Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska spędziła miesiące i miliony pytając ludzi o pomysły.  Posłuchasz ich?  – Polityka

Unia Europejska spędziła miesiące i miliony pytając ludzi o pomysły. Posłuchasz ich? – Polityka

Kliknij Odtwórz, aby posłuchać tego artykułu

WARSZAWA – W środku zimy, kiedy pandemia jest w szczytowym momencie, temperatury gwałtownie spadają, a wiele osób tkwi w domach, wycieczka do stolicy Polski w celu omówienia Europy w europejskim wydaniu może brzmieć jak fajna wycieczka szkolna dla dorosłych myślących w miastach.

Były sale lekcyjne z żyrandolami, pobyty w hotelach i elegancka restauracja, która szczyciła się obsługą niemieckiej supermodelki Claudii Schiffer – nie wspominając o 70 euro dziennie.

Przedstawiono także: Intensywne, wielojęzyczne dyskusje za zamkniętymi drzwiami na różne tematy, od bioróżnorodności po transport publiczny.

Wielodniowy proces był jednym z czterech „komitetów obywateli europejskich”, które odbyły się w ciągu sześciu miesięcy w ramach „Konferencji UE w sprawie przyszłości Europy”, rozległego forum, które Bruksela od lat promuje jako sposób na zapewnienie obywatelom Europy głos o przyszłości bloku.

Teraz nadszedł moment, w którym przywódcy i urzędnicy UE pokażą, czy rzeczywiście są w stanie dotrzymać zobowiązań, aby poważnie potraktować zalecenia. W poniedziałek liderzy konferencji przedstawią swój raport końcowy prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i kilku przywódcom UE podczas ceremonii zamknięcia w Strasburgu.

Nie jest jasne, co będzie dalej. Nie ma wiążącego mechanizmu, który wymagałby od polityków przekształcenia jakichkolwiek propozycji w prawo. Podczas gdy niektórzy chcą, aby konferencja stała się trwałą, integralną częścią UE, inni uważają, że uwydatni jedynie rozdźwięk między obywatelami a UE.

Parlament Europejski działał po raz pierwszy w zeszłym tygodniu, przechodzący Rezolucja wzywająca decydentów do przygotowania się do reform traktatów UE w oparciu o prace konferencji. Ten krok uruchamia długi proces, który może doprowadzić do europejskiego porozumienia w sprawie omówienia zmiany traktatu, ale nie zawiera żadnych gwarancji.

Jedno jest pewne: cokolwiek wydarzy się później, pomoże ukształtować narrację Unii Europejskiej, która przez lata odpierała twierdzenia, że ​​składa się z niestabilnych biurokratów o niewielkiej demokratycznej odpowiedzialności.

Zakończeniem konferencji był moment, w którym blisko 200 obywateli UE zgromadzonych w Warszawie przyglądało się nieufnie podczas swojej styczniowej wizyty, kiedy jeszcze w większości cieszyła ich dobra wola projektu.

„Panele są dobrze zorganizowane i mam wrażenie, że zostaniemy wysłuchani” – powiedział Maxime Joly, 23-letni uczeń francuskiej szkoły biznesu.

READ  Więcej usług podobnych do ChatGPT powstaje w Chinach. Oto kilka ostatnich ogłoszeń

Ale Jolie zwróciła się wtedy do bardziej ponurego tonu: „Po raz pierwszy Unia Europejska to zrobiła i mam nadzieję, że zrobią to dalej”.

lat w tworzeniu

Konferencja jest pomysłem francuskiego Macrona, który przed laty zaczął promować tę ideę.

Konferencja oficjalnie rozpoczęła swoje prace w maju zeszłego roku i ostatecznie zgromadziła blisko 800 obywateli, aby dyskutować o przyszłości Europy. Seminaria koncentrowały się na językach mikroregionalnych, sporcie międzyunijnym i makrach, takich jak demokracja europejska i miejsce UE w świecie.

Równolegle decydenci z różnych krajów spotkali się kilkakrotnie z posłami do Parlamentu Europejskiego i urzędnikami UE w Strasburgu, gdzie dyskutowali o tym, jak przekształcić zalecenia obywateli w wnioski legislacyjne. W sumie w spotkaniach tych uczestniczyło około 449 osób, które obejmowały dziewięć „grup roboczych” i siedem sesji plenarnych.

Poza panelami zorganizuj wielojęzyczną konferencję cyfrową program Aby inni mogli uczestniczyć – rzecznik Parlamentu Europejskiego powiedział, że na platformie „aktywnie wchodziło w interakcję” ponad 50 000 osób.

Ostateczny dokument zawiera 49 propozycji podzielonych na dziewięć tematów i ponad 300 działań mających na celu osiągnięcie tych celów.

Niektóre z propozycji mają charakter kosmetyczny, jak zmiana nazwy Komisji Europejskiej na „Komitet Wykonawczy Unii Europejskiej”, podczas gdy inne są bardziej pragmatyczne, jak utworzenie „lokalnych doradców UE” lub utworzenie „niedrogich przedszkoli dla społeczeństwa i sektor prywatny”. Inne wiążą się z całkowitym przemyśleniem sposobu podejmowania decyzji przez UE – jedna z propozycji zachęca do przeprowadzenia ogólnounijnych referendów „w wyjątkowych przypadkach w sprawach o szczególnym znaczeniu dla wszystkich obywateli Europy”.

Komisja Europejska odmówiła ustalenia kosztów konferencji, argumentując, że każda instytucja UE opłaciła go z własnego budżetu, pozostawiając konferencję bez jednej pozycji budżetowej.

Jednak na początku tego roku Komisja ujawniła posłom do PE kilka numerów Aby powiedzieć im, że w ciągu roku wydano na tę inicjatywę 20,9 mln euro, kwota ta pokryła koszty selekcji, podróży i zakwaterowania dla setek zainteresowanych obywateli, a także „tłumaczenie ustne w 24 językach, techniczna konfiguracja miejsc i wyposażenie”.

READ  Dzięki iOS 16 Apple może dodać nowy język polski do iPhone’a

Spotkanie w Polsce

W Polsce, gdzie Komitet Obywatelski zebrał się na kampusie Kolegium Europejskiego w Natolinie, około 30 minut poza Warszawą, ludzie ogólnie chwalili konferencję za organizację i poczucie włączenia.

Pierwszego ranka sesji hordy kobiet i mężczyzn w każdym wieku, wyposażone w maski, komputery i słuchawki, stawiły czoła ostrej warszawskiej zimie, by wskoczyć do autobusu do Natolina, gdzie zebrały się w różnych klasach, niektóre z nich były pozłacane . Charakterystyczne żyrandole.

Tam sumiennie tworzyli małe, siedmioosobowe „podgrupy” i dyskutowali nad wybranymi tematami – „Lepsze sposoby życia”, „Ochrona naszej bioróżnorodności” – w swoim ojczystym języku iz pomocą moderatora. Wymieniali się także pomysłami z innymi podgrupami podczas Otwartego Forum i Czasu Komentarzy. Dziennikarze nie mogą brać udziału w tych sesjach breakout.

W pewnym momencie wszyscy uczestnicy zebrali się w jednej z sal kampusu na lunch w formie bufetu, obejmujący szereg przystawek i polskich przysmaków, takich jak barszcz.

Maria del Pilar Garcia z Czarnogóry, lat 47, z Hiszpanii, stała przy bufecie, rozmawiając z innymi Hiszpanami, których właśnie poznała. Bezrobotna Czarnogóra Garcia przypomniała sobie, że kilka miesięcy temu otrzymała telefon od „firmy w Madrycie” z prośbą o udział w „w pełni zorganizowanych” obradach w całej Europie.

„Oczywiście byłem zainteresowany” – powiedziała Czarnogóra Garcia, chociaż przyznała, że ​​wiedziała bardzo mało o aktualnych problemach.

„Z przyjemnością rozmawiałem o edukacji emocjonalnej, ponieważ zdałem sobie sprawę, że najgorszy wpływ COVID miał na zdrowie psychiczne” – powiedziała Montenegro Garcia. „Otrzymujemy wynagrodzenie, śpimy w czterogwiazdkowych hotelach, a organizacja jest niesamowita”.

Wiktor Gajos, 21-letni polski student polityki europejskiej, podzielał entuzjazm Czarnogóry Garcii do ćwiczeń. „Moim pomysłem było zrównanie systemów opieki zdrowotnej w całej Europie na poziomie usług” – powiedział Gagos.

„Myślę, że te obrazy są bardzo dobre” – dodał. „Jest tak dobrze zorganizowany… sprawia, że ​​czujemy się tak ważni i tak różnorodni”.

Wieczorem mieszkańcy zostali zabrani do AleGlorii, historycznej restauracji w Warszawie (tej, w której podobno jadła Claudia Schiffer). Kolejnej nocy w przestronnej sali wypełnionej replikami starych kolumn zdobiących słynny warszawski Pałac Kultury i Nauki czekał wystawny bufet – ogromny dar Józefa Stalina dla Polaków.

READ  Cyfrowy Polsat SA: Największa prywatna emisja obligacji korporacyjnych w złotych polskich

Jedno oko na przyszłość

Podczas kolacji niektórzy uczestnicy zastanawiali się, czy ćwiczenia przyniosą długoterminowe korzyści.

„To dobre doświadczenie, ponieważ poznałem ludzi” – powiedział Ari de Vries, holenderski uczestnik, który prowadzi firmę ubezpieczeniową, popijając wino z kilkoma uczestnikami z Rumunii. „Nie wiem, czy jest to przydatne. To zależy od tego, co z tym robią. Jeśli nie zmieni się to w prawo, chcę wiedzieć, dlaczego? Czy jest to w ogóle omawiane? Mam nadzieję, że otrzymamy informację zwrotną”.

Ostatni dzień obrad Komitetu Natolińskiego składał się z żywej „Sesji Plenarnej” z wielką fanfarą w Pałacu Kultury i Nauki z udziałem Guya Verhofstadta, posła do PE, który przewodniczy Zarządowi Konferencji. Wszyscy uczestnicy głosowali nad swoimi rekomendacjami.

„Będzie ogromna presja, aby wdrożyć zalecenia, bądźmy szczerzy” – powiedział Verhofstadt dziennikarzom.

Były premier Belgii, wieloletni zwolennik konferencji, przekonywał, że „wyjątkowość praktyki” skupiała się na zaangażowaniu obywateli na przestrzeni miesięcy.

„Sposób, w jaki to zrobimy, stworzy takie oczekiwania, ale także presję, aby wszystkim instytucjom bardzo trudno było powiedzieć: 'Nie wiedzieliśmy, nie wiedzieliśmy’” – powiedział.

Verhofstadt twierdził, że wierzy, iż ćwiczenia staną się „stałą cechą” UE, aby pomóc politykom w ustaleniu priorytetów.

Trzy tygodnie później nastroje były słabsze, gdy decydenci i urzędnicy zebrali się w Strasburgu, aby przedyskutować zalecenia Natolina.

Niektórzy eurodeputowani skarżyli się, że wiele pomysłów prezentowanych w Polsce, w tym propozycja, by UE udzieliła „dopłat do rolnictwa ekologicznego” w celu obniżenia kosztów produktów ekologicznych, jest już wdrożonych.

Herbert Dorfmann, włoski eurodeputowany z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, powiedział podczas spotkania w Strasburgu swojej grupy roboczej ds. zmian klimatu i środowiska.

Dorfman dodał: „Potrzebujemy trochę naukowej podstawy w tej dyskusji, bo inaczej choinka stanie się piękna, ale tak naprawdę nie zrobiliśmy kroku naprzód”.