Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lider białoruskiej opozycji uwięziony podczas „czystki” Łukaszenki | Białoruś

Białoruski sąd skazał wybitną liderkę opozycji Marię Kalisnikawą na 11 lat więzienia, skazując jednego z najwybitniejszych przeciwników autorytarnego przywódcy kraju, Aleksander Łukaszenko.

Kalesinkava, lider opozycyjnej Rady Koordynacyjnej jedna z trzech kobiet W zeszłym roku zjednoczyli się, by poprowadzić powstanie, w którym dziesiątki tysięcy Białorusinów wyszło na ulice w największych protestach we współczesnej historii kraju.

Kalisenkova została aresztowana we wrześniu ubiegłego roku i przewieziona na granicę, gdzie została poproszona o opuszczenie kraju. Zamiast tego podobno podarła swój paszport, ryzykując więzienie zamiast udania się na wygnanie.

Została oskarżona o spisek mający na celu przejęcie władzy, wzywając do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego oraz nawołując do działań szkodliwych dla bezpieczeństwa narodowego za pomocą mediów i Internetu.

Na tym samym posiedzeniu sądu prawnik Maxim Zanak, inny członek kierownictwa rady opozycji, został skazany na 10 lat więzienia na podstawie podobnych zarzutów. Prowadził strajk głodowy w oczekiwaniu na proces, aby zaprotestować przeciwko stawianym mu zarzutom.

„Żądamy natychmiastowego uwolnienia Marii i Maksima, którzy nie są winni niczego” – napisała liderka opozycji Swiatłana Cykhanoskaja, która kandydowała na prezydenta przeciwko Łukaszence. Mieszka na Litwie i nie może wrócić do kraju bez aresztowania.

Kalisnikova i Znack byli uczestnikami kampanii prezydenckiej Victora Papariki, byłego bankiera, który rzucił wyzwanie Łukaszence w ubiegłorocznych wyborach i wydawał się mieć znaczące poparcie przed jego aresztowaniem. W lipcu został skazany na 14 lat więzienia pod zarzutem przekupstwa i prania brudnych pieniędzy.

Wideoklip z poniedziałkowej rozprawy sądowej w Mińsku pokazał Kalesnikową i Znak stojących w szklanej klatce dla oskarżonych, zwanej „akwarium”. Kalisnikowa w kajdankach uśmiechała się, gdy dziennikarze robili zdjęcia i błyskali w dłoniach symbolem „serca”, symbolu protestów przeciwko Łukaszence w zeszłym roku.

„Dobrze was wszystkich widzieć” – powiedział dziennikarzom Znack, gdy strażnicy próbowali powstrzymać ich od rozmowy z doku.

READ  Japonia chce wrócić do energetyki jądrowej ponad dekadę po katastrofie w Fukushimie | Japonia

Maria i Maxim to białoruscy bohaterowie. Reżim chce, abyśmy widzieli ich wyczerpanych i wyczerpanych. Ale spójrz – uśmiechają się i tańczą. Wiedzą – uwolnimy ich znacznie wcześniej niż te 11 lat, a ich warunki nie powinny nas przestraszyć – Maxim i Maria tego nie będą chcieli ”- napisała Tsykhanoskaya.

Łukaszenko w ostatnich miesiącach robił wszystko, co w jego mocy, by ukarać przeciwników swojego reżimu, gdy jego represje wkraczają w drugi rok. W maju rząd został zmuszony do zestrzelenia samolotu Ryanaira, wiozącego dysydenckiego dziennikarza i blogera Romana Protacevica z Aten do Wilna. Białoruska biegaczka, która skrytykowała kierownictwo swojego zespołu, prawie wsiadła do samolotu z Tokio z powrotem do Mińska, zanim zaapelowała do policji i społeczności międzynarodowej o ochronę.

podczas, Na Białorusi aresztowano setki osób, w tym polityków opozycji, prawników, dziennikarzy i innych członków społeczeństwa obywatelskiego. Dziesiątki organizacji pozarządowych, w tym te świadczące usługi Medicare i Elderly Care, Zamknięte Łukaszenka przeprowadza także to, co nazywa „oczyszczaniem” nielojalnych organizacji.