Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska morska farma wiatrowa o mocy 1,1 GW dobiegła końca finansowego

Polska morska farma wiatrowa o mocy 1,1 GW dobiegła końca finansowego

the 1,1 gigawata Projekt morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power w Polsce, rozwijany wspólnie przez polską spółkę energetyczną Orlen i kanadyjską spółkę Northland Power, osiągnął finansowe zamknięcie w ramach 20-letniego finansowania „zielonego zerowego” o wartości 5,2 miliarda dolarów kanadyjskich (około 3,6 miliarda euro). Całkowity koszt inwestycyjny projektu szacuje się na 6,5 ​​miliarda dolarów kanadyjskich (około 4,5 miliarda euro).

Kilka dni temu Northland i Orlin podpisały umowę o kredyt w zakresie ekologicznego finansowania z konsorcjum 25 instytucji finansowych, kiedy kanadyjska firma podała, że ​​zamknięcie finansowe nastąpi w nadchodzących dniach, po spełnieniu wszystkich odpowiednich warunków wstępnego finansowania. Osiągnąć.

22 września deweloperzy ogłosili, że morska farma wiatrowa Baltic Power spełniła wszystkie warunki i osiągnęła zamknięcie finansowe.

Jak wynika z komunikatu prasowego Northland z 19 września, kanadyjski deweloper zabezpieczył także całe finansowanie kapitałowe potrzebne do realizacji projektu.

W morskiej farmie wiatrowej na Bałtyku Orlin posiada 51% udziałów, a Northland Power posiada pozostałe 49%, czyli 559 MW całkowitej mocy wytwórczej projektu wynoszącej 1140 MW.

Morska farma wiatrowa powstanie na Morzu Bałtyckim, około 22 km od polskiego wybrzeża, w pobliżu Plaży Wydm Lubiatowskich, gdzie zainstalowanych zostanie 76 turbin wiatrowych Vestas V236-15,0 MW.

Projekt Baltic Power uzyskał wszystkie najważniejsze decyzje środowiskowe i pozwolenia na budowę, a prace budowlane już się rozpoczęły, a niektóre kluczowe elementy są obecnie produkowane.

Pełne komercyjne uruchomienie planowane jest na drugą połowę 2026 roku. Po uruchomieniu Baltic Power będzie dostarczać czystą energię do ponad 1,5 miliona polskich gospodarstw domowych.

Zareklamuj się na OFFSHOREWIND.BIZ

Dotrzyj do docelowej grupy odbiorców jednym ruchem! OffshoreWIND.biz jest codziennie czytany przez tysiące profesjonalistów zajmujących się morską energetyką wiatrową.

Śledź offshoreWIND.biz na: