Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huragan Adalia dociera na ląd na Florydzie z „katastrofalną falą sztormową”

Huragan Adalia dociera na ląd na Florydzie z „katastrofalną falą sztormową”

Huragan Adalia dotarł na ląd jako huragan 3. kategorii w środę rano, wywołując „katastrofalną burzę” w niektórych częściach Florydy.

Huragan uderzył w Big Bend w pobliżu plaży Keaton tuż przed godziną 8:00 czasu wschodniego z wiatrem o prędkości 200 km/h. W niektórych miejscach fale sztormowe mogą osiągnąć wysokość 16 stóp.

Huragan Idalia w ciągu nocy szybko przybrał na sile, przekształcając się w huragan 4. kategorii, po czym osłabł, gdy dotarł do zachodniego wybrzeża Florydy, gdzie nakazano ewakuację tysiącom mieszkańców. Władze rozpoczęły poszukiwania i ratownictwo dla osób znajdujących się w niebezpieczeństwie, które nie zastosowały się do ostrzeżeń o ewakuacji.

Burza należy obecnie do kategorii 2, po tym jak straciła na sile, gdy przemieszczała się w głąb lądu w kierunku Gruzji i Karoliny Południowej. Jednak Narodowe Centrum ds. Huraganów ostrzegło, że Idalia pozostaje „niezwykle niebezpieczna”, a prognostycy ostrzegali przed „katastrofalną burzą”.

„Poziom wody wzdłuż wybrzeża Big Bend na Florydzie gwałtownie rośnie” – czytamy w najnowszej aktualizacji NHC.

Wzdłuż wybrzeża domy zostały zalane po dachy, a siła burzy zmyła niektóre konstrukcje, łodzie i doki. Na Cedar Key, małej wyspie na wybrzeżu Zatoki Perskiej, fala sztormowa osiągnęła już wysokość 6 stóp.

Władze ostrzegają, że w przypadku przebywania poza wybrzeżem wyższe poziomy opadów mogą zwiększyć ryzyko powodzi śródlądowych.

Skutki huraganu Idalia były odczuwalne na obszarach zniszczonych przez huragan Ian niecały rok temu, takich jak Fort Myers. Ian zabił 150 osób i uszkodził 52 000 budynków.

Około 240 000 klientów na Florydzie i 12 000 w Gruzji straciło prąd w środę rano z powodu silnego wiatru, który przerwał linie energetyczne. Konferencja prasowa gubernatora Florydy Rona DeSantisa w Tallahassee została dotknięta awarią prądu, gdy Idalia zeszła na brzeg.

READ  Hiszpański dziennikarz aresztowany w Polsce pod zarzutem prorosyjskiego szpiegostwa | Hiszpania

Między rzeką Osilla a Yankeetown spodziewano się „zagrażającej życiu” fali sztormowej o wysokości od 3 do 5 stóp i niszczycielskich fal. W Tampie, trzecim najnowszym mieście stanu, można zobaczyć głębokość do 2 metrów.

Huragan Adalia był widziany z kosmosu w środę rano, gdy dotarł na ląd na Florydzie

(NOAA/NHC)

„Huragan Adalia będzie prawdopodobnie wydarzeniem bez precedensu w wielu lokalizacjach w Big Bend na Florydzie. Patrząc wstecz na zarejestrowaną historię, przez Zatokę Appalachów nie przeszedł żaden większy huragan. Jeśli próbujesz porównać tę burzę z innymi, nie rób tego.” ostrzegł we wtorek NWS Tallahassee, że nikt tego nie widział.

Zakazy eksmisji wydano w co najmniej 21 hrabstwach zachodniej i środkowej Florydy, a w niektórych miejscach nakazy były obowiązkowe. W około 46 hrabstwach Florydy obowiązuje stan wyjątkowy.

Ślad huraganu Adalia

(Krajowe Centrum ds. Huraganów)

Zniesiono opłaty za autostrady na Florydzie, aby umożliwić mieszkańcom szybką ewakuację. Około 4500 osób przebywało w schroniskach Czerwonego Krzyża w całym stanie.

Ponad 30 000 pracowników zebrało się w obiektach, aby przy wsparciu Korpusu Inżynierów Armii naprawić zerwane linie energetyczne.

Szpital Ogólny w Tampa, jedyny w mieście ośrodek urazowy pierwszego stopnia zlokalizowany na wyspie w zatoce Hillsboro, został we wtorek otoczony przez „Aquafences”, próbując odeprzeć spodziewaną falę sztormową.

W strefie przybrzeżnej Tarpon Springs, na północny zachód od Tampy, 60 pacjentów ewakuowano ze szpitala w obawie przed podnoszącym się poziomem wód.

Gubernator DeSantis powiedział we wtorek, że zapasy żywności, wody butelkowanej i plandek są w pogotowiu, aby móc przenieść się do dotkniętych obszarów, a tysiące żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy zostało aktywowanych.

Namawiał mieszkańców Florydy, aby zwrócili uwagę na ostrzeżenia, zauważając, że nawet podróż na niewielką odległość może uratować życie.

„Nie musisz opuszczać stanu. Nie musisz przejeżdżać setek mil” – powiedział.

READ  Robert Durst uzyskał pozytywny wynik testu na Covid i został podłączony do respiratora kilka dni po tym, jak został skazany na dożywocie

„Musisz dostać się na wyższy poziom w bezpiecznej konstrukcji. Tam możesz przetrwać burzę, a potem wrócić do domu.

Prezydent Joe Biden zatwierdził w poniedziałek na Florydzie federalne ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. „Floryda ma moje pełne wsparcie w przygotowaniach do Idalii i jej następstw” – napisał na X, dawniej Twitterze.

Na międzynarodowym lotnisku w Tampie odwołano setki lotów, a ośrodek Walt Disney World Resort w Orlando stwierdził, że działa w normalnych warunkach, ale „uważnie monitoruje” burzę. Firma podała, że ​​w środę zamknie park wodny Typhoon Lagoon i pola do minigolfa ze względu na niesprzyjającą pogodę.

Odwiedzający najbardziej wysunięty na południe punkt podejmują ryzyko, obserwując następstwa huraganu Adalia przechodzącego we wtorek przez Florida Keys, około 275 mil na zachód.

(AP)

Chociaż większość modeli pogodowych przewidywała, że ​​w nadchodzących dniach wyspa Adalia przesunie się na północny wschód do Oceanu Atlantyckiego, Global Prediction System, amerykański projekt federalny, Zauważył, że istnieje zewnętrzna szansa, że ​​huragan powróci i na początku przyszłego tygodnia uderzy we Florydę po raz drugi, ale ze znacznie mniejszą siłą. Takie epizody są bardzo niezwykłe w przypadku burz tropikalnych, ale nie są bezprecedensowe.

Idalia może być pierwszą poważną burzą, która nawiedzi Florydę w tym sezonie huraganów, ale dołącza do długiej listy katastrof w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, które zaostrzają się w wyniku kryzysu klimatycznego.

Temperatury oceanów osiągnęły tego lata bezprecedensowy poziom, w tym w Zatoce Meksykańskiej. Z nowego raportu wynika, że ​​ocieplające się oceany powodują silniejsze cyklony tropikalne, które przynoszą ulewne deszcze i fale sztormowe w momencie dotarcia na ląd. Klimat centralny.

Idalia zalała już zachodnią Kubę, zwłaszcza prowincję Pinar del Rio, która również wciąż odzyskuje siły po zeszłorocznym huraganie Ian. Ponad 10 000 osób ewakuowano, gdy spadło do 10 centymetrów deszczu, pozostawiając połowę prowincji bez prądu.

READ  Wojna na Ukrainie: „Historycznie znacząca” obrona Ukrainy „torturuje” siły rosyjskie, mówi Zełenski | wiadomości ze świata

Oczekuje się, że sezon huraganów na Atlantyku, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada, będzie w tym roku powyżej średniej.

Jest to rozwijająca się wiadomość i ten artykuł jest aktualizowany