Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA: Nicole Onapo Man ma zostać pierwszą Indianką w kosmosie

Mann jest członkiem plemion Wailackich z plemion Indian Round Valley w północnej Kalifornii.

Nicole Onapo-Mann, astronauta NASA, czekała dziewięć lat na możliwość podróży w kosmos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, misja NASA Crew-5 pojedzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną 5 października, kończąc to oczekiwanie. Dzięki temu osiągnięciu ma stać się pierwszą Indianką, która wyruszy w kosmos.

według Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Nicole Onapo Man została wybrana przez NASA w czerwcu 2013 roku. Ma zostać wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako dowódca misji NASA SpaceX Crew-5 na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon nie później niż 3 października 2022 roku.

„Urodzony w Kalifornii posiada tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej oraz tytuł magistra inżyniera mechaniki. Mann jest pułkownikiem w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i służył jako pilot testowy dla F/A-18 Hornet i Super Hornet. Dwukrotnie na pokładach lotniskowców wspierających operacje bojowe w Iraku i Afganistanie”.

„Będzie pierwszą rdzenną kobietą z NASA, która wyruszy w kosmos. Jest zarejestrowana w plemieniu Wailacki z plemion Indian Round Valley”.

„Kierowała Korpusem Astronautów w rozwoju statku kosmicznego Orion, kosmicznego systemu startowego i systemów eksploracji Ziemi na misje na Księżyc” – powiedział jej profil NASA.

Start zaplanowano na 5 października z kompleksu startowego 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Podążając śladami Johna Herringtona, pierwszego amerykańskiego Indianina, który poleciał w kosmos w 2002 roku, Mann jest teraz gotowy, aby przejść do historii.

według BBCW 2002 roku John Herrington, zarejestrowany członek Chickasaw Nation, był pierwszym Indianinem, który poleciał w kosmos. W swojej 13-dniowej podróży niósł flagę narodową i tradycyjny flet.

READ  W opuszczonej kopalni na pustyni odkryto setki kamiennych narzędzi używanych przez Homo erectus milion lat temu