Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na horyzoncie widać pogłębienie współpracy Polski i Tajwanu w dziedzinie półprzewodników

Na horyzoncie widać pogłębienie współpracy Polski i Tajwanu w dziedzinie półprzewodników

Opierając się na regionalnym trendzie produkcji półprzewodników, Polska stara się odgrywać większą rolę w globalnym łańcuchu wartości układów scalonych. Kraj Europy Środkowej znajduje się w coraz większym centrum uwagi po ogłoszeniu przez firmę Intel w czerwcu budowy zakładu pakowania i testowania we Wrocławiu. Inwestycja o wartości 4,6 miliarda dolarów jest jedną z największych inwestycji typu greenfield w historii Polski i stanowi kamień milowy w polskich staraniach o rozwój regionalnego klastra półprzewodników. W polskim Gdańsku Intel prowadzi największy ośrodek badawczo-rozwojowy w Unii Europejskiej od 1999 roku, a zakończenie rozbudowy zaplanowano na 2023 rok.

To naturalne, że Tajwan, jako potęga produkująca półprzewodniki, stałby się dla Polski bardzo ważnym potencjalnym partnerem, zwłaszcza że wyspa zaczęła zabiegać o głębsze relacje technologiczne z krajami Europy Środkowej i Bałtyckimi, takimi jak Czechy i Litwa. W maju 2022 r. polska delegacja handlowa odwiedziła Tajwan, a we wrześniu podpisano protokół ustaleń między Polską a Tajwanem w sprawie powołania Tajwańsko-Polskiej Grupy Roboczej ds. Półprzewodników, której celem będzie zbudowanie platformy do pogłębienia współpracy między urzędnikami państwowymi , eksperci B+R, przedsiębiorcy, pracownicy naukowi i placówki oświatowe.

W rozmowie z DIGITIMES Asia Cyril Kozaczewski, dyrektor polskiego biura w Tajpej, zauważył, że Tajwan jest siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski w Azji. Zauważył także, że Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, a jednocześnie największym producentem autobusów elektrycznych w bloku. Jako jeden z głównych producentów wodoru w Europie Polska dąży także do budowy przemysłu zorientowanego na zielone technologie.

W rzeczywistości polski przemysł motoryzacyjny wzmocnił swoją strategię dotyczącą półprzewodników i będzie to robił nadal, ponieważ trend elektryfikacji i inteligencji pojazdów stanie się główną siłą napędową rozwoju branży półprzewodników. Według Kozaczewskiego, Universal Scientific Industrial Co. (USI), spółka zależna ASE Technology Holding Co. Wiodąca firma zajmująca się pakowaniem i testowaniem półprzewodników z siedzibą na Tajwanie, od dawna współpracuje z sektorem motoryzacyjnym w Polsce. Jako lider modułów SiP (system-in-package), firma USI nabyła swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce w 2018 roku, a właśnie w czerwcu wybudowała drugą fabrykę w Kobierzycach pod Wrocławiem, dostrzegając rosnący popyt w regionie. Oczekuje się, że obiekt zaplecza znacząco zwiększy moce produkcyjne USI i osiągnie pełną funkcjonalność w pierwszym kwartale 2024 roku.

READ  UE nakłada na Białoruś więcej sankcji za nielegalnych imigrantów

Oprócz USI wiodący tajwański producent chipów MediaTek utworzył już ośrodek badawczo-rozwojowy w Warszawie na początku 2023 roku. Tymczasem, jak ujawnił Kozaczewski, TSMC w ostatnich miesiącach poszukiwało talentów inżynieryjnych w Polsce. W odpowiedzi na rosnące znaczenie fotoniki krzemowej, TSMC wprowadziło w 2021 roku zaawansowaną platformę opakowaniową COUPE (Compact Universal Photonic Engine). Biorąc pod uwagę duże kompetencje Polski w fotonice, czas pokaże, czy TSMC nawiąże relacje z polską grupą fotoniczną.

Oprócz tajwańskich firm technologicznych, w Polsce od dawna są obecne także firmy japońskie i południowokoreańskie – twierdzi dyrektor polskiego biura w Tajpej, który zauważył, że jest około 300 inwestorów z Japonii i około 600 z Korei Południowej. Na przykład w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie zlokalizowany jest nowy zakład USI, obecne są także firmy z Korei Południowej, takie jak LG Electronics i Heesung Electronics, a także firmy japońskie, takie jak Pilkington Automotive.

Obecnie polska firma VIGO Photonics rozpoczęła już produkcję materiałów półprzewodnikowych w swojej podwarszawskiej fabryce, a w nadchodzących latach planuje budowę nowych linii produkcyjnych dla swoich zaawansowanych produktów. VIGO Photonics znajdzie się także w gronie polskich firm pojawiających się na wrześniowych targach SEMICON Taiwan.

W dłuższej perspektywie Polska pragnie stać się nową lokomotywą wzrostu Europy, wykorzystując jej różnorodne atuty i bodźce polityczne. W pewnym stopniu cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną: firmy inwestujące w dowolnym miejscu w kraju mogą liczyć na ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych. Istnieje również rządowy program dotacji pieniężnych, który pozwala firmom uzyskać wsparcie do 15% kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku strategicznych lub innowacyjnych projektów produkcyjnych. W przypadku wysoce zaawansowanych centrów usług dofinansowanie może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych projektu. Możliwa jest także ulga B+R: w przypadku wydatków związanych z wynagrodzeniami, wyposażeniem czy zakupem materiałów do badań naukowych firmy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 200% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku centrów badawczo-rozwojowych 250%.

READ  Zełenski i Putin na liście 100 najbardziej wpływowych osób w „The Times” na rok 2022

Przede wszystkim Kozaszewski podkreślił stabilność geopolityczną, jaką oferuje Polska jako miejsce inwestycji, a zwłaszcza gwarancję bezpieczeństwa, jaką daje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Dyrektor zwrócił także uwagę na niezależność energetyczną Polski od Rosji, w tym na ukończony niedawno Baltic Pipeline zabezpieczający dostawy gazu z Morza Północnego oraz długoterminowe kontrakty LNG z Katarem i Stanami Zjednoczonymi. Choć wojna na Ukrainie odcisnęła swoje piętno w 2022 r. – w Polsce inflacja sięgnęła 14,4%, najwyższego poziomu od 1997 r., w wyniku rosnących cen energii i surowców – PKB kraju w 2022 r. był wyższy o 10%, ok. 4,9% w w ujęciu realnym w porównaniu do roku 2022. 2021 pomimo zawirowań międzynarodowych.

Polska robi coraz większe postępy, aby stać się integralną częścią europejskiej strategii dotyczącej półprzewodników, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w 2027 r. Wrocławski zakład Intela zostanie uruchomiony we współpracy z ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Gdańsku i zakładem zaawansowanych procesów w Magdeburgu w Niemczech. Oczekuje się, że pogłębienie współpracy z Tajwanem przyczyni się do dalszej integracji Polski ze światowym ekosystemem półprzewodników.

Cyril Kozatski, Dyrektor Biura Polskiego w Tajpej