Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mapa: Dlaczego Rosja wysyła tak wielu żołnierzy do małego miasteczka Awdijewka?

Mapa: Dlaczego Rosja wysyła tak wielu żołnierzy do małego miasteczka Awdijewka?

W związku z trwającą wojną Moskwy na Ukrainie siły rosyjskie intensyfikują wysiłki mające na celu zajęcie małego miasta Awdijiwka we wschodniej Ukrainie.

Walki przypominają bitwę o miasto Bachmut na wschodzie, które przypadło Rosji w maju ubiegłego roku po miesiącach zaciekłych walk miejskich, 15 miesięcy po inwazji na dużą skalę, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”.

Ukraińska 3. Brygada Szturmowa, która brała udział w bitwie pod Bachmutem, oświadczyła, że ​​została rozmieszczona w Awdijiwce i określiła tamtejszą sytuację jako „zagrażającą i niestabilną”.

Ukraina ogłosiła w czwartek, że prowadzi w oblężonym mieście manewr mający na celu wycofanie swoich sił z niektórych obszarów na „korzystniejsze pozycje” – powiedział w czwartek rzecznik armii Dmytro Łychowy.

W oświadczeniu telewizyjnym powiedział, że Ukraina uruchomiła zapasową trasę logistyczną do miasta, ale dostawy do Awdijówki i ewakuacje z niej były „trudne”. Rosja próbuje przejąć miasto po miesiącach zaciętych walk.

Co to jest Avdiivka?

Miasto Awdijiwka, którego przedwojenna populacja liczyła około 32 tys. mieszkańców i które Rosjanie nazywają Awdijiwką, zostało w 2014 roku na krótko zajęte przez wspieranych przez Moskwę separatystów, którzy zajęli duży obszar wschodniej Ukrainy, ale siły ukraińskie odzyskały je i zbudowały fortyfikacje.

Władze twierdzą, że obecnie pozostało mniej niż 1000 mieszkańców, wielu z nich ukrywa się w piwnicach i piwnicach. Władze twierdzą, że żaden budynek nie pozostał nienaruszony, a burmistrz Awdijiwki twierdzi, że jest on atakowany ze wszystkich stron.

Awdijiwka położona jest w regionie przemysłowym Donbasu, 15 kilometrów na północ od okupowanego przez Rosję miasta Donieck. Przed wojną koksownia z czasów sowieckich była jednym z największych producentów w Europie.

READ  Lula wita z powrotem zakazanego wenezuelskiego przywódcę Maduro

Urzędnicy wspierani przez Rosję opisują Awdijiwę jako „twierdzę” z betonowymi bunkrami. Mówią, że obrońcy ukryli się w wieżach, na które nie można bezpośrednio szturmować bez poważnych strat, i wykorzystują fabrykę koksu jako bazę i skład broni.

Jakie straty poniosły obie strony pod Awdijką?

Ukraińscy i zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że rosyjski atak na Awdijewkę powoduje ogromne straty w ludziach.

W listopadzie ubiegłego roku brytyjski wywiad wojskowy stwierdził, że walki przyczyniły się do „jednego z najwyższych w dotychczasowej historii wskaźników ofiar rosyjskich”.

Członek 47. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej Ukrainy powiedział Radiu Liberty: „Każdego dnia pojawiają się nowe, nowe siły, niezależnie od pogody, niezależnie od czegokolwiek – strat”.

„Ale mimo to pełzają – dosłownie po swoich ciałach”.

Na drodze prowadzącej do miasta na obrzeżach Awdijiwki pojawia się znak drogowy

(Getty Images)

Rosyjscy blogerzy wojenni, których Kreml poddał ścisłej cenzurze, przyznali, że ofiary rosyjskie są ciężkie, ale twierdzą również, że były to ciężkie ofiary ukraińskie.

Mówią, że siły Kijowa mogą zostać otoczone, jeśli siłom rosyjskim uda się odciąć ostatnią główną linię zaopatrzenia na zachód.

Prezydent Władimir Putin 31 stycznia podkreślił znaczenie Awdijiwki i powiedział, że grupa weteranów wojennych wyruszyła niedawno na armię, aby zająć 19 budynków, czego ani Reuters, ani inne raporty z pola bitwy nie mógł zweryfikować.

Według niejednolitych, ale regularnych aktualizacji Ministerstwa Obrony Rosji, Rosja przeprowadza ataki powietrzne przy ukierunkowanym wsparciu sił specjalnych i wykorzystuje artylerię, drony, helikoptery, czołgi, a także piechotę.

Ukraina, która 8 lutego zastąpiła szefa swojej Armii Ludowej i innych dowódców wojskowych, nie powiedziała, jaka jest jej strategia wojskowa w mieście ani czy ostatecznie się wycofa.

O co chodzi w Awdijiwce?

Obie strony postrzegają Awdijiwę jako kluczowy element w osiągnięciu celu Rosji, jakim jest zapewnienie pełnej kontroli nad wschodnimi obwodami Donbasu – Donieckiem i Ługańskiem. Należą do czterech ukraińskich regionów, które Rosja twierdzi, że zaanektowała, ale których nie kontroluje w pełni.

READ  Trump groził przez New York AG grzywną za oszustwo cywilne: na żywo

Awdijiwka jest postrzegana jako brama do Doniecka, którego dzielnice mieszkalne według rosyjskich urzędników zostały zbombardowane przez siły ukraińskie, czasami z Awdijiwki.

Żołnierze na opancerzonym wozie piechoty 2 (BMP-2), na drodze wiodącej do miasta, na obrzeżach Awdijiwki

(Getty Images)

Jego zdobycie mogłoby podnieść morale Rosji i osłabić siły ukraińskie, które od czerwca w kontrofensywie na dużą skalę odnotowywały jedynie stopniowe zyski. W grudniu odwiedził je sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dodał: „Jeśli armia rosyjska przejmie kontrolę nad szlakiem (zaopatrzenia), jasne jest, że ukraińskie siły zbrojne będą musiały wycofać się z Awdijwki. „To będzie wielkie zwycięstwo armii rosyjskiej” – Siergiej Markow, były Doradca Kremla, powiedział 5 lutego.

Mykoła Bieliskow z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, oficjalnego think tanku w Kijowie, powiedział, że zajęcie Awdijiwki nie zmieni zdecydowanie sytuacji na korzyść Moskwy, ale „sprawi, że sytuacja będzie bardziej realna dla okupowanego Doniecka jako głównego rosyjskiego węzła logistycznego”.

Bieliskow uważa, że ​​motywem bitwy jest chęć Kremla wzmocnienia pozycji zachodnich sceptyków, którzy wzywają do ograniczenia wsparcia dla Kijowa, powołując się na ograniczony wpływ miliardowej pomocy wojskowej.