Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

krazy jedź do korei

Kim Won Bae

Autor jest dyrektorem wiadomości gospodarczych i przemysłowych w JoongAng Ilbo.

Minęło trochę czasu, zanim branże przyjęły przedrostek „K” przed ich nazwami. Może się wydawać, że nadmiernie klepie plecy, ale w niektórych obszarach to się opłaca.

Pod koniec października rządy Korei i Polski, Korea Hydro and Nuclear Energy (KHNP), państwowa Polska Grupa Energetyczna oraz polska prywatna spółka energetyczna Ze Pak podpisały Memorandum of Understanding oraz List Intencyjny (LOI) w sprawie energetyki jądrowej rozwój energetyczny. Elektrownie w Polsce. Westinghouse wygrał projekt elektrowni jądrowej promowany przez polski rząd, ale może wygrać prywatny projekt Korei. Polska przyjęła podejście dwutorowe.

Jednak przed zawarciem umowy będzie wiele wyzwań. Koreański reaktor jądrowy został opracowany w oparciu o amerykańską technologię spalania (CE), która została przejęta przez Westinghouse w 2000 roku. W związku z tym Westinghouse pozwał KHNP, argumentując, że technologia nie może być eksportowana bez pozwolenia. Narodowa Partia Postępu Turcji twierdzi, że nie będzie to poważna przeszkoda.

Mówi się, że Westinghouse nie ma możliwości budowy, ponieważ od jakiegoś czasu nie zbudował elektrowni jądrowej. W maju ubiegłego roku Westinghouse podpisał strategiczne porozumienie z Hyundai Engineering & Construction dotyczące wejścia na globalny rynek elektrowni jądrowych. Korea ma możliwość budowy elektrowni jądrowych znacznie taniej niż Stany Zjednoczone. Jeśli rząd Yoon Suk-yeol i kolejne administracje uznają elektrownie jądrowe za strategiczne i będą promować konsekwentne środki wsparcia, osiągną dobre wyniki.

Następna jest obrona. Wojna na Ukrainie jest niefortunna, ale zapotrzebowanie na broń znacznie wzrosło. Polska, członek NATO, zdecydowała się na zakup dużej ilości broni od Korei.

19 października Hanwha Defense i Hyundai Rotem zorganizowały imprezę w Changwon, na południe od Gyeongsang, aby wystrzelić samobieżne haubice K9 i czołgi K2 do wysyłki do Polski. Umowa główna została podpisana w lipcu, a umowa na wykonawstwo w sierpniu, ale ceremonia premiery odbyła się w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

READ  Wyjaśnienie zakończenia Detektywa Forresta

Korea jest jedynym krajem zachodnim, który może na miejscu dostarczyć nowe czołgi i działa samobieżne, dlatego Polska wybrała Koreę. Koreańska broń jest również uważana za doskonałą wydajność w stosunku do ceny.

Podobny jest też czynnik sukcesu K-popu. Słynny krytyk muzyczny Kim Young Dae napisał w zeszłym roku: „Roowód amerykańskich grup chłopięcych został praktycznie odcięty… To K-Pop wbił się w tę lukę”. Można wyjaśnić, że odkąd grupy takie jak New Kids on the Block nie pojawiają się już w Stanach Zjednoczonych, lukę wypełniły grupy K-popowe. Podczas gdy japoński przemysł muzyki pop ma obsesję na punkcie praw autorskich, koreańskie agencje rozrywkowe atakują cały świat, publikując darmowe filmy na YouTube.

American Music Awards, popularna nagroda muzyczna w Stanach Zjednoczonych, stworzyła w tym roku kategorię K-pop. Pojawia się narastający efekt. Krytyk muzyczny Kim powiedział: „W istocie K-Pop nie wstrząsa fundamentami samego anglo-amerykańskiego przemysłu pop, ale teraz prawdopodobnie będzie to uważnie obserwowany temat, a koreańscy artyści wykazują komercyjną siłę na różnych nagrodach i listach przebojów w mocniejszy sposób niż gwiazdy popu.” W tym samym duchu firma Westinghouse złożyła pozew przeciwko swojemu konkurentowi KHNP.

Korea wyprodukowała już globalne firmy w wielu sektorach produkcyjnych. Nowo wyróżnione elektrownie obronne i nuklearne to nie tylko przemysł wytwórczy. Mogą odnieść sukces tylko wtedy, gdy wspierają ich państwo i rząd. Muzyka popularna musi pokonać bariery językowe i kulturowe.

Oczywiście osiągnięcia obronności, elektrowni jądrowych i K-Pop nie powstały z dnia na dzień. Po zdobyciu przewagi konkurencyjnej poprzez naśladowanie technologii i kultury w Ameryce, Japonii i Europie, potencjał K-popu w końcu eksplodował. Nawet jeśli jest wakat w zespole K-popowym, nie każdy może go obsadzić. Tylko chętni mogą to przyjąć.

Ale nie jest już możliwe tworzenie udanych produktów, po prostu podążając za innymi sukcesami. System edukacji, który wspiera talenty twórcze, musi działać sprawnie, a firmy muszą mieć możliwość prowadzenia biznesu bez nadmiernych regulacji. Reformy strukturalne, takie jak ta, są bardzo potrzebne, aby „K” nadal świeciło.

READ  Willliam Dart: NZSO świętuje Matariki niesamowitym Nga Hihi o Matariki