Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy na księżycu jest grawitacja?  Tutaj porównuje się ją z grawitacją Ziemi

Czy na księżycu jest grawitacja? Tutaj porównuje się ją z grawitacją Ziemi

Księżyc będzie dziś o 16 procent większy i o 30 procent jaśniejszy. Zdjęcie: nationalgeographic.com

Ruch astronautów na Księżycu może wydawać się bardziej sprężysty i lżejszy w porównaniu z Ziemią ze względu na efekt grawitacji. Aby zrozumieć pole grawitacyjne Księżyca i zająć się innymi interesującymi pytaniami dotyczącymi naszego pobliskiego satelity, zagłębimy się w ten temat. Jedynym pytaniem, które się nasuwa, jest to, czy księżyc ma grawitację.

W rzeczywistości księżyc ma grawitację. Według NASA grawitacja powierzchniowa Księżyca wynosi około 1,62 metra na sekundę kwadratową, czyli znacznie mniej niż grawitacja powierzchniowa Ziemi wynosząca około 9,8 metra na sekundę kwadratową. Asymetria grawitacji powierzchniowej wyjaśnia, dlaczego astronauci wydają się poruszać z większą siłą na powierzchni Księżyca. Na wagę ma wpływ grawitacja, więc w środowisku o słabszej sile grawitacji jednostki odczuwają mniejszą wagę.

Należy jednak zauważyć, że pole grawitacyjne Księżyca nie jest jednolite w całym tekście. Misja NASA GRAIL wykryła nieprawidłowości znane jako anomalie grawitacyjne „Bouguer”, które wynikają z różnic w grubości lub gęstości skorupy lub płaszcza. Tak więc niektóre obszary na Księżycu wykazują silniejsze siły grawitacyjne, podczas gdy inne mają słabsze siły grawitacyjne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu Księżyc nie jest klasyfikowany jako planeta. Jest to jedyny naturalny satelita Ziemi, który porusza się po eliptycznej orbicie wokół naszej planety. Według NASA księżyc w naszym Układzie Słonecznym jest piątym co do wielkości z ponad 200 znanych księżyców.

Jeśli chodzi o skład, księżyc nie jest zrobiony z zielonego sera, jak sugerowałoby to ciekawe powiedzenie. Zamiast tego składa się z różnych minerałów ułożonych w trzy odrębne warstwy: rdzeń, płaszcz i skorupę. NASA opisuje rdzeń jako „bogaty w żelazo”, podczas gdy płaszcz prawdopodobnie zawiera minerały, takie jak oliwin i piroksen, i składa się z atomów magnezu, żelaza, krzemu i tlenu. Skorupa księżyca zawiera pierwiastki takie jak tlen, krzem, magnez, żelazo, wapń i aluminium. Ponadto w jego składzie można znaleźć śladowe ilości tytanu, uranu, toru, potasu i wodoru.

READ  Japoński lądownik Slim Moon pokonuje kryzys energetyczny i rozpoczyna działalność naukową | Księżyc

Zrozumienie dynamiki grawitacji na Księżycu dostarcza cennych informacji na temat zachowania obiektów i ruchów astronautów w tym wyjątkowym środowisku. Formacja Księżyca wzbogaca nasze zrozumienie jego struktury i podkreśla różnice między nim a Ziemią i innymi ciałami niebieskimi.