Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W izraelskich nalotach zginęło „co najmniej 110 osób” w Gazie, a Ben Wallace potępia „morderczą furię”

W izraelskich nalotach zginęło „co najmniej 110 osób” w Gazie, a Ben Wallace potępia „morderczą furię”

W atakach powietrznych w Strefie Gazy w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło co najmniej 110 osób, podczas gdy izraelscy przywódcy stają w obliczu rosnącej międzynarodowej presji na rzecz zawieszenia broni.

Stało się to po tym, jak były brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace ostrzegł, że masowa „zabójcza wściekłość” Izraela w Gazie może podsycić konflikt „na kolejne 50 lat” i zradykalizować młodych muzułmanów na całym świecie.

Wallace powiedział, że Izrael może utracić swój moralny i prawny autorytet w wojnie z Hamasem, która nastąpiła w odpowiedzi na atak wewnątrz Izraela, w którym zginęło 1200 osób i wziął 240 zakładników.

Mieszkańcy Gazy porównali niedawne naloty na obóz dla uchodźców w Dżabalii do „trzęsienia ziemi”, ponieważ materiał filmowy pokazał palestyńskich cywilów pędzących na miejsce, aby ratować osoby pochowane żywcem pod gruzami, a także odzyskać ciała zmarłych.

Północna Gaza, gdzie znajduje się obóz, pozostaje miejscem intensywnych walk. Izraelski minister obrony Yoav Galant, jeden z trzech członków gabinetu wojennego, stwierdził w zeszłym tygodniu, że władza Hamasu w północnej części Strefy jest „bliska demontażu” po trwającej tam miesiącami ofensywie lądowej.

Izraelscy żołnierze przedostali się także do południowej części Strefy Gazy, oblegli główne miasto Khan Yunis i kontynuowali bombardowania z powietrza, które według ONZ były mniej intensywne.

Budynek mieszkalny, w którym mieszkały dwie duże rodziny w Gazie, został zniszczony podczas izraelskiego nalotu na Dżabalię

(Anatolia/Getty)

W ciągu ostatnich dziesięciu tygodni zginęło prawie 19 000 Palestyńczyków. Jednak w miarę jak liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie wzrasta do prawie 20 000, zachodni sojusznicy Izraela coraz głośniej mówią o konieczności uniknięcia ofiar cywilnych.

READ  Coldplay opisał jako „przydatnych idiotów do zielonego prania” po umowie z firmą naftową | Środowisko

Brytyjski premier Roshi Sunak nasilił presję na Izrael w związku z koniecznością „trwałego zawieszenia broni” w Gazie, mówiąc, że w bombardowaniu Strefy Gazy „zginęło wiele osób”.

Premier zaapelował także o zwiększenie dostępu do tak potrzebnej pomocy humanitarnej dla oblężonej enklawy.

Niemcy wezwały także do „trwałego zawieszenia broni” w niedzielny wieczór, podczas gdy prezydent USA Joe Biden przyznał w zeszłym tygodniu, że izraelska kampania bombowa była „masowa”.

Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas poinformowało, że ostatnia runda nalotów na Dżabalię miała miejsce w budynku mieszkalnym należącym do rodzin Al-Bursh i Alwan – podała palestyńska agencja informacyjna Wafa, w wyniku czego zginęło około 90 osób.

Radio Al-Aksa, powiązane z ruchem Hamasu, podało, że w kolejnym ataku rakietowym na dom rodziny Szehabów zginęły 24 osoby.

Według miejscowego dziennikarza palestyńska obrona cywilna nie była w stanie dotrzeć do obozu, dlatego akcja ratunkowa trafiła w ręce miejscowej ludności cywilnej, z których wielu prawdopodobnie zostało bezpośrednio dotkniętych strajkami.

W regionie, z którego wielu pokoleniom uniemożliwiono wyjazd, a wiele z nich zostało przesiedlonych do obozów takich jak Jabalia po poprzednich rundach walk, nierzadko giną całe rodziny.

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Ashrafa Al-Qudry, pierwsze 88 osób na liście zabitych w Gazie od 7 października, opublikowanej kilka tygodni później, pochodziło z dalszej rodziny kontaktowej.

Kolejne 72 to Hassouna. Następny 65 Al-Najjar. Następnych sześćdziesięciu Egipcjan. Następnych 49 Kurdów.

Nie jest jasne, kogo Izrael obrał za cel w Dżabalii, ale według doniesień wśród zabitych w nalotach w Dżabalii był syn Daouda Szehaba, rzecznika palestyńskiego ruchu Islamskiego Dżihadu.

Jednakże Palestyńczycy skarżyli się, że Izrael atakuje działaczy Hamasu, gdy są oni z rodzinami, zamiast zabijać ich indywidualnie.

Ogólnie rzecz biorąc, Sami Al-Astal, krewny rodziny zdruzgotanej dziesięcioma tygodniami nalotów, powiedział stacji: New York Times: „Jeśli chcesz go zamordować, zabij go w samotności. Jeśli chcesz go zamordować, dlaczego zrobiłeś to z jego dziećmi i rodziną, kiedy byli w domu?

READ  Indie Zachodnie ogłuszają Australię ośmioma runami dramatyczną serią zwycięstw w testach i wyrównania po bohaterskich wyczynach Shamara Josepha | Wiadomości o krykiecie

Izrael twierdzi, że Hamas wykorzystuje okoliczną ludność cywilną, w tym ich rodziny, jako żywe tarcze.