Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea Północna ogłasza sukces wystrzelenia swojego satelity szpiegowskiego

Korea Północna ogłasza sukces wystrzelenia swojego satelity szpiegowskiego

  • Autorzy: Katherine Armstrong i Kelly Ng
  • W Londynie i Singapurze

Skomentuj zdjęcie,

Satelita szpiegowski jest pożądaną nagrodą dla północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una

Korea Północna ogłosiła, że ​​pomyślnie wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę szpiegowskiego, co spotkało się z potępieniem ze strony sąsiednich krajów.

Centralna Agencja Informacyjna Korei Północnej podała, że ​​satelita Malygyong-1 wszedł na orbitę dokładnie.

Agencja dodała, że ​​świadkiem startu był przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Premier Japonii Fumio Kishida skrytykował wystrzelenie rakiety, która przeleciała nad prefekturą Okinawa w kraju, a następnie w kierunku Oceanu Spokojnego.

Biały Dom określił to posunięcie jako „rażące naruszenie” kilku rezolucji ONZ.

Japoński rząd na krótko wydał ostrzeżenie o sytuacji nadzwyczajnej, prosząc mieszkańców Okinawy o schronienie. Korea Północna dwukrotnie próbowała w tym roku umieścić wojskowego satelitę na orbicie, ale zakończyła się niepowodzeniem. Japonia została poinformowana, że ​​zamierza podjąć trzecią próbę.

Kishida potępił wystrzelenie rakiety „w najostrzejszych słowach” i powiedział, że złożono skargę do Korei Północnej.

„Nawet jeśli celem jest wystrzelenie satelity, użycie technologii rakiet balistycznych stanowi wyraźne naruszenie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – stwierdził Kishida.

„To także bardzo poważna sprawa i w dużym stopniu dotycząca bezpieczeństwa naszych ludzi”.

Po wystrzeleniu Korea Południowa ogłosiła, że ​​wznowi monitorowanie wzdłuż swojej granicy z Północą, podejmując tym samym kroki mające na celu zawieszenie części porozumienia zawartego przez oba kraje w 2018 r. w celu zmniejszenia napięć militarnych.

Wystrzelenie nastąpiło wcześniej niż oczekiwano, poza dziewięciodniowym okresem, o którym Pjongjang powiadomił Japonię. Miał rozpocząć się w środę i zakończyć 30 listopada o godzinie 23:59 czasu lokalnego (14:59 GMT).

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna, powołując się na Północnokoreańską Agencję Kosmiczną, podała, że ​​w operacji wykorzystano obiekt startowy Sohae w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Chinami.

Twierdzenie Korei Północnej, że udało jej się wystrzelić satelitę szpiegowskiego, nie zostało jeszcze zweryfikowane.

Jeśli potwierdzi się, że rakieta jest satelitą szpiegowskim, będzie to trzecia próba wystrzelenia satelity przez Koreę Północną w tym roku.

Wcześniej Japonia oświadczyła, że ​​będzie współpracować z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi, aby „zdecydowanie nawoływać Koreę Północną”, aby nie kontynuowała wystrzeliwania rakiet, co jej zdaniem narusza rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Japońska straż przybrzeżna podała, że ​​w powiadomieniu Pjongjangu wskazano trzy obszary morskie, które uważa się za obszary, na które spadną szczątki rakiety przenoszącej satelitę.

Dwa z nich znajdują się na zachód od Półwyspu Koreańskiego, a drugie na wschód od filipińskiej wyspy Luzon.

Kang Ho-pil, dyrektor operacyjny Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej, ostrzegł, że Seul podejmie „niezbędne środki”, jeśli start dojdzie do skutku.

Wyjaśnienie wideo,

Zobacz: Syreny alarmowe niepokoją mieszkańców Seulu

Satelita szpiegowski jest pożądaną nagrodą dla północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, ponieważ pozwoli mu monitorować nadchodzące ataki i dokładniej je planować.

Jednak Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazała Pjongjangowi wystrzeliwania satelitów, ponieważ postrzega to jako pretekst do przetestowania północnokoreańskiej technologii rakietowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował we wrześniu po spotkaniu z Kimem, że Moskwa może pomóc Pjongjangowi w budowie satelitów, ale szczegóły faktycznej obietnicy są niejasne.

Na początku tego miesiąca Korea Południowa ogłosiła plany wystrzelenia swojego satelity szpiegowskiego do końca listopada. Satelita ma zostać wyniesiony przez rakietę amerykańskiej firmy SpaceX.

Mówi się, że będzie to pierwszy z pięciu satelitów szpiegowskich, które Seul planuje wystrzelić w przestrzeń kosmiczną do 2025 roku.

READ  Nicolas Sarkozy nosi metkę po przegranej apelacji o korupcję