Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

To kraj najbardziej zależny od rosyjskiej ropy – 24/7 Wall St.

To kraj najbardziej zależny od rosyjskiej ropy – 24/7 Wall St.

Ceny ropy przekroczyły ostatnio 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od ponad dekady, ponieważ wojna Rosji z Ukrainą wywołała sankcje i zakłóciła dostawy. Pomogło to w inflacji paliw na całym świecie, ponieważ ceny gazu wzrosły. Niektóre kraje, które są uzależnione od ropy z Rosji, głównie w Europie, stoją przed perspektywą braku wystarczającej ilości ropy dla przemysłu lub do ogrzania swoich domów. Krajem najbardziej uzależnionym od rosyjskiej ropy jest Kirgistan.

Ceny ropy, podobnie jak wszystkich towarów, w dużej mierze rosną lub spadają w zależności od podaży i popytu. Niedawny wzrost cen ropy zaczął słabnąć ze względu na ropę emitowaną ze strategicznych rezerw niektórych krajów oraz niższy popyt w Chinach z powodu blokady COVID-19.

„Posiadający” i „nie mający” światowego sektora naftowego w dużej mierze zależą od tych krajów, które produkują własną ropę, a tych, które nie mogą. (To 15 krajów, które kontrolują światową ropę.)

Aby określić, który kraj jest najbardziej zależny od rosyjskiej ropy, Wall Street przeanalizowała całodobowe dane o imporcie ropy z Obserwatorium Złożoności Gospodarczej oraz w sprawie wydobycia ropy naftowej z US Energy Information Administration. Kraje są uszeregowane na podstawie łącznej wartości importu ropy naftowej i ropy rafinowanej z Rosji jako procent całego importu ropy naftowej i ropy rafinowanej oraz krajowej produkcji ropy w 2020 roku.

Niektóre kraje zależne od rosyjskich źródeł energii nie mają własnych zasobów. Jeśli mają zasoby, są uzależnieni od pomocy Rosji w ich opracowywaniu i przetwarzaniu. (Są to kraje, w których nie ma ropy).

Kraje, które najbardziej krytycznie odnosiły się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i które mają umowy energetyczne z Rosją, rozmawiały o zerwaniu umów energetycznych z Rosją. Niemcy, największa gospodarka Europy, planują wstrzymać w tym roku prawie cały import rosyjskiej ropy i zakończyć import gazu z Rosji do połowy 2024 roku, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami.

READ  Programy dla absolwentów Nanyang Business School zapewniają innowacyjny sposób myślenia i interdyscyplinarną wiedzę niezbędną do przyjęcia zmian w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

Inne kraje, takie jak Turcja, chcą zwiększyć import ropy z innych krajów, takich jak Iran i Irak. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział pod koniec marca, że ​​jego kraj chce do końca tego roku zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy. Powiedział, że przejście na odnawialne źródła energii pomogłoby Polsce uniezależnić się od rosyjskiej energii.

Krajem najbardziej zależnym od rosyjskiej ropy jest Kirgistan, gdzie import rosyjskiej ropy stanowi 83,5% importu ropy i produkcji krajowej. Śródlądowy górzysty kraj w Azji Środkowej wstrzymał się od głosu w ONZ potępiającego rosyjską inwazję na Ukrainę. Według Instytutu Badań Polityki Zagranicznej w Rosji jest około 650 tysięcy kirgiskich pracowników.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział pod koniec marca, że ​​jego kraj chce do końca tego roku zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy. Powiedział, że przejście na odnawialne źródła energii pomogłoby Polsce uniezależnić się od rosyjskiej energii.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, które kraje są najbardziej zależne od rosyjskiej ropy
Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą szczegółową metodologię