Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Książę William odwiedza Polskę, aby wesprzeć sojusznika, który pomaga Ukrainie

Książę William złożył niespodziewaną wizytę w Polsce, podkreślając wsparcie Wielkiej Brytanii dla kraju z pierwszej linii, który stara się pomóc Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji i udzielić schronienia uchodźcom wysiedlonym przez wojnę.

Następca tronu spotkał się z siłami brytyjskimi i polskimi w Rzeszowie, 200-tysięcznym mieście w południowo-wschodniej Polsce, które stało się ośrodkiem transportów wojskowych i pomocy humanitarnej na Ukrainę.

„Chciałem tylko przyjść tutaj osobiście, aby podziękować za wszystko, co robisz, zapewnić wszystkim bezpieczeństwo tutaj i nadrobić zaległości” – powiedział William, zwracając się do żołnierzy.

„Wykonujesz tutaj naprawdę ważną pracę” – powiedział – „a walka o nasze wolności jest naprawdę ważna, a wszyscy w domu w pełni cię wspierają”.

Położony zaledwie 65 kilometrów (40 mil) od granicy z Ukrainą Rzeszów jest również głównym punktem tranzytowym dla uchodźców.

Pochwalił silne relacje między narodami Wielkiej Brytanii i Polski oraz dotychczasową współpracę na rzecz Ukrainy.

„Chcę też oddać hołd inspirującemu człowieczeństwu narodu polskiego” – powiedział książę. „Otworzyliście swoje serca tak samo, jak otworzyliście swoje domy”.

Wielka Brytania jest jednym z najgorętszych orędowników wspierania wschodniej flanki NATO w obliczu rosyjskiej agresji. Kraj wysłał wojska do Polski i krajów bałtyckich oraz dostarczył ponad 2,3 miliarda funtów (2,8 miliarda dolarów) pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zobowiązał się również do pomocy humanitarnej w wysokości 220 milionów funtów (269 milionów dolarów).

READ  Franklin Park Festival powraca z dniem kolei, pociągów, muzyki i nie tylko - Chicago Tribune

Jednak udział słynnego 40-letniego Prince’a, weterana wojskowego, który służył również jako cywilny pilot ratownictwa lotniczego i morskiego, zapewnia bardziej osobisty charakter. Podczas gdy brytyjscy przywódcy polityczni regularnie odwiedzali Polskę, aby wyrazić swoje poparcie dla NATO i sprawy ukraińskiej, starszy członek rodziny królewskiej, taki jak William, jest symbolem narodu, który może podziękować wojsku za ich służbę bez ciężaru partyjnej polityki.

Planowane przez księcia spotkania z uchodźcami i wolontariuszami kładą także nacisk na starania króla o przyjęcie setek tysięcy Ukraińców, którzy osiedlili się w Polsce w ciągu ostatniego roku.

W czwartek ma też spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i porozmawiać z młodymi Ukraińcami pracującymi i studiującymi w Polsce.

„Nasz kraj ma silne powiązania” – powiedział William w środę. „Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest także naszą i waszą wolnością, więzi te są dalej wzmacniane”.

___

Kirka przyczynił się z Londynu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine