Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Życie znajduje sposób: „niezwykła” skamielina znaleziona w Maroku to nowy typ dinozaura |  nowości naukowe i technologiczne

Życie znajduje sposób: „niezwykła” skamielina znaleziona w Maroku to nowy typ dinozaura | nowości naukowe i technologiczne

W Maroku odkryto nowy gatunek dinozaura po tym, jak naukowcy odkryli „niezwykłą” skamielinę, która, jak się uważa, jest o co najmniej 20 milionów lat starsza niż wcześniej odkryte podobne gatunki.

Skamielina żebra ankylozaura ma serię kolców i została znaleziona na stanowisku Boulahfa w górach Atlasu Środkowego.

Ankylozaury były grupą roślinożernych dinozaurów, znanych ze swoich opancerzonych ciał przypominających czołgi i grzebienia ogonowego w kształcie wiosła.

zdjęcie:
Naukowcy początkowo myśleli, że skamielina należała do rodziny Stegasurian

Skamieliny obecnych ankylozaurów sięgają okresu kredowego – od około 145,5 do 65,5 milionów lat temu, powiedziała dr Susanna Maidment, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej.

Ale to znalezisko ma około 165 milionów lat i pochodzi z okresu jurajskiego.

„To nowy gatunek ankylozaura i jest znacznie starszy niż jakikolwiek inny odkryty przez nas ankylozaur, ale ma też ten naprawdę dziwny kształt” – powiedział dr Maidment.

„Ta skamielina ma około 165 milionów lat. Pochodzi ze środkowej jury, z okresu, w którym nie ma żadnych dowodów na istnienie ankylozaurów”.

Ankylozaury wyróżnia szereg kostnych płytek i kolców osadzonych w ich skórze.

Nowa skamielina – szczegółowo opisana w czasopiśmie Nature Ecology and Evolution – jest pierwszą odkrytą w Afryce i pokazuje długie kolce przyczepione do kości, które według dr Maidmenta są „niezwykłe”.

Nowy gatunek Spicomellus afer został nazwany przez dr Maidmont
zdjęcie:
Nowy gatunek Spicomellus afer został nazwany przez dr Maidmont

„Ten okaz ma w rzeczywistości kolce i płytkę kostną osadzone w żebrze – dzięki czemu jest mocno przymocowany do żebra i nie może się rozpaść” – powiedziała.

„To naprawdę dziwne. Nie widzimy go w żadnym innym Ankylozaurze i tak naprawdę nie widzimy go w żadnym innym kręgu, o którym wiemy, żywym lub martwym”.

Susanna Maidment powiedziała, że ​​to odkrycie ma około 165 milionów lat
zdjęcie:
Susanna Maidment powiedziała, że ​​to odkrycie ma około 165 milionów lat
Skamielina ankylozaura jest pierwszą tego rodzaju odkrytą na kontynencie afrykańskim

Dr Medmont dostał żebro od handlarza skamielinami w Cambridge w 2019 roku.

READ  Analityk NASA uczestniczy w kosmicznym tygodniu dla szkoły podstawowej Boltonton

Nowy gatunek został nazwany Spicomellus afer – Spicomellus oznacza kołnierz kolców, a dokładniej „afrykański”.

Eksperci początkowo sądzili, że nowa skamielina to stegozaur, ponieważ stegozaur został wcześniej znaleziony w tym miejscu, ale dalsze badania wykazały, że w rzeczywistości był to ankylozaur.