Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Krytyk Putina Aleksiej Nawalny, lat 47, zmarł w więzieniu na kole podbiegunowym

Krytyk Putina Aleksiej Nawalny, lat 47, zmarł w więzieniu na kole podbiegunowym

Źródło obrazu, Kirill Kudryavtsev/AFP

Skomentuj zdjęcie,

Aleksiej Nawalny to ostatnio najwybitniejszy przywódca rosyjskiej opozycji

Służba więzienna podała, że ​​Aleksiej Nawalny, najważniejszy przywódca opozycji w Rosji ostatniej dekady, zmarł w więzieniu na kole podbiegunowym.

Nawalny, postrzegany jako najostrzejszy krytyk prezydenta Władimira Putina, odsiadywał 19 lat więzienia na podstawie zarzutów powszechnie uznawanych za umotywowane politycznie.

Pod koniec ubiegłego roku został przeniesiony do jednego z najcięższych więzień w Rosji.

Służba więzienna obwodu jamalsko-nienieckiego poinformowała, że ​​Nawalny „poczuł się źle” po piątkowym spacerze.

W oświadczeniu stwierdziła, że ​​„niemal natychmiast stracił przytomność” i dodała, że ​​natychmiast wezwano zespół ratownictwa medycznego, który próbował go reanimować, ale bezskutecznie.

Dodał: „Lekarze pogotowia ratunkowego stwierdzili zgon więźnia. Obecnie ustalana jest przyczyna śmierci”.

Nawalnego (47 lat) ostatni raz widziano zaledwie dzień temu, gdy wyglądał dobrze i śmiał się podczas rozprawy za pośrednictwem łącza wideo.

Jego prawnik Leonid Sołowjow powiedział rosyjskim mediom, że nie będzie jeszcze komentował tej sprawy, chociaż Leonid Wołkow, bliski współpracownik Nawalnego, napisał w X: „Władze rosyjskie publikują zeznania, że ​​zamordowały Aleksieja Nawalnego w więzieniu. Nie mamy sposobu, aby to potwierdzić ani udowodnić. ” to nie jest prawda.”

Źródło obrazu, @teamnavalny

Skomentuj zdjęcie,

Aleksiej Nawalny był widziany w czwartek podczas posiedzenia sądu za pośrednictwem łącza wideo

W ciągu kilku minut od ogłoszenia przez służbę więzienną śmierci Nawalnego społeczność międzynarodowa pochwaliła odwagę największego wewnętrznego przeciwnika Władimira Putina.

Francja oświadczyła, że ​​zapłacił życiem za stawianie oporu rosyjskim „represjom”, natomiast norweski minister spraw zagranicznych stwierdził, że władze rosyjskie ponoszą wielką odpowiedzialność za jego śmierć.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że śmierć Nawalnego została „zgłoszona prezydentowi”, który przebywał z wizytą w Czelabińsku.

Większość krytyków rosyjskiego prezydenta uciekła z Rosji, ale Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu 2021 r., po miesiącach leczenia. W sierpniu 2020 roku pod koniec podróży na Syberię został otruty środkiem paraliżującym Nowiczok.

Jego zespołowi udało się przewieźć go samolotem do Niemiec na specjalistyczne leczenie, a po powrocie do Moskwy został natychmiast zatrzymany. Nigdy więcej nie opuścił więzienia przez następne 37 miesięcy.

Nawalny (47 l.) od dawna próbował rzucić wyzwanie Władimirowi Putinowi przy urnach wyborczych, ale zabroniono mu kandydowania w wyborach prezydenckich w 2018 r. W przyszłym miesiącu rosyjski przywódca pozostanie niekwestionowany w obliczu jakiejkolwiek realnej opozycji.

Antywojenny kandydat Borys Nadieżdin został wykluczony z kandydowania w wyborach ze względu na rzekome nieprawidłowości w tysiącach podpisów złożonych pod jego kandydaturą.

Nawalny, którego sprzeciw rozpoczął się od kampanii antykorupcyjnej, jest ostatnią z szeregu prominentnych rosyjskich osobistości, które zginęły podczas rzucania wyzwania rządom Władimira Putina.

Lider opozycji Borys Niemcow został zastrzelony na moskiewskim moście rzut kamieniem od Kremla w 2015 r., a szef Wagnera Jewgienij Prigożin zginął w sierpniu 2023 r. w niesprowokowanej katastrofie lotniczej kilka tygodni po tym, jak poprowadził swoich najemników do zbrojnego buntu.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Aleksiej Nawalny żartuje podczas jednego ze swoich ostatnich występów z kolonii karnej w Arktyce

Jednak Nawalny wielokrotnie wyśmiewał obawy przyjaciół o jego zdrowie. W grudniu przeniesiono go z kolonii karnej na wschód od Moskwy i nie widziano go przez kilka tygodni, dopóki nie pojawił się ponownie w kolonii karnej w arktycznym mieście Kharp.

Nawalny powiedział, że zabrano go w 20-dniową podróż po Rosji, a podczas przesłuchania przed sądem wideo powiedział reporterom, że jego warunki są „znacznie lepsze” niż w jego byłej kolonii karnej we Włodzimierzu.

Jednak w swoich więzieniach był wielokrotnie karany izolacją. Jego rzeczniczka Kira Yarmysh powiedziała w zeszłym miesiącu, że spędził w izolacji ponad 280 dni.

Ze względu na ostatni wyrok skazujący za ekstremizm w sierpniu zeszłego roku Nawalny miał opuścić więzienie dopiero po siedemdziesiątce. To jego trzeci wyrok więzienia, a zwolennicy oskarżają Kreml o próbę definitywnego uciszenia go.

Rosyjska działaczka na rzecz praw człowieka i dziennikarka Ewa Merkaczewa powiedziała w piątek, że co najmniej 27 razy umieszczano go w izolatce, twierdząc, że „nie mógł odegrać żadnej roli” w jego śmierci.

Dodała, że ​​w tak trudnych warunkach lekarze wiedzieli, że taka kara jest bardzo szkodliwa dla organizmu ludzkiego, dlatego zgodnie z prawem nikt nie mógł przebywać w izolacji dłużej niż 15 dni.

READ  Adnan Syed został ponownie skazany za morderstwo po apelacji rodziny Hae Min Lee