Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Młodzi Kanadyjczycy powinni poznać polskie doświadczenia socjalizmu

Młodzi Kanadyjczycy powinni poznać polskie doświadczenia socjalizmu

Tylko około połowa Kanadyjczyków jest na tyle dorosła, by pamiętać, jak oglądała upadek muru berlińskiego na żywo w telewizji. Niewielu z nich jest jeszcze na tyle starych, by pamiętać brutalne stłumienie przez polskich komunistów demonstrantów „Długiej Nocy Grudniowej” w 1981 roku.

To prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego wg Niedawna ankieta50% Kanadyjczyków w wieku 18-24 lat uważa, że ​​socjalizm jest idealnym systemem gospodarczym dla ich kraju.

Przez ponad dwa stulecia socjalizm zdobywał serca i umysły młodych ludzi na całym świecie. Jest jasne, dlaczego: socjalistyczna obietnica równości i niezrównanego dobrobytu jest kusząca.

Ale przez ponad cztery dekady w dwudziestuy W ostatnim stuleciu rzeczywisty socjalizm podbił nie tylko serca i umysły. Pochwycił jedną trzecią światowej populacji i poddał ją wielkiemu społecznemu eksperymentowi. w naszej nowej witrynie internetowej książka (Współautorstwo z Konstantinem Żukowem) Udokumentowaliśmy wyniki tego eksperymentu, skupiając się na doświadczeniach Polski.

Karol Marks i Fryderyk Engels twierdzili, że socjalizm zapewni „taką obfitość towarów”, że będzie „zdolny do zaspokojenia potrzeb wszystkich swoich członków”. Ale tak nie wyszło. W latach 80. polska produkcja na mieszkańca stanowiła zaledwie 39 procent produkcji Stanów Zjednoczonych.

Przeciętny Polak musiał pracować prawie 13 razy dłużej niż przeciętny pracownik z Niemiec Zachodnich, aby zarobić na zakup telewizora. Jest dziewięć razy dłuższy niż samochody zachodnioniemieckie, dwa razy dłuższy niż wołowina i wieprzowina i około trzy razy dłuższy niż kurczak. W porównaniu z mieszkańcami Zachodu tylko niewielki procent Polaków ma telefony, samochody czy domy. Polacy czekali na mieszkanie od 15 do 30 lat. W ciągu ostatnich piętnastu lat polskiego socjalizmu średnia długość życia spadła.

Podczas gdy większość Polaków obeszła się bez artykułów pierwszej potrzeby, takich jak artykuły higieniczne dla kobiet, elita mogła robić zakupy w prywatnych, dobrze zaopatrzonych sklepach. Nie płacili żadnych podatków. Wypoczywali we własnych kurortach. Mieli własne plany emerytalne i zdrowotne.

READ  Infosys Tennis Fever: po Rafaelu Nadalu gigant IT dołącza do Igi Schwateck jako globalnej ambasadorki marki

Ponieważ gospodarki socjalistyczne były tak nieefektywne, zużywały więcej zasobów naturalnych niż gospodarki kapitalistyczne, nawet jeśli produkowały mniej. Na przykład na każdego dolara PKB polska gospodarka zużywała ponad trzy razy więcej stali niż brytyjska.

Kraje socjalistyczne były również znane ze swojego zanieczyszczenia. W Polsce ilość dwutlenku siarki w powietrzu na osobę była prawie trzykrotnie większa niż w Niemczech Zachodnich i ponad sześciokrotnie większa niż w Austrii. artykuł z 1991 r Washington Post Opisał wodę kranową w Warszawie jako „żółtawo-brązową z kranu, zmieszaną z metalami ciężkimi, solami z kopalni węgla i organicznymi czynnikami rakotwórczymi. Zanieczyszcza zlew, ma mydlany smak i pachnie jak mokra skarpeta z mocno chlorowanego basenu”.

Marks wierzył, że kapitalistyczni robotnicy w końcu się zbuntują. Ale w socjalistycznej Polsce robotnicy zwrócili się przeciwko „partii robotniczej” i socjalistycznemu państwu. W 1981 roku tysiące kobiet i dzieci wyszło na ulice Krakowa, Łodzi i innych miast w całej Polsce, aby zaprotestować przeciwko złym warunkom ekonomicznym. Ich napisy brzmiały: „Chcemy jeść”, „Jak jesz kupony żywnościowe?” I w widocznym nawiązaniu do końcowych wersów Manifest komunistyczny„,” Głodni ludzie wszystkich krajów – łączcie się.

W grudniu rząd wysłał 140 000 ludzi na ulice, aby łapać awanturników. Około 10 000 zostało aresztowanych, a 200 000 ukaranych grzywną. Kiedy przybyli do Lecha Wałęsy, jednego z przywódców protestów, powiedział swoim porywaczom: „To jest moment waszej klęski. To ostatni gwóźdź do trumny komunizmu”. On miał rację. Socjalistyczny eksperyment dobiegł końca.

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski, obiecał „powrót do gospodarki rynkowej”. Powiedział, że Polska „nie może już tolerować ideologicznych eksperymentów”. Dziesięciolecia niedoborów skończyły się w tygodniach. Hiperinflacja została ujarzmiona. Tempo wzrostu zwiększyło się ponad dwukrotnie. I średnia długość życia znów zaczęła rosnąć.

Ci z nas, którzy marzą o lepszym społeczeństwie, nigdy nie mogą zapomnieć strasznych lekcji socjalistycznego eksperymentu.

READ  Unia Europejska spędziła miesiące i miliony pytając ludzi o pomysły. Posłuchasz ich? - Polityka