Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna między Izraelem a Gazą: Zdjęcia Rafah pokazują ogromne kratery powstałe w wyniku eksplozji w pobliżu obozów

Wojna między Izraelem a Gazą: Zdjęcia Rafah pokazują ogromne kratery powstałe w wyniku eksplozji w pobliżu obozów

  • Napisane przez Jake'a Hortona i Daniele Palumbo
  • Potwierdzone przez BBC

Nowe zdjęcia satelitarne ukazują duże kratery w mieście Rafah, na południe od Strefy Gazy, powstałe po izraelskich nalotach.

Niektóre z dołków znajdują się zaledwie 130 metrów od rzędów namiotów, w których schroniło się wiele osób wysiedlonych w wyniku wojny.

12 lutego, po uratowaniu dwóch zakładników podczas izraelskiego nalotu, Rafah zostało poddane intensywnym atakom powietrznym.

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych wykonanych 14 lutego w pobliżu miejsca operacji widać kilka kraterów.

BBC Verify przeanalizowało wideo dostarczone przez IDF z akcji ratunkowej i zidentyfikowało miejsce akcji w rejonie Rafah, gdzie znajduje się kilka plastikowych szklarni.

Wiele szklarni zostało zniszczonych, a także inne pobliskie budynki.

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują również, jak blisko nalotów znajdowały się obszary wypełnione prowizorycznymi budynkami, w których przebywali ludzie zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Izrael wielokrotnie prosił Palestyńczyków mieszkających w północnej i środkowej Strefie Gazy, aby dla własnego bezpieczeństwa przenieśli się na południe, ale walki dotarły obecnie właśnie do tych obszarów.

Armia izraelska twierdzi, że bierze na cel działających tam bojowników Hamasu.

Istniejące miasta namiotowe rozrastają się i pojawiają się nowe

Rozległe obszary, łącznie z główną drogą, były zapełnione namiotami.

Z góry widać, że główna autostrada prowadząca przez Rafah jest zablokowana przez tymczasowe budynki i zamknięta dla ruchu.

BBC bada także inne obszary, w których utworzono tymczasowe obozy, w tym pobliski obszar Al-Mawasi, gdzie w ciągu ostatnich kilku tygodni znacznie wzrosła liczba namiotów.

Al-Mawasi to wąski pas lądu położony na Morzu Śródziemnym w pobliżu wybrzeża w południowej Strefie Gazy. Izraelscy urzędnicy nakazali ludziom schronienie się na tym obszarze w ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny w Gazie.

Duży obszar na wschodzie, który wcześniej był całkowicie pusty, jest teraz wypełniony namiotami.

Grafika: Toral Ahmadzadeh.