Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Joe Biden anuluje 10 000 USD długu studenckiego dla milionów Amerykanów

Joe Biden anuluje 10 000 USD długu studenckiego dla milionów Amerykanów

Administracja Joe Bidena anuluje spłaty kredytów studenckich w wysokości 10 000 dolarów dla milionów Amerykanów, co zachwyciło postępowców, ale grozi podsyceniem inflacji.

Prezydent USA ogłosił decyzję w środę, po miesiącach rozważań nad dokładną strukturą planu redukcji zadłużenia.

Biden Podczas pandemii koronawirusa wstrzymał większość spłat długów studenckich, ale znalazł się pod presją wielu lewicowych partii, aby anulować wiele, jeśli nie wszystkie, wprost. Jednak niektórzy ekonomiści ostrzegali, że może to dodać paliwa do wysokiej inflacji w kraju.

Plan ogłoszony w środę obejmuje eliminację 10 000 USD z płatności dla każdego, kto ma dochód poniżej 125 000 USD. Ci, którzy otrzymają stypendia Pell, przyznawane osobom o specjalnej potrzebie finansowej, będą kwalifikować się do zwolnienia w wysokości 20 000 USD.

Zaprzestanie wszelkich płatności, które obowiązywały w okresie pandemiado końca roku, a kredytobiorcy nie będą musieli co miesiąc spłacać więcej niż 5 proc. swoich dochodów.

Biden ogłosił politykę Białego Domu, mówiąc: „Całe pokolenie jest teraz obarczone niemożliwymi do spłacenia długami w zamian za przynajmniej próbę zdobycia dyplomu college’u. Ciężar jest tak duży, że nawet jeśli ukończysz szkołę, możesz nie być w stanie osiągnąć życie klasy średniej, które oferowało wykształcenie wyższe. „Kiedyś”.

Przyznał krytykę, jaką ten plan spotkał, zarówno ze strony prawicowych, którzy twierdzą, że jest niesprawiedliwy wobec tych, którzy nie mają zadłużenia studenckiego, jak i tych z lewicy, którzy twierdzą, że nie idzie wystarczająco daleko. Ale dodał: „Uważam, że mój plan jest odpowiedzialny i sprawiedliwy. Koncentruje korzyści na rodzinach z klasy średniej i pracujących, pomaga zarówno obecnym, jak i przyszłym kredytobiorcom i naprawi mocno zepsuty system”.

Amerykańscy konsumenci mają około 1,6 biliona dolarów zaległego zadłużenia studenckiego i może minąć wiele dziesięcioleci, zwłaszcza w społecznościach mniejszościowych, aby spłacić ich spłatę.

READ  Chiny rozważają mieszanie szczepionek w celu zwiększenia skuteczności

Duża część lewicy partii chciała, aby prezydent poszedł dalej. Elizabeth Warren, demokratyczna senator z Massachusetts, od lat opowiadała się za umorzeniem zadłużenia studentów, obiecując podczas nieudanej kandydatury prezydenckiej w 2020 roku anulowanie 50 000 dolarów dla 95 procent pożyczkobiorców.

Warren z zadowoleniem przyjął jednak środowe oświadczenie, mówiąc w oświadczeniu: „Miliony ludzi pracy będą miały okazję zbudować bezpieczniejszą przyszłość gospodarczą z powodu decyzji prezydenta Bidena o anulowaniu długów studenckich”.

Akcje SoFi, pożyczkodawcy fintech, wzrosły o 8 procent, do 6,58 USD, co wskazuje na ulgę dla inwestorów, że plan był o rząd wielkości mniejszy, niż się obawiano. Refinansowanie kredytów studenckich stanowiło prawie 60 procent portfela kredytów banku przed pandemią, a jego akcje spadły w tym roku o 58 procent.

Ale Mark Goldwyn, starszy dyrektor ds. polityki w Komisji Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, jastrzębim think tanku, myślałem To umorzenie długów prawie całkowicie wyeliminowałoby deflacyjny efekt niedawno uchwalonej ustawy o redukcji inflacji.

Zarząd uważa, że ​​wpływ inflacyjny będzie minimalny, ponieważ choć część długów wielu zostanie umorzona, to po raz pierwszy od pandemii będą musieli spłacić pozostałe kwoty.

Wysoki urzędnik powiedział: „Są pewne warunki i założenia” [this move] Może być neutralny lub deflacyjny”.

Dodatkowe raporty Imani Moyes w Nowym Jorku