Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jest nowy plan przeniesienia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i przedłużenia jego życia

Jest nowy plan przeniesienia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i przedłużenia jego życia

Jak każdy satelita na orbicie Ziemi, Kosmiczny Teleskop Hubble’a tonie i tak już było I tak przez ostatnie 33 lata. Dwa proponowane rozwiązania Startupy kosmiczne oferują interesującą strategię bezpiecznego zwiększania orbity Hubble’a, pozwalając NASA to zrobić Przedłużenie życia dwupiętrowego obserwatorium.

Hubble jest obecnie zdrowy, ale chmury atmosferyczne ostatecznie spowodują, że w pewnym momencie ponownie wejdzie w atmosferę naszej planety. W okresie od połowy do końca trzeciej dekady obecnego stulecia. Od powstania w 1990 rwysokość orbity teleskopu zmniejszyła się o około 18 mil (30 kilometrów).

Nie gotowy do pożegnania, NASA wydała Wniosek o udzielenie informacji (RFI) pod koniec zeszłego roku, prosząc sektor komercyjny o opracowanie strategii ponownego wzmocnienia orbity Hubble’a. Zwycięski zespół będzie następnie musiał zapewnić zasoby i usługi potrzebne do wykonania misji, w tym rakietę nośną, statek kosmiczny, załogę (jeśli dotyczy) i operacje misji (z wyłączeniem operacji Hubble’a).

SpaceX wyraził zainteresowanie wkrótce po opublikowaniu RFI, mówiąc Pracuje nad studium wykonalności. Firma kierowana przez Elona Muska chce wykorzystać program Polaris, serię misji organizowanych i prowadzonych przez miliardera astronautę Jareda Isaacmana. Dokładne szczegóły planu SpaceX to Nie wiadomo, ale udział programu Polaris i Isaacman wskazuje, że będzie to misja załogowa na pokładzie firmowego statku kosmicznego Crew Dragon.

Znamy teraz drugą odpowiedź na prośbę NASA (zakładając, że SpaceX wdroży swoją propozycję): wspólna propozycja Momentus Space z Kalifornii i Astroscale z Tokio. Obie firmy współpracują ze sobą Przenosić Hubble na wyższą orbitę okołoziemską Następnie usuń go Żadne szczątki nie są zagrożone na nowej orbicie teleskopu.

READ  Australia zwraca się o pomoc publiczną na zaprojektowanie pierwszego łazika księżycowego, Roo-ver

Współpraca ma sens, ponieważ platforma Momentus Vigoride została zaprojektowana do przenoszenia ładunków na różne orbity. Jeszcze wczoraj Momentus ogłosił, że Vigoride-5’s Podniesienie eksperymentalnego hydronapędu „kosmicznego holownika” Około 1,86 mili (3 kilometry) nad swoją pierwotną orbitą. W odpowiedzi na zapytanie Gizmodo, rzecznik Momentus potwierdził, że falowy instrument elektrotermiczny (MET), który wykorzystuje wodę destylowaną jako paliwo, zostanie użyty w misji do zwiększenia orbity Hubble’a, Ta oferta powinna zostać wybrana.

„Nawet w wieku 33 lat Hubble jest w pełni zdolny do kontynuowania swojej misji” — powiedział dyrektor generalny Momentus, John Rodd. oświadczenie. „Cieszę się, że połączyliśmy siły, aby zaoferować NASA bardzo opłacalny sposób na kontynuację tej miliardowej inwestycji naukowej poprzez wykorzystanie nowej technologii usług robotycznych w kosmosie”.

Jeśli chodzi o Astroscale, jest to startup Stara się świadczyć usługi usuwania śmieci tropikalnychJego wkładem będzie zapewnienie operacji rendez-vous, bliskości i dokowania – zestawu możliwości znanych jako RPOD.

Proponowana misja podniesienia orbitalnej trajektorii teleskopu Hubble’a byłaby w pełni zautomatyzowana, co wykluczałoby konieczność wystrzeliwania ludzi w kosmos. Proponowany plan przewiduje, że mała, jeszcze nienazwana rakieta wystrzeli holownik kosmiczny Vigoride na niską orbitę okołoziemską. Statek kosmiczny wyposażony w technologię RPOD zbliży się do Astroscale, przechwytując teleskop kosmiczny. Razem Vigoride wykona serię manewrów, aby podnieść Hubble’a aż o 31 mil (50 km) – orbitę wyższą niż ta, którą pierwotnie zajmował teleskop. To zadanie zostało zakończone, a następnie system oddziela się od Hubble’a i rozpoczyna proces usuwania potencjalnie zagrażających szczątków w pobliżu orbity Hubble’a.

Wiele z tego jest eksperymentalnych i nieprzetestowanych, a to może trochę zdenerwować NASA, biorąc pod uwagę tę propozycję. Jednak Ron Lopez, prezes i dyrektor zarządzający Astroscale US, powiedział: Plan daje NASA opcje, „opcje niedostępne podczas poprzednich pięciu załogowych misji serwisowych, które wykorzystują najlepsze usługi w kosmosie, aby osiągnąć cele misji i rozwinąć amerykańskie przywództwo w kosmosie”.

READ  Oferty Walmart Lego City Space zaczynają się z 20% rabatem na Czarny piątek

Hubble podczas misji serwisowej promu kosmicznego.

Hubble podczas misji serwisowej promu kosmicznego.
zdjęcie: NASA

Te Pięć poprzednich załogowych misji serwisowych López wspomina o misjach promów kosmicznych przeprowadzonych w latach 1993-2009, podczas których załogi wymieniały baterie, żyroskopy i skrzynki z elektroniką, I instalowanie zaktualizowanego sprzętu naukowego. Hubble jest przeznaczony do służby kosmicznej, co może się przydać podczas próby podniesienia jego orbity. Będziemy musieli poczekać, aż NASA wybierze plan i zespół, ale pocieszająca jest świadomość, że agencja kosmiczna szuka jednego ze swoich najcenniejszych aktywów.

Aby uzyskać więcej lotów kosmicznych w swoim życiu, bądź na bieżąco Świergot i niestandardowe zakładki dla Gizmodo strona o lotach kosmicznych.