Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael odwołuje swojego ambasadora z Republiki Południowej Afryki

Izrael odwołuje swojego ambasadora z Republiki Południowej Afryki

  • Napisane przez Danielle De Simone i Basilio Rukangę
  • BBC News, Johannesburg i Nairobi

Skomentuj zdjęcie,

W Republice Południowej Afryki zorganizowano kilka marszów propalestyńskich

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Izrael wezwał swojego ambasadora w Republice Południowej Afryki „w celu konsultacji”.

Rzecznik ministerstwa Lior Hayat powiedział Channel X, nie podając szczegółów, że wynika to z „najnowszych oświadczeń Republiki Południowej Afryki” dotyczących Izraela.

Republika Południowej Afryki ostro skrytykowała izraelską operację wojskową w Gazie.

W poniedziałek wezwała Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania do połowy grudnia nakazu aresztowania premiera Benjamina Netanjahu.

Minister w prezydencji Khumbudzo Ntshavheni powiedział, że niezastosowanie się do tego będzie oznaczać „całkowitą porażkę” globalnego zarządzania.

Wezwanie ambasadora Izraela Eliawa Belotserkowskiego nastąpiło, zanim Republika Południowej Afryki zaczęła być gospodarzem wirtualnego szczytu grupy krajów BRICS, do którego należą Chiny i Rosja, w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem.

Spotkanie, któremu przewodniczy prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, ma nadzieję na sformułowanie wspólnej odpowiedzi na konflikt.

W swoich uwagach wstępnych Ramaphosa potępił to, co nazwał zbiorowym karaniem palestyńskiej ludności cywilnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Stany Zjednoczone o utrudnianie międzynarodowych wysiłków na rzecz zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Parlament Republiki Południowej Afryki debatuje także nad wnioskiem zalecającym rządowi zamknięcie ambasady Izraela i zawieszenie wszelkich stosunków dyplomatycznych do czasu, aż Izrael zgodzi się na zawieszenie broni i przystąpi do negocjacji przy wsparciu ONZ.

Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię wojskową w Gazie w odpowiedzi na transgraniczny atak setek bojowników Hamasu 7 października, w którym zginęło co najmniej 1200 osób, a około 240 innych zostało wziętych jako zakładników.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie twierdzi, że od rozpoczęcia przez Izrael kampanii odwetowej w Strefie zginęło co najmniej 13 000 osób.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do „pilnego i długotrwałego rozejmu humanitarnego” na „wystarczającą liczbę dni”, aby agencje ONZ mogły bezpiecznie wejść do zamkniętej strefy.

Republika Południowej Afryki wraz z Bangladeszem, Boliwią, Komorami i Dżibuti złożyła sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu zbadania, czy w Gazie popełniono zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Izrael oświadczył, że działał w samoobronie, a jego celem było wyeliminowanie Hamasu i zapobieżenie kolejnemu atakowi, takiemu jak ten, który miał miejsce w zeszłym miesiącu.

Na początku tego miesiąca Republika Południowej Afryki odwołała swoich dyplomatów z Izraela. Od pięciu lat nie było ambasadora Republiki Południowej Afryki w Izraelu.

Więcej o wojnie między Izraelem a Gazą

READ  Demokraci naciskają na program Bidena, gdy wybucha nowa walka o płatny urlop | Wiadomości z USA