Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

James Webb z NASA odkrywa „niemożliwą” galaktykę przypominającą Drogę Mleczną, która nie powinna istnieć

James Webb z NASA odkrywa „niemożliwą” galaktykę przypominającą Drogę Mleczną, która nie powinna istnieć

  • Galaktyka ta zawiera więcej gwiazd niż Droga Mleczna, chociaż powstała znacznie wcześniej
  • Jego istnienie grozi wywróceniem do góry nogami naukowych teorii na temat powstania wszechświata
  • Przeczytaj więcej: Eksperci twierdzą, że NASA odkryje planety nadające się do zamieszkania w ciągu najbliższych 25 lat

Astronomowie odkryli galaktykę tak dużą i tak starą, że nie powinna istnieć – przynajmniej zgodnie z naszą obecną wiedzą na temat powstawania wczesnych galaktyk.

Galaktyka, zwana ZF-UDS-7329, zawiera więcej gwiazd niż Droga Mleczna i wydaje się, że powstała około 13 miliardów lat temu.

Zaobserwowano go za pomocą należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), instrumentu zaprojektowanego do obserwacji tego typu starożytnych galaktyk i sięgającego początków istnienia Wszechświata.

Uderzające jest to, że galaktyka tej wielkości nie powinna była móc powstać tak wcześnie we wszechświecie, ponieważ ciemna materia jeszcze nie istniała, co oznacza, że ​​galaktyka tej wielkości nie powinna była być wspierana przez 800 milionów lat. Od Wielkiego Wybuchu.

Astronomowie nie byli w stanie wyraźnie zobaczyć galaktyki ZF-UDS-7329 przed wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teraz widzą, że powstał około 13 miliardów lat temu.

Doktor Themiya Nanayakkara, która kierowała analizą spektroskopową danych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, powiedziała: „Wykraczamy teraz poza to, co było możliwe, aby potwierdzić istnienie najstarszych pokojowych megapotworów istniejących głęboko we wszechświecie”.

„To przesuwa granice naszego obecnego zrozumienia powstawania i ewolucji galaktyk”.

Przeczytaj więcej: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił twarz „prawdziwego potwora” w głębokim kosmosie

Artystyczna wizja AzTECC71 przedstawia upiorną postać z oczami i dużymi ustami otwartymi, jakby krzyczała w otchłań

„Kluczowym pytaniem jest teraz, w jaki sposób powstają one tak szybko na tak wczesnym etapie Wszechświata i jakie tajemnicze mechanizmy prowadzą do tego, że zapobiegają nagłemu tworzeniu się gwiazd, gdy robi to reszta wszechświata”.

Nasz Wszechświat ma około 13,8 miliarda lat, co oznacza, że ​​ZF-UDS-7329 powstał, gdy wszechświat był młody, zaledwie około 800 milionów lat temu.

READ  Przestrzeń rekreacyjna plemienia dżungli / projekt Xisui

Astronomowie od dawna wierzyli, że ciemna materia jest niezbędna do wykładniczego wzrostu galaktyki.

Mówią, że aureole tej tajemniczej substancji utworzyły ziarno, które podtrzymuje centrum galaktyki i pozwala mu gromadzić gwiazdy.

Jest tylko jeden problem z ZF-UDS-7329: obecnie dla astronomów ciemna materia nie istniała wówczas, a przynajmniej nie w ilościach wystarczająco dużych, aby utrzymać tak masywną galaktykę.

Jednak ta galaktyka istnieje.

Wskazuje to na „poważne luki w naszym rozumieniu” powstawania wczesnych gwiazd i galaktyk – napisali naukowcy stojący za odkryciem.

W czasopiśmie opublikowano artykuł opisujący galaktykę Natura.

Biorąc pod uwagę czas, jakiego światło potrzebuje na podróż przez bezmiar przestrzeni, zanim dotrze do Ziemi, zostaje przemieszczone.

Astronomowie opracowali techniki wykrywania, jak duże jest to przesunięcie, co pozwoliło im ustalić, że obraz zarejestrowany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma prawdopodobnie około 11,5 miliarda lat.

Naukowcy napisali, że jej gwiazdy mogły powstać około 1,5 miliarda lat temu, co oznacza, że ​​galaktyka ma około 13 miliardów lat.

Naukowcy próbowali uzyskać wyraźny obraz tej galaktyki przez siedem lat, ale była ona tak odległa i tak słaba, że ​​nawet największe teleskopy na Ziemi nie były w stanie uzyskać wystarczająco wyraźnego obrazu, aby zmierzyć jej wiek.

I dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba w końcu im się to udało.

Zbliżenie ZF-UDS-7329 pokazuje jego ogromne rozmiary. Pasek skali wskazuje 2 kiloparseki, czyli 6530 lat świetlnych.

„Powstanie galaktyk zależy w dużej mierze od koncentracji ciemnej materii” – stwierdziła w artykule współautorka badań Claudia Lagos, profesor astronomii na Uniwersytecie Australii Zachodniej. oświadczenie.

Sposób powstawania galaktyk jest podstawowym obszarem badań w astronomii.

Chociaż trudno powiedzieć z całą pewnością, jak wyglądał wczesny Wszechświat, współcześni astrofizycy zbudowali wiele modeli, które wykorzystują istniejące dane do przewidywań na jego temat.

Jedna z takich przewidywań, z którą astronomowie zwykle się zgadzają, głosi, że im dalej w przeszłość, tym masywniejszych galaktyk było mniej.

READ  Życie znajduje sposób: „niezwykła” skamielina znaleziona w Maroku to nowy typ dinozaura | nowości naukowe i technologiczne

Jeśli te nowe obserwacje ZF-UDS-7329 są dokładne, postawią te modele pod znakiem zapytania.

„Obecność tych bardzo masywnych galaktyk na tak wczesnym etapie Wszechświata stwarza poważne wyzwania dla naszego standardowego modelu kosmologii” – powiedział Lagos. „Dzieje się tak, ponieważ nie wierzymy, że masywne struktury ciemnej materii, w których znajdują się te masywne galaktyki, nie miały jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby się uformować”.

„Potrzebujemy więcej obserwacji, aby zrozumieć, jak powszechne są te galaktyki i pomóc nam zrozumieć, jak masywne są te galaktyki w rzeczywistości”.

Kolejnymi krokami zespołu będzie znalezienie większej liczby takich galaktyk, aby potwierdzić ustalenia i znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak do nich dochodzi.