entertainment

Kristina Timanovskaya: Polska przyznaje wizę humanitarną białoruskiemu olimpijczykowi

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać poinformował na Twitterze, że Tymanovskaya otrzymała wizę. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować sportową karierę. [Poland] Zawsze solidarność”.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Tymanowską widziano wchodząc do polskiej ambasady.

Późną niedzielę 24-letnia olimpijka została wywieziona z tokijskiego lotniska Haneda i „zabezpieczona przez policję w specjalnym schronie”, gdzie podobno jest „na razie bezpieczna”, jak mówi Anatole Cutau z Sports Solidarity Organizacja Białorusi. Instytucja reprezentująca sportowców represjonowanych przez władze białoruskie.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował wcześniej w poniedziałek, że Timanovskaya spędziła noc w hotelu na lotnisku i była w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział na codziennej konferencji prasowej, że MKOl poprosił Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi o dostarczenie pełnego pisemnego raportu na temat sytuacji.

„Rozmawiamy z nią ponownie dziś rano, aby zrozumieć, jakie mogą być kolejne kroki i co chce kontynuować, a my wesprzemy ją w tej decyzji” – powiedział Adams, dodając, że Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) jest zaangażowany w jej sprawę.

Tymanovskaya miała wystartować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w poniedziałek, ale powiedziała, że ​​przedstawiciele reprezentacji Białorusi próbowali przymusowo ją repatriować po tym, jak krajowe władze sportowe skrytykowały ją za wstąpienie do sztafety 4×400 m bez niej. Zgoda.

Kutau, która jest w bezpośrednim kontakcie z Tymanowską, powiedziała, że ​​przedstawiciele zespołu przybyli do wioski olimpijskiej w niedzielne popołudnie i poprosili ją, aby „spakowała swoje rzeczy, ponieważ zapadła decyzja o powrocie do Mińska”. Miała odlecieć lotem o 22:50 do Stambułu, ale po przybyciu na lotnisko Tymanovskaya zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o ubieganie się o azyl polityczny, powiedział Cotau.

„Boję się, że zostanę uwięziony na Białorusi” – powiedziała Tymanowska w niedzielnym wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego Tribuna. “Nie boję się wydalenia ani wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o moje bezpieczeństwo. Myślę, że w tej chwili nie jest to dla mnie bezpieczne na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale odmówiono mi prawa do udziału w 200 metrów i chciałem zabrać mnie do domu.”

READ  W kinach i na żądanie: Amerykański zdrajca Michaela Polisha: Proces Axis Sally, z udziałem Al Pacino

Podczas zimnej wojny wielu sportowców uciekało ze Związku Radzieckiego i komunistycznych krajów bloku wschodniego podczas ważnych zawodów sportowych za granicą. Chociaż takie działania stały się rzadkością od czasu upadku Związku Radzieckiego, nadal występują dezercje z innych krajów.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Siketoliko zniknąć Po tym, jak zostawił wiadomość, że jego życie w Ugandzie jest bardzo trudne i że chce pracować w Japonii. Został znaleziony i zabrany do aresztu policyjnego. Kilku afrykańskich sportowców podobno zaginęło podczas Igrzysk w Londynie w 2012 r. – Erytrejski biegacz z flagą Winay Gebrselassie był jednym z tych, którzy ubiegali się o azyl w Wielkiej Brytanii.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Timanovskaya nie wydawała się wyruszać z zamiarem ucieczki z powodów politycznych, a zamiast tego wydawała się być zmuszona do działania po wypowiedzeniu się przeciwko oficjalnej decyzji o włączeniu jej do wyścigu, którego wcześniej nie miała. uczestniczył w. .

Sport i polityka na Białorusi

Tymanovskaya nie powiedziała dokładnie, czego obawiała się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z represjami, zostali zatrzymani i wykluczeni z drużyn narodowych za krytykę nadchodzącego rządu. masowe protesty W zeszłym roku przeciwko wieloletniemu siłaczowi Aleksandrowi Łukaszence.
Tysiące ludzi zostało aresztowanych podczas protestów, które były brutalnie stłumiony Przez władze w szerokim zasięgu Doniesienia o znęcaniu się i torturach.

Białoruski przywódca rządził krajem przez 27 lat i przez dziesięciolecia kierował Narodowym Komitetem Olimpijskim (NKOl), zanim w lutym władzę przejął jego najstarszy syn Wiktor.

Jednak MKOl odmówił uznania syna Łukaszenki, mówiąc: w obecnej sytuacji Białoruski Komitet Olimpijski „nie odpowiednio chronił białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zabronił Łukaszence i jego synowi udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W niedzielę lider białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowskaja Wezwał Międzynarodowy Komitet Olimpijski i władze Japonii do zapewnienia bezpieczeństwa Timanowskiej i zbadania kierownictwa Państwowej Korporacji Naftowej Białorusi. Odniosła się do aresztowania dziennikarza opozycyjnego, który został aresztowany po locie Ryanairem z Grecji na Litwę nawrócony W maju zostali zmuszeni do lądowania na Białorusi.
& # 39;  Wszyscy Białorusini są zakładnikami reżimu Łukaszenki '  Obywatele są teraz odizolowani od Europy

„Porwanie Ryanaira przez reżim to dopiero początek międzynarodowego terroryzmu Łukaszenki. Porwali Pratasewicza i Sabigę oraz próbowali porwać białoruską biegaczkę Kristinę Timanoską. Wzywam władze i Międzynarodowy Komitet Olimpijski do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim białoruskim sportowcom”. – powiedziała Tikanowskaja. ćwierkać.

READ  Winona Polkas dla Jenny Kochani Festival | Sztuka i Rozrywka

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) powstała w sierpniu 2020 r. podczas antyrządowych protestów przeciwko spornej reelekcji Łukaszenki, sprawującego władzę w kraju wschodnioeuropejskim od 1994 r. Zapewnia wsparcie prawne i finansowe sportowcom, którzy brali udział w wybory. mające na celu wyrażenie swoich poglądów politycznych.

W poniedziałek Kotau z BSSF powiedział, że Timanovskaya zdecyduje, gdzie złożyć wniosek o azyl. Do tej pory otrzymywała reklamy z Japonii, Polski i Czech, z których wszystkie oferują wizy.

Timanowskaja wystąpiła przeciwko działaczom sportowym na Białorusi

Tymanovskaya powiedziała białoruskiej stacji sportowej Tribuna, że ​​nigdy nie brała udziału w biegu na 400 m i była „wściekła” decyzją o włączeniu jej do sztafety.

“Nigdy w życiu nie zareagowałbym tak ostro, gdyby przyszli do mnie z wyprzedzeniem, wyjaśnili sytuację i dowiedzieli się, czy dam radę przebiec 400m, gdy będę gotowy? Ale postanowili zrobić wszystko za moimi plecami, mimo że Próbowałam to rozgryźć” – napisała w piątkowym poście na Instagramie, ale została po prostu zignorowana.

Chociaż jej komentarze nie wydają się polityczne, jej pozorna krytyka oficjalnej decyzji uderzyła i wstrząsnęła krajem, w którym panuje sprzeciw. coraz bardziej karanyZwłaszcza od zeszłorocznych wyborów.

Po nagraniu filmu na Instagramie, aby wyrazić swoją frustrację, powiedziała: “(Urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i żądać usunięcia filmu, jeśli chcę iść naprzód ze sportem. Na początku odmówiłem usunięcia go z powodu długo, ale potem zrobiłem, aż przestali dzwonić ze mną ”.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w niedzielę, że Tymanowska wycofała się z igrzysk ze względu na jej „stan emocjonalny i psychiczny”, twierdzi sportowiec.

Kristina Tymanovskaya z Białorusi biega na 100 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio 30 lipca.

„Zgodnie z wnioskiem lekarzy, ze względu na stan emocjonalny i psychologiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Timanowskiej, sztab szkoleniowy narodowej drużyny lekkoatletycznej zdecydował o wstrzymaniu występu lekkoatletki na 32. Igrzyskach Olimpijskich” podała komisja w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

READ  Aktualizacja biblioteki Netflix w środę. Dodano siedem świetnych wiadomości, ale to nie wszystko!

„Dlatego prośba sportowca o udział w wyścigach kwalifikacyjnych do biegu na 200 metrów oraz w sztafecie 4×400 metrów została wycofana” – dodała.

Tymanovskaya powiedziała, że ​​przyszedł do niej psycholog, aby porozmawiać z nią w sposób, który nazwała „bzdury”.

„Żadni lekarze nie przychodzili do mnie” – powiedziała. „Nikt mnie nie badał”. “Jestem w dobrym stanie psychicznym, mimo że taka sytuacja miała miejsce. Normalnie toleruję, nie mam problemów zdrowotnych, nie mam traumy, żadnych problemów psychicznych. Byłam gotowa do biegu.”

Tymanovskaya powiedziała, że ​​Jurij Moiseevich, trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce, powiedział jej, że „ta kwestia nie jest już na poziomie Federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na wyższym poziomie”.

„Muszę zostać wyeliminowany z Igrzysk Olimpijskich, wracam do domu, ponieważ jestem w drodze do występu zespołowego” – powiedziała.

Według BSSF mąż Timanowskiej wyjechał z Białorusi i znajduje się w „bezpiecznym miejscu”.

CNN skontaktowało się z Timanovksaya, narodową reprezentacją olimpijską Białorusi i ambasadą Białorusi w Tokio, aby uzyskać więcej informacji, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Jaun Bey, Chandler Thornton, Muhammed Tawfik, Hannah Ritchie, Tara John i Olga Pavlova przyczynili się do powstania tego raportu. Dodatkowe raporty Reutersa.

About the author

Naomi Schmidt

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment