Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Zrodzony z blizny” zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dzięki wsparciu lokalnych twórców dla „Agnieszki Holland” i „Zielonej granicy”

„Zrodzony z blizny” zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dzięki wsparciu lokalnych twórców dla „Agnieszki Holland” i „Zielonej granicy”

Drugi film fabularny autorstwa Paula Maslony Scarbourne’a (Sałata) zdobyła Wielką Nagrodę – Złotego Lwa na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, której zamknięcie było okazją do wyrażenia przez polskie środowisko filmowe solidarności z Agnieszką Holland w związku z głośną kampanią polityczną skierowaną przeciwko niej i jej filmowi Zielona granica.

W swoim przemówieniu powitalnym Maslona wypowiedział się przeciwko „strasznej nienawiści” kierowanej w ostatnich tygodniach pod adresem Holandii i zauważył, że choć Polska jest krajem o silnej wierze chrześcijańskiej, „w tej nienawiści i braku szacunku nie ma Boga”.

Wyprodukowani przez Leszka Budzaka i Anitę Hickinbotham z Aurum Film. Scarbourne’a Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1794 roku, kiedy generał Tadeusz „Kos” Kościuszko wraca do Polski, aby rozpocząć powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując polską szlachtę i chłopów. Bezlitosny dowódca rosyjskiej kawalerii Donin za wszelką cenę pragnie pojmać generała, zanim wywoła on bunt narodowy.

Film otrzymał także nagrody indywidualne za montaż (Piotr Kmiśek), charakteryzację (Anita Brzozowska) i rolę drugoplanową (Robert Vekkiewicz). ex aequo Z Thomasem Schuchardtem Podobna…podobna osoba. Podwójny), a Brzozowska jako pierwsza na scenie pojawiła się i wspomniała o Holandii podczas ceremonii transmitowanej na żywo przez TVP Kultura i TVP Kultura 2.

Zawołałam do niej „Bądźmy z Agnieszką Holland!” Spotkało się to z gorącym aplauzem publiczności, z której wielu na znak protestu przeciwko działaniom obecnego rządu założyło koszulki z napisem „Agnieszka Polland”.

W ich ślady podczas dwugodzinnego wydarzenia poszli inni prezenterzy i zwycięzcy, w tym lokalny polityk opozycji, który ogłaszając nagrodę za najlepszą scenografię, stwierdził, że jest „bardzo zadowolony z sukcesu polskich filmów w Gdyni i Wenecji”, pozornie kiwając głową. . Do Zielona granicaNagroda Jury Lido.

Kiedy otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię Podobna…podobna osoba. PodwójnyJan Holubek zakończył swoje przemówienie piosenką „Agnieszka Holland”. Mam nadzieję, że wiecie, że nie jesteście sami”, a nagrodę za najlepszy wokal zdobył Marcin Lenarczyk Sny wypełnione dymem „Zachowanie naszego rządu jest skandaliczne” – zauważył.

READ  Godziny, terminy i co musisz wiedzieć

Tymczasem Robert Vickiewicz odebrał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Holland w ciemności W Gdyni 2012 wezwał publiczność na sali i widzów w domu do wprowadzenia zmian w jego kraju w nadchodzących wyborach ogólnokrajowych zaplanowanych na 15 października.

Zwycięzcy festiwalu

Jury konkursu głównego, pod przewodnictwem doświadczonego reżysera filmowego i teatralnego Philippe’a Pajona, wręczyło tegoroczne statuetki Srebrnych Lwów post-punkowej psychodramie Olgi Chagdas. imagoKtóry otrzymał także nagrody dla najlepszego musicalu (Andrzej Smolik) i najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Lena Gura).

Jednak najwięcej nagród – po pięć – otrzymały dwa filmy prezentowane w sekcji produkcja w toku podczas Dni Polskich we Wrocławiu w lipcu tego roku: dramat polityczno-społeczny reżysera Grzegorza Dybowskiego. prawie tyle co nici Jana Holubka Podobna…podobna osoba. Podwójny.

Debiut fabularny Dębowskiego, wyprodukowany przez Studio Monka, otrzymał Złoty Pazur za śmiałość w formie i treści w kategorii Inne wizje oraz nagrody indywidualne za scenariusz (Debowski), pierwszą reżyserię (Debowski) i aktorkę drugoplanową (Agnieszka Kwietniewska). . ex aequo Z Kingą Preis za Święto ognia) i dla głównego aktora (Artur Paczesny).

Drugi film Holubka w roli reżysera, wyprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery i trafi do polskich kin nakładem Next Film, otrzymał nagrody za reżyserię, zdjęcia, scenografię, kostiumy i rolę drugoplanową.

Podczas ceremonii, która odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, wręczono Nagrodę Publiczności reżyserowi Hugh Welshmanowi i producentowi Seanowi Babbittowi za jego film. Chłopi Film otrzymał także nagrodę specjalną za „Unikalną formę kinową” współreżyserów D. K. Welchmana i Hugh Welchmana.

Brawami na stojąco nie zabrakło także, gdy statuetka Platynowych Lwów za całokształt twórczości trafiła do weterana scenografii Alana Starsky’ego, mającego na swoim koncie m.in. scenografię Andrzeja Wajdy Marmurowy człowiekRoman Polański pianistaAgnieszki Holender Europa Europa I Stevena Spielberga Lista Schindlera Za który w 1993 roku otrzymał Oscara.

READ  Atrakcje w Wilmington NC 3-6 listopada 2022 r.

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych była pierwszą edycją pod przewodnictwem nowej dyrektor artystycznej Joanny Lipińskiej, która jest pierwszą kobietą objętą tym stanowiskiem w historii festiwalu.

Pięciodniowy program branżowy festiwalu obejmował prezentację Susanne Newman-Boddice, dyrektor generalnej Eurimages, na temat nowego procesu selekcji funduszu oraz panel pt. Praca z agentami sprzedaży i możliwości międzynarodowej dystrybucji polskich filmów.