Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Muzeum Auschwitz wycina fragmenty holokaustu nowojorczyków w Polsce

WARSZAWA, Polska (AP) – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ostro potępiło artykuł w „New Yorker” dotyczący stypendium dla Holokaustu w Polsce, zarzucając Polsce udział w publikowaniu kłamstw i wypaczeń podczas II wojny światowej.

Muzeum Auschwitz znajduje się w południowej Polsce, która podczas wojny znajdowała się pod okupacją niemiecką. Dziś jest to polska agencja rządowa, która stoi na straży szczątków najgorszego nazistowskiego obozu zagłady. Wiadomo, że potępia negowanie Holokaustu i przypadki rewizjonizmu.

W sobotę ożywiono dyskusję po tym, jak „New Yorker” opublikował w piątek artykuł Mashy Kesson, w którym omówiono niedawny przypadek dwóch polskich historyków Holokaustu. Został uznany za winnego Przez polski sąd, który zniesławił zmarłego wojennego oficera wiejskiego.

Główne punkty kontrowersji toczą się wokół jednego wersetu: „Aby wyzwolić kraj z rzezi trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za oszczerstwa”. Ta myśl powtarza się w tekście artykułu.

Podczas masakry zginęło około 3 milionów polskich Żydów, ale większość zginęła bezpośrednio przez nazistowskie siły okupacyjne Adolfa Hitlera w Polsce. Polska armia podziemna przeciwstawiła się Niemcom, a polski rząd, w przeciwieństwie do innych okupowanych narodów, nigdy nie współpracował.

Omawiana kwestia dotyczyła jednak tego, w jakim stopniu Polacy pomagali Żydom, występowali jako obserwatorzy lub pomagali Niemcom w zabójstwach dziesiątek tysięcy Żydów, którym udało się uciec z gett. To bardzo ważna kwestia w Polsce, a polskie władze nacjonalistyczne chętnie podkreślają polski bohaterstwo i zachęcają do badania polskich błędów.

Twierdzenie w artykule New Yorkera, że ​​polski rząd ukarał uczonych, nie jest trafne. Rząd dał wyraz swojej nienawiści do uczonych. Jednak sprawa jest sprawą cywilną wytoczoną przez prawicową grupę zaprzyjaźnioną z rządem.

Piotr Civinsky, dyrektor Muzeum Auschwitz, powiedział, że artykuł New Yorkera „zawiera wiele kłamstw i wypaczeń, w które trudno mi uwierzyć, że są zbiegiem okoliczności”.

READ  Soccer-Milik został wykluczony z kadry Polski na Euro 2020 z powodu kontuzji

„Co więcej, jeśli chodzi o Holokaust, wszelkie wypaczanie prawdy historycznej jest bardzo niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich form negacji, rewizjonizmu i wypaczania prawdy historycznej ”- powiedział Civinsky.

David Harris, dyrektor generalny Kongresu Żydów w USA, powiedział, że artykuł w niedzielę jest „oszczerczy”.

Tylko Niemcy i Niemcy były odpowiedzialne za nazistowskie obozy śmierci od Auschwitz do Treblinki ”- napisał Harris na Twitterze, dodając, że niesławne słowa w Auschwitz -„ Orbit Much Free ”(praca uwalnia) – zostały napisane po niemiecku, a nie po polsku. Nigdy nie należy o tym zapomnieć. ”