderzy dziś w Ziemię, potencjalnie wpływając na sieci energetyczne i generując zorze polarne na północnych szerokościach geograficznych.

Koronalny wyrzut masy pochodzi ze Słońca, co jest spowodowane potężną eksplozją elektrycznie przewodzącej plazmy.

Alarm opublikowany przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) poinformował, że należy spodziewać się „słabych wahań sieci energetycznej” i „nieprawidłowości naprowadzania satelitów”, które mogą zwiększyć opór pojazdów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Agencja oceniła burzę jako G2, co oznacza, że ​​jest dość silna. Oczekuje się, że uderzy w południe i potrwa do 12 października.

„Zorza polarna jest możliwa dzięki [the] 11. miejsce w większości części Szkocji, chociaż ilości chmur rosną, co oznacza, że ​​obserwacje są mało prawdopodobne” – podało Biuro Met. niebo.

„Istnieje niewielka szansa, że ​​zorza polarna dotrze dziś wieczorem na daleką północ Anglii i Irlandii Północnej, ale chmury pękają i dlatego jest bardziej prawdopodobne, że będzie widoczna w Irlandii Północnej”.

Chociaż ta burza będzie stosunkowo słaba, planeta nie jest gotowa na powstanie potężniejszej burzy.

W dniu 15 maja 1921 r. w kilku częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wybuchły liczne pożary w sterowniach elektrycznych i odgromowych, spowodowane silną burzą kolejową w Nowym Jorku.

Burze takie jak te zdarzają się raz na 100 lat i mogą pogrążyć świat w „apokalipsie online” Jedno badanie twierdziło.

Koronalny wyrzut masy (CME) obejmuje emisję elektrycznie naładowanej materii i związanego z nią pola magnetycznego w przestrzeń kosmiczną. „Kiedy uderza w Ziemię, wchodzi w interakcję z ziemskim polem magnetycznym i wytwarza prądy geoindukowane (GIC) na skorupie” – powiedział dr Sangeetha Abdu Jyothi z University of California, Irvine i VMware Research.

„W dzisiejszych kablach internetowych dalekiego zasięgu światłowody są odporne na GIC, ale te kable zawierają również naelektryzowane repeatery o odstępach około 100 km i są podatne na uszkodzenia.

READ  Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem cząstki o niezwykle wysokiej energii spadającej na Ziemię Wiadomości naukowe i technologiczne