Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Janet Yellen mówi, że rozmowy między USA a Chinami są „krokiem naprzód” w stosunkach

Janet Yellen mówi, że rozmowy między USA a Chinami są „krokiem naprzód” w stosunkach

  • Napisane przez Kathryn Armstrong
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Janet Yellen mówi, że rozmowy z Chinami w różnych kwestiach były „merytoryczne i owocne”

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​jej wizyta w Pekinie stanowi „krok naprzód” w wysiłkach na rzecz ustabilizowania stosunków między dwoma krajami.

Pani Yellen przemawiała na zakończenie czterodniowej wycieczki, podczas której rozmawiano m.in. o zmianach klimatu.

Opisała rozmowy jako „bezpośrednie, merytoryczne i produktywne” i powiedziała, że ​​obie strony dowiedziały się o sobie więcej.

Przyznała jednak, że między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nadal „istotne różnice”.

„Żadna pojedyncza wizyta nie rozwiąże naszych problemów z dnia na dzień” – powiedziała.

Ale ta podróż pomoże zbudować elastyczny i owocny kanał komunikacji z nowym chińskim zespołem ekonomicznym.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pogorszyły się w ostatnich latach. Kwestie dzielące oba narody obejmują prawa człowieka w Xinjiangu i Hongkongu, roszczenia terytorialne wobec Tajwanu i Morza Południowochińskiego oraz rosnącą dominację Pekinu w szeregu gałęzi przemysłu.

Chiński wicepremier He Lifeng, który był jednym z tych, którzy spotkali się z Yellen, powiedział w sobotę, że żałuje, że „nieoczekiwane incydenty” – takie jak spór o balon szpiegowski – zaszkodziły stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi.

Pani Yellen podkreśliła potrzebę lepszej komunikacji, aby spróbować przezwyciężyć te problemy, dodając, że prezydent USA Joe Biden „nie postrzega relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w ramach wielkiej walki o władzę”.

„Wierzymy, że świat jest wystarczająco duży, aby nasze dwa kraje mogły się rozwijać”.

Jeśli chodzi o konkurencję gospodarczą, Yellen powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone dążą do „dynamicznej i zdrowej globalnej gospodarki, która jest otwarta, wolna i sprawiedliwa, nie podzielona na segmenty i nie zmuszająca krajów do opowiadania się po którejś ze stron”.

Posunięcie to jest kontynuacją wysiłków Waszyngtonu w zeszłym roku, aby ograniczyć dostęp Chin do niektórych zaawansowanych chipów komputerowych.

Yellen powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone będą przeciwstawiać się „nieuczciwym praktykom gospodarczym” Chin.

W odpowiedzi chińskie Ministerstwo Finansów stwierdziło, że „charakter stosunków gospodarczych i handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi jest korzystny dla obu stron” i że w wojnie handlowej nie ma zwycięzców.

Jeśli chodzi o zmiany klimatu, pani Yelin wezwała Pekin do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i wspierania instytucji, takich jak Zielony Fundusz Klimatyczny, który został utworzony, aby pomóc krajom rozwijającym się w dostosowaniu się do zmian klimatycznych i zmniejszeniu ich skutków.

Sekretarz skarbu jest drugim wysokim rangą urzędnikiem Waszyngtonu, który odwiedził Pekin w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Jego uczucia pod koniec podróży przypominały uczucia pani Yelin. Powiedział, że chociaż między dwoma krajami nadal istnieją poważne problemy, ma nadzieję, że „lepsza komunikacja, lepsze zaangażowanie posuwają się naprzód”.

Pomimo napięć politycznych handel między obydwoma krajami wzrósł w 2022 roku trzeci rok z rzędu.

Według oficjalnych danych, Chiny wyeksportowały w zeszłym roku do USA towary o wartości ponad 536 mld USD (422,3 mld GBP), podczas gdy towary o wartości 154 mld USD poszły w drugą stronę.