Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako król

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako król

WARSZAWA, Polska (AP) – król Danii Fryderyk

Fryderyk, który 14 stycznia został ogłoszony królem, przyjął oficjalne przyjęcie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie został przyjęty przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wartę honorową.

Tradycyjnie królowie duńscy najpierw udają się do innego kraju skandynawskiego, ale wizyta Fryderyka w Polsce została zaplanowana, zanim jego matka, królowa Małgorzata II, ogłosiła w przemówieniu sylwestrowym niespodziewaną abdykację.

Dlatego też podróż króla nie była traktowana jako wizyta państwowa. Przybył bez urodzonej w Australii żony, królowej Marii, ale na czele delegacji złożonej z urzędników państwowych i biznesmenów.

W środę Fryderyk złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza – pomnikiem żołnierzy poległych w obronie Polski i spotkał się z marszałkiem izby niższej parlamentu. Razem z Dudą weźmie udział w wieczornej kolacji w Pałacu Królewskim w Warszawie.

Królowi będą towarzyszyć Minister Spraw Zagranicznych, Minister Obrony oraz duński Minister Klimatu, Energii i Usług Komunalnych, a także oczekuje się, że w kolacji będą obecni przedstawiciele duńskiego sektora biznesowego.

W czwartek Frederick planuje podpisanie umowy na projekt mający na celu gromadzenie i ponowne wykorzystanie nadwyżki ciepła z warszawskiego metra poprzez przesyłanie go do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jego program na piątek obejmuje wizytę w regionalnej siedzibie NATO w Szczecinie, mieście położonym w północno-zachodniej Polsce.