Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mystery Corporation buduje bazę na niskiej orbicie okołoziemskiej dla cywilnych astronautów

Nowa, całkowicie prywatna stacja kosmiczna jest w trakcie budowy i może zostać uruchomiona za kilka lat, według firmy, która ma zbudować system podtrzymywania życia dla placówki.

Collins Aerospace w Charlotte w Północnej Karolinie buduje systemy podtrzymywania życia i odzyskiwania wody dla NASA, które są wykorzystywane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Firma twierdzi, że otrzymała kontrakt o wartości 2,6 miliona dolarów od „długoterminowego” klienta orbitalnego, który budował stację kosmiczną, ale nie ujawniła tajemniczego nabywcy.

Collins, spółka zależna Raytheon Technologies, poinformowała, że ​​buduje systemy kontroli środowiska i podtrzymywania życia (ECLSS), które mogą zostać uruchomione „w ciągu kilku lat”, aby zapewnić warunki do życia poza ziemską atmosferą.

Spekulacje wskazują, że nabywcą jest prywatna firma Axiom Space zajmująca się turystyką kosmiczną, ponieważ jest to najbardziej znana firma aktywnie planująca komercyjną stację kosmiczną.

Firma zajmująca się turystyką kosmiczną zawarła umowę ze SpaceX na transport pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, proponując moduł stacji wyłącznie do użytku prywatnych astronautów.

Collins Aerospace w Charlotte w Północnej Karolinie buduje systemy podtrzymywania życia i odzyskiwania wody dla NASA, które są używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Nie jest jasne, kto buduje placówkę, chociaż jednym z kandydatów jest Gateway Foundation, która planuje uruchomienie terminalu pierścieniowego, który ma zostać uruchomiony w 2027 roku.

Nie jest jasne, kto buduje placówkę, chociaż jednym z kandydatów jest Gateway Foundation, która planuje uruchomienie terminalu pierścieniowego, który ma zostać uruchomiony w 2027 roku.

Voyager Station: kosmiczny hotel zbudowany na pierścieniach

Stacja kosmiczna Voyager będzie się obracać, aby wytworzyć sztuczną grawitację na poziomie księżyca.

Zostanie wprowadzony wewnętrzny, bezciśnieniowy „pierścień cumowniczy”, aby umożliwić statkom wyładunek pasażerów i ładunku.

Powstanie wtedy pętla obudowy, która będzie obejmować pewną liczbę jednostek wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Obejmuje to siłownię, kuchnię, restaurację, bar i zakwaterowanie załogi.

Inne jednostki będą własnością prywatną lub rządową, w tym wille, hotele lub obszary działalności komercyjnej.

Niska orbita okołoziemska, na której obecnie znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, może pewnego dnia być usiana ludzkimi placówkami mieszkalnymi – komercyjnymi i rządowymi.

READ  Błękitny Supermoon: czego się spodziewać i kiedy najlepiej go zobaczyć w tym tygodniu | Wiadomości naukowe i technologiczne

Obecnie istnieją dwie stacje, sama Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Tiangong, chińska stacja kosmiczna, która wystartowała na początku tego roku i po ukończeniu ma być wielkości Miru.

Rosja również pracuje nad własną stacją kosmiczną, po raz pierwszy od czasu wycofania ze służby Miru z czasów sowieckich w 2001 roku.

Nie jest jasne, czy ta nowa stacja kosmiczna, wyposażona w system podtrzymywania życia dostarczony przez Collinsa, będzie jednostką przyłączoną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy też samodzielną placówką.

Ta nowa era komercyjnych lotów kosmicznych „stwarza zapotrzebowanie na atmosferę podobną do Ziemi w miejscach docelowych na niskiej orbicie okołoziemskiej” – powiedział Dave McClure, wiceprezes Collins.

Ta nagroda podkreśla zaangażowanie Collinsa we współpracę zarówno z sektorem publicznym, jak i prywatnym, aby zapewnić komercyjnym podróżnikom kosmosu podstawę do życia, pracy i zabawy w kosmosie.

Axiom Space, prywatna firma zajmująca się turystyką kosmiczną, która obsługuje loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną z SpaceX, odmówiła komentarza na temat plotek, że to Jowisz.

Zabiorą trzech płacących klientów i byłego astronautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną na statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon na początku przyszłego roku, w ramach ich dążenia do orbitalnej komercyjnej turystyki kosmicznej.

Firma z siedzibą w Houston w Teksasie zebrała w lutym 130 milionów dolarów, aby rozpocząć prace nad budową jednostek komercyjnych, które zostaną dołączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2024 roku.

Docelowo ma nadzieję dostosować jednostki, usunąć je z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod koniec ich życia i stworzyć zupełnie nową komercyjną stację kosmiczną.

Rosyjska Rassvet to najnowsza jednostka nadająca się do zamieszkania, która zostanie wystrzelona w kosmos, połączona z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i wykorzystywana głównie do przechowywania ładunków i niektórych operacji ładunkowych.

Rosyjska Rassvet to najnowsza jednostka nadająca się do zamieszkania, która zostanie wystrzelona w kosmos, połączona z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i wykorzystywana głównie do przechowywania ładunków i niektórych operacji ładunkowych.

Przyszłe stacje kosmiczne, takie jak odcinek Gateway Foundation, mogą obejmować restauracje, hotele i salony, takie jak te na zdjęciu

Przyszłe stacje kosmiczne, takie jak odcinek Gateway Foundation, mogą obejmować restauracje, hotele i salony, takie jak te na zdjęciu

Rosyjska stacja kosmiczna planuje włączyć moduł „turystyczny” z WIFI

Ujawniono kilka konkretnych szczegółów dotyczących nowej rosyjskiej stacji kosmicznej, w tym jej nazwę.

READ  Pierwszy prywatny zespół astronautów, który udał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną lotem SpaceX | Próżnia

Rosja ma historię udanych stacji, w tym Mir, pierwszą modułową stację kosmiczną z trzyosobową załogą.

Stanowiła również rdzeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kiedy została założona w 1998 roku wraz ze Stanami Zjednoczonymi.

Oczekuje się, że nowy terminal będzie zawierał pięć jednostek, w tym „jednostkę turystyczną”, która będzie zawierać dwa duże okna z widokiem na Ziemię i Wi-Fi.

Oczekuje się, że pierwszy kosmiczny moduł rdzenia zostanie uruchomiony w 2025 r., a stacja zostanie zmontowana wokół niego w kosmosie.

Thales Alenia Space buduje pierwszy z dwóch modułów, które docelowo będą składać się na stację Axiom – zostaną wystrzelone w 2024 i 2025 roku dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Będą też pierwszymi jednostkami komercyjnymi przyłączonymi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a wszystkie poprzednie jednostki były obsługiwane przez agencje narodowe, takie jak NASA, Europejska Agencja Kosmiczna i Roscosmos.

Axiom nie jest jedynym operatorem komercyjnym badającym ideę stacji kosmicznej, Virgin Galactic i Blue Origin zasugerowali taką możliwość, chociaż Sir Richard Branson powiedział, że to dziesiątki lat.

Jeff Bezos, założyciel Blue Origin, poszedł dalej, mówiąc, że pewnego dnia chciałby zobaczyć ciężki, zanieczyszczający przemysł przenoszący się na orbitę Ziemi.

Innym potencjalnym klientem systemu podtrzymywania życia do użytku na orbicie jest Fundacja Gateway. Zaproponowali stację sztucznej grawitacji.

Opracowana przez Orbital Assembly Corporation (OAC) stacja Voyager mogłaby działać już w 2027 roku, z infrastrukturą wbudowaną na orbicie Ziemi.

Będzie on miał szereg kapsuł przymocowanych do zewnętrznej strony obracającego się pierścienia, a niektóre z tych kapsuł można sprzedać takim firmom jak NASA i Europejska Agencja Kosmiczna Badań Kosmicznych.

Nie podano żadnych szczegółów na temat tego, ile kosztowałoby zbudowanie stacji kosmicznej, ani ile kosztowałoby spędzenie nocy w hotelu, chociaż OAC twierdzi, że koszty budowy stają się tańsze dzięki pojazdom nośnym wielokrotnego użytku, takim jak SpaceX Falcon 9 i przyszły statek kosmiczny .

Chińscy astronauci Tang Hongbo (po lewej), Ni Haisheng (w środku) i Liu Beoming (po prawej) są pierwszymi członkami załogi na pokładzie nowej stacji kosmicznej Tiangong, która została wystrzelona na początku tego roku.

Chińscy astronauci Tang Hongbo (po lewej), Ni Haisheng (w środku) i Liu Beoming (po prawej) są pierwszymi członkami załogi na pokładzie nowej stacji kosmicznej Tiangong, która została wystrzelona na początku tego roku.

Aby nie dać się wyprzedzić sektorowi komercyjnemu, zarówno Chiny, jak i Rosja budują stacje kosmiczne na orbicie ziemskiej, a także planowaną na orbicie księżycowej.

NASA opracowuje również księżycową stację orbitalną znaną jako Lunar Gateway, we współpracy z ESA i JAXA, jakiś czas przed 2028 rokiem.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos uruchomi w 2025 roku własną stację kosmiczną, w ramach której powstanie jednostka turystyczna przeznaczona do przyjmowania gości.

Zilustrowane: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna o wartości 100 miliardów dolarów znajduje się 250 mil nad Ziemią

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to laboratorium naukowo-techniczne o wartości 100 miliardów dolarów (80 miliardów funtów) orbitujące 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią.

Od listopada 2000 roku jest stale obsadzony rotacyjnymi załogami astronautów i kosmonautów.

Badania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej często wymagają jednego lub więcej niezwykłych warunków występujących na niskiej orbicie okołoziemskiej, takich jak niska grawitacja lub tlen.

Badania ISS obejmowały badania nad ludźmi, medycynę kosmiczną, nauki przyrodnicze, nauki fizyczne, astronomię i meteorologię.

NASA wydaje rocznie około 3 miliardów dolarów (2,4 miliarda funtów) na program stacji kosmicznych, co jest poziomem finansowania zatwierdzonym przez administrację Trumpa i Kongres.

Komisja Izby Reprezentantów USA, która nadzoruje NASA, zaczęła rozważać, czy przedłużyć program poza 2024.

Alternatywnie, pieniądze mogłyby zostać wykorzystane do przyspieszenia planowanych ludzkich inicjatyw kosmicznych na Księżycu i Marsie.